- Діагностика фолієводефіцитної анемії у вагітних
- Лікування та профілактика фолієводефіцитної анемії
- Лікування та профілактика гемоглобінопатій при вагітності
Недостатність фолатів під час вагітності підвищує ймовірність розвитку дефектів невральної трубки та алкогольного синдрому плоду. Слід зазначити, що дефіцит фолатів діагностується приблизно у 1% вагітних жінок. Якщо при цьому недостатність виразна або помірна, мова йде про макроцитарну мегалобластичну анемію. В окремих випадках паралельно з виразною анемією визначається також глосит.
При гемоглобінопатії у вагітних, як правило серпоподібнокліткова анемія, бетаталасемія, альфаталасемія та порушення по генах Hb S-C здатні погіршити стан не тільки матері, але й дитини. Однак генетичний скрінінг більшості цих відхилень на сьогоднішній день повністю доступний.
Діагностика фолієводефіцитної анемії у вагітних
Визначення цього захворювання зводиться до аналізу кількості фолатів у сироватці крові. При цьому недостатність фолатів діагностується у випадку, якщо при загальному аналізі крові було виявлено анемію з високим показником анізоцитозу або макроцитарним індексом. Недостатній рівень фолатів у крові є підтвердженням діагнозу.
Лікування та профілактика фолієводефіцитної анемії
Лікуваня зводиться до призначення вагітним двічі на добу 1 міліграм фолієвої кислоти перорально. Виразна мегалобластична анемія іноді передбачає ретельне дослідження кісткового мозку, після чого призначається стаціонарне лікування.
У якості профілактичного засобу жінкам, які планують завагітніти, а також вже вагітним призначається вживання від 0,5 до 0,8 міліграма фолієвої кислоти на добу перорально. Однак у випадку попередньої вагітності плодом з со spina bifida жінці потрібно приймати по 4 міліграми фолієвої кислоти на добу і бажано лікування починати ще до зачаття.
Лікування та профілактика гемоглобінопатій при вагітності
При попередньо перенесеній серпоподібноклітковій анемії ймовірні такі ускладнення:
- гіпертензія;
- інфаркт легень;
- завчасні пологи;
- затримка розвитку плоду;
- розвиток серцевої недостатності;
- мала вага дитини при народженні;
- інфекційні захворювання матері (легень, сечових шляхів і т.п.).
Впродовж перебігу вагітності ознаки анемії зазвичай спостерігають більш виразно. Слід додати, що серпоподібнокліткова анемія дещо збільшує ймовірність розвитку інфекційних захворювань, однак загалом вона не викликає серйозних ускладнень.
Лікувати серпоподібнокліткову анемію досить складно. При цьому кризи необхідно лікувати дуже активними методами. Профілактичне переливання крові з метою утримання рівня гемоглобіну А в межах від 60% зменшують ймовірність гемолітичного кризу та легеневих ускладнень. Однак такий метод лікарі не застосовують часто, бо він підвищує ризик трансфузійний реакцій, інфікування ВІЛ та гепатитом. Вважається, що здійснювані з метою профілактики гемотрансфузії не зменшують перинатальний ризик.
Отже лікування методом переливання крові призначається в таких випадках:
- виразні ускладнення під час пологів (сепсис, кровотеча);
- серцева недостатність;
- симптомна анемія;
- бактеріальна інфекція.
Захворювання гемоглобіну S-C проявляється зазвичай вперше під час перебігу вагітності. Це порушення підвищує ймовірність розвитку інфаркту легень, іноді внаслідок емболізації спікулами. Впливу цього захворювання на плід у матері не виявлено, однак в деяких випадках може відбуватись затримка розвитку плоду.
Альфа-таласемія не належить до материнських захворювань, але при гомозиготності плоду на другому або третьому триместрі вагітності може розвинутись водянка і втрата плоду.
Серпоподібнокліткова бета-таласемія є подібною до захворювання гемоглобіну S-C, але в дійсності вона представляє собою доброякісне і дуже рідкісне захворювання.