Перейти до контенту

Лікування блефариту в дитини – симптоми і причини захворювання


діагноз блефарит у дитини - Причини блефариту у дітей
- Ознаки і симптоми захворювання
- Різновиди блефариту в дітей
- Лікування блефариту в дитини

Таке захворювання як блефарит зустрічається у дітей порівняно часто. Ця хвороба означає хронічне запалення країв повік, яке часто виникає через дуже тонкий шар клітковини і шкіри в цьому місці. Крім того, що шкіра на краях повік дуже тонка, вона не містить зовсім жиру, у зв’язку з чим тканини стають дуже рихлими.

Досить часто підчас розвитку блефариту в дитини не спостерігаються будь-які зміни на поверхні повік та очей. Таким чином у батьків виникає хибна думка, що у дитини з очима не відбувається нічого особливого і небезпечного, тому незначні симптоми блефариту лікування не потребують. В результаті такої бездіяльності батьків у дітей часто розвивається серйозне ускладнення. Тому для уникнення проблем з очима в дитини потрібно вчасно усувати фактори, які викликають розвиток блефариту.

Причини блефариту у дітей

Зазвичай причиною розвитку блефариту в дитини є золотистий стафілокок. Цей мікроорганізм починає бурхливо розмножуватись на певних ділянках тканин за певних умов, які можуть виникнути під впливом різних чинників. Хоча в окремих випадках може бути й паразитарна причина виникнення захворювання, а також до розвитку блефариту у дітей можуть призвести інші негативні впливи, до яких можна віднести:

- кліщі, які потрапляють на повіки дитини з пір’я подушок і птахів;
- відмова від окулярів у випадку далекозорості в дитини;
- хронічні порушення кишково-шлункової системи;
- потрапляння в очі пилу, диму та сильного вітру;
- занесення бруду внаслідок тертя очей руками;
- інфекційні хвороби (послаблюють імунітет);
- перевтома дитини (психічна і фізична);
- застуда і переохолодження тіла;
- неправильний обмін речовин;
- надмірне напруження зору;
- алергічні захворювання;
- хронічний тонзиліт;
- забруднення повік;
- слабкий імунітет;
- цукровий діабет;
- авітаміноз;
- глисти;
- анемія.

Коли батьки дітей поцікавляться, які можуть бути причини розвитку такого неприємного захворювання, вони зможуть усунути більшість цих негативних чинників, захистивши максимально здоров’я дитини. Таким чином очі будуть захищені від блефариту завдяки правильним діям батьків. В першу чергу дитину слід привчити до простих правил гігієни. Потім потрібно привчити малюка до здорового способу життя. Крім цього, батьки повинні вчасно реагувати на розвиток інших захворювань та негайно їх лікувати. Але навіть коли в дитини почав розвиватися блефарит, його слід вчасно діагностувати, щоб вчасно приступити до лікування.

Ознаки і симптоми захворювання

Проблема вчасного виявлення хвороби полягає в тому, що симптоми та ознаки блефариту у дітей дуже схожі на прояви інших захворювань, які можуть уражати очі. Наприклад, розвиток блефариту на початковій стадії дуже нагадує появу ячменю в дитини. Отже, якщо батьки тривалий час чують від дитини про неприємні відчуття в районі повік та очей, потрібно негайно звернутися до дитячого офтальмолога за допомогою. Серед типових симптомів розвитку блефариту можна назвати:

- почервоніння кон'юнктиви;
- набряк повік;
- випадання вій та їх склеювання;
- печія та свербіж повік;
- подразнення нижніх повік;
- гіперемія;
- потовщення повік та звуження очних щілин;
- лущення шкіри навколо очей та брів;
- відчуття дискомфорту довкола очей та повік;
- утворення скоринок на краях повік, які відпадають і залишають виразки;
- запалення мейбомієвих залоз, про що свідчить витікання жовтуватої маси при натисканні на повіки;

У випадку, коли батьки помітили в дитини один або декілька описаних вище симптомів блефариту, потрібно терміново відвести дитину до лікаря, без допомоги якого неможливо буде вилікувати це захворювання. Слід додати, що тільки офтальмолог зможе точно встановити правильний діагноз і призначити відповідний курс лікування.

Різновиди блефариту в дітей

Залежно від походження і симптомів захворювання, лікарі умовно виділяють такі різновиди блефариту:

- хронічний;
- алергічний;
- виразковий;
- кутовий;
- себорейний;
- демодекозний;
- мейбобмієвий;
- розацеа.

Кожен з перелічених видів захворювання має свої симптоми та особливості перебігу, тому потрібно правильно діагностувати блефарит за його видом, щоб розпочати правильне лікування.

Лікування блефариту в дитини

Після ретельного обстеження дитини та огляду очей лікар встановить можливі причини, що спонукали до розвитку блефариту. В процесі встановлення діагнозу офтальмолог проаналізує симптоми хвороби і визначить найбільш ефективний метод лікування.

Під час встановлення діагнозу алергічний блефарит у дитини потрібно виключити вплив алергічних подразників та ретельно промивати повіки водою з милом. Може також застосовуватись спеціальна мазь для повік.

При себорейному блефариті дитині призначається спеціальний шампунь, який буде найбільш ефективним, особливо коли захворювання торкнулось волосяного покриву голови.

При демодекозному блефариті краї повік обробляються спиртом. Також може застосовуватись масаж повік та зміцнення імунітету шляхом вживання вітамінів. Важливе значення при лікуванні має і правильне харчування дитини.

Іноді офтальмологи застосовують більш складні методи лікування, такі як УВЧ-терапія, магнітотерапія, курси антибіотиків, дарсонвалізація і т.п. Зовнішня обробка повік розчином етилового спирту теж відноситься до поширених методів лікування блефариту. Крім цього може використовуватись настій календули, відвар ромашки, тетрацикліновою та еритроміциновою мазями, офтальмотримом, колбиоцином та ін. Часто використовуються мазі, що мають у складі два компоненти – глюкокортикостероїд та натибіотик. До таких препаратів належить гаразон, декса-гентаміцин і макситрол.

Для лікування виразкового блефариту в першу чергу слід очистити повіки від гною та скоринок. Для цього можна застосувати стерильний вазелін або ланолін. Очі закапують протимікробними краплями (левоміцетин, пиклоксидин, мірамістин, сульфацил-натрію).

Майже завжди при вчасно розпочатому лікуванні блефариту у дітей настає швидке і повне одужання. Якщо терапія була невчасною, тоді існує ймовірність розвиту ускладнень. В окремих випадках ігнорування медикаментозного лікування блефариту може призвести до погіршення зору в дитини.