Перейти до контенту

Латаття сніжно-біле – лікувальні властивості рослини


корисні властивості рослини латаття Латаття сніжно-біле (Nymphaea Candida) - це кореневищна, трав’яниста, багаторічна, водяна рослина, що належить до лататтєвих. Листя у неї плаваюче, довгочерешкове, овальної форми з цілими краями. Довжина листка складає 10 - 16 см. При цьому лопаті листків часто накладаються одна на одну. Квіти латаття сніжно-білого великі, правильні, двостатеві, багатопелюсткові, у них чотирикутна основа чашечок, білі пелюстки, довжина яких трохи більша за довжину чашолистків. Пелюстки квітів плавно переходять у тичинки. Приймочки пурпурового відтінку (іноді жовті), сильно вдавлені, мають конічної форми центральні відростки квітколожа. У латаття ягодоподібні багатонасінні плоди зеленого кольору, поверхня яких містить багато рубців. Цвіте ця лікарська рослина з червня до вересня, плоди достигають в кінці серпня на початку вересня.

Латаття сніжно-біле можна знайти у водоймах з повільною течією або у стоячій воді озер, що розташовані в Лісостепу і на Поліссі.

Хімічний склад і заготівля латаття сніжно-білого

Хімічний склад цієї рослини багатий на корисні сполуки. Коріння містить близько 20 % крохмалю, до 10 % дубильних сполук, алкалоїд німфеїн. У листі є щавлева кислота, флавоноїди, дубильні речовини. Пелюстки квітів мають у своєму складі карденолід німфалін, глікозит кверцетин і кемпферол, а в насінні ще є жирна олія.

Для приготування лікувальних препаратів в домашніх умовах можна використати листя, квіти і коріння латаття сніжно-білого. Листя заготовляють у період цвітіння цієї трави а коріння - протягом всього періоду цвітіння аж до похолодання. Його виривають руками або за допомогою багрів, підрізуючи перед цим ножем. Потім коріння чистять, видаляючи гнилі частини та обрізуючи листя, миють та січуть на частинки товщиною декілька міліметрів і довжиною від 1 до 2 сантиметрів. Підготовану сировину накладають невеличким шаром на тканину або папір і сушать в сушарках при температурі до 60 градусів або на горищі. Термін зберігання сушеного коріння два роки, в аптеках воно не продається.

Фармакологічні властивості латаття сніжно-білого

У фармацевтичній промисловості коріння латаття сніжно-білого застосовується як сировина для виготовлення мікстури за рецептом, що використовується для лікування папіломатозу сечового міхура, виразки і гастриту. У нетрадиційній медицині цю траву іноді застосовують для лікування пухлин та цілого ряду інших захворювань.

Відвар з коріння латаття приймають при захворюваннях нирок і сечового, його застосовують як гіпотензивний, в'яжучий і кровоспинний засіб. Також цим відваром миють голову при випаданні волосся.

Свіже подрібнене коріння можна застосовувати у якості гірчичників для лікування міалгії та невралгії. Порошок з сушеного коріння застосовується для лікування гнійні рани, також цей порошок вживають внутрішньо від проносу.

Настій з листя латаття п’ють при камінні у нирках, а посічене свіже листя прикладають до уражених ділянок при запаленні шкіри.

Дуже популярними є ліки з квітів латаття сніжно-білого. Внутрішньо такий настій вживають для лікування безсоння, лихоманки, підвищеної статевої та нервової збудливості, а також при болях і маткових кровотечах, болісних полюціях. При серцевих захворюваннях та нервових порушеннях приймають настойку з рослини. Крім цього, для лікування ревматизму та бронхіальної астми можна застосовувати розтирання з настойкою пелюсток квітів трави. З підсмаженого насіння латаття роблять кавовий напій (сурогат).

Сушене коріння латаття сніжно-білого перемелюють на борошно, що придатне для приготування хлібобулочних і кондитерських виробів, а також може використовуватись для інших страв. Після того як свіже коріння було очищене і ретельно вимочене, його можна смажити або варити і вживати в їжу.

Рецепти лікувальних засобів

Внутрішньо застосовується суміш порівну взятих квітів глоду і пелюсток латаття. Для приготування настою чотири ложки суміші заливають склянкою окропу, витримують і приймають що дві години по столовій ложці. Такий засіб допомагає при серцевих хворобах.

Як зовнішній засіб використовують настій з квітів латаття сніжно-білого. Для цього слід взяти дві столові ложки квітів і запарити двома склянками окропу, після чого варити протягом 10 хвилин, настояти пару годин і процідити. Обмивання шкіри цим настоєм допоможе при ластовинні, надмірному загарі та як засіб від вугрів.

При міальгіях і невралгія приймають знеболюючий засіб. Для його отримання слід взяти три ложки сушених або свіжих квітів рослини покласти в марлю та опустити в окріп на пару секунд. Після цього ліки в марлі прикладають до відповідної ділянки шкіри.

Ця лікарська рослина відноситься до отруйних, тому слід уникати передозування!