- Причини та різновиди гіпотиреозу
- Розвиток гіпотиреозу в дітей
- Симптоми гіпотиреозу в дітей
- Діагностика гіпотиреозу
- Лікування гіпотиреозу в дітей
- Профілактика захворювання
Гіпотиреоз в дитини – це комплексне захворювання, яке виникає внаслідок зменшення кількості гормонів, що виділяються щитовидною залозою. У назві цього захворювання префікс «гіпо» перекладається як пониження функціонування, а закінчення «тире» - це назва щитовидної залози. Загалом гіпотиреоз у дітей буває набутим або вродженим. Симптоми та прояви гіпотиреозу залежать від віку дитини. Що стосується успішності та ефективності лікування гіпотиреозу в дітей, воно буде залежати від своєчасної діагностики і правильного режиму вживання відповідних препаратів, що компенсують недостачу виділення гормонів.
Причини та різновиди гіпотиреозу
Це захворювання іноді розвивається внаслідок внутрішньоутробних інфекцій або генетичних порушень. В такому випадку гіпотиреоз вважається вродженим. До порушень розвитку також може призвести негативний вплив різного роду зовнішніх факторів (вживання ряду медичних препаратів, травми, опромінення, запалення щитовидної залози у матері під час вагітності). Внаслідок негативної дії можливе зменшення розмірів щитовидної залози в дитини, її неправильне розміщення або навіть повна відсутність, що безумовно буде впливати на вироблення гормонів.
В окремих випадках організм дитини буває нечутливим до кількості гормонів щитовидної залози, що отримало назву спадкової резистентності, яка викликана генетичним порушенням. Ураження більш високих структур, таких як гіпофіз та гіпоталамус, також є наслідком порушення формування під час вагітності.
Однією з особливих форм вродженого захворювання в дітей вважається транзиторний гіпотиреоз. Ця хвороба зазвичай уражає дітей в регіонах, де спостерігається занижений рівень йоду в продуктах і воді. При цьому транзиторний гіпотиреоз розвивається у дітей відразу після народження у матерів, що мають патологію щитовидної залози. Однак після усунення причин виникнення захворювання гіпотиреоз у дітей безслідно щезає само по собі.
Протягом життя дітей всередині щитовидної залози можуть виникати і прогресувати різноманітні зміни, що негативно впливає на функціонування цього органу. Типовими причинами набутого гіпотиреозу в дітей можуть бути:
- вживання деяких медичних препаратів (на основі брому, літію, йодидів);
- запалення (аутоімунної або інфекційної природи);
- радіаційні опромінення і травми шиї;
- недостатня кількість йоду в продуктах харчування.
Негативні зміни часто помічаються не лише у щитовидній залозі, але і в деяких більш важливих органах. За правильну роботу щитовидної залози відповідають такі структури головного мозку, як гіпоталамус та гіпофіз. Відповідно негативні зміни в цих структурах мають безпосередній вплив на функціонування щитовидної залози. Зміни в них безпосередньо позначаються на роботі щитовидної залози. Залежно від степені та значності ушкодження гіпотиреоз у дітей поділяється на:
- первинний – безпосереднє ушкодження залози, недостача трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4);
- вторинний – негативні зміни в гіпофізі, занижене виділення тиреотропного гормону, що нормалізує функціонування залози;
- третинний - ушкодження найвищого рівня в гіпоталамусі, який представляє собою контролюючу структуру головного мозку, що призводить до недостачі тиротропін-релізінг гормону.
Розвиток гіпотиреозу в дітей
Інколи батьки задають лікарям запитання про те, що таке гіпотиреоз і наскільки він небезпечний для їхніх дітей. Справа в тому, що гормони, які продукуються щитовидною залозою, дуже важливі для нормального функціонування багатьох органів. Ці гормони забезпечують:
- утворення і підтримку клітинної будови головного мозку і несуть безпосередню відповідальність за повноцінний розвиток дитини;
- регулювання обміну майже всіх речовин в організмі, причому найбільше – у кровотворній, імунній, травній та кістково-м'язовій системах.
У зв’язку з тим, що гормони щитовидної залози відповідають за велике різноманіття функцій, не менш різноманітними є клінічні прояви гіпотиреозу в дітей. Ці прояви часто залежать від віку дитини, тому потрібно пам’ятати про необхідність своєчасної терапії та діагностики захворювання.
Симптоми гіпотиреозу в дітей
Клінічні симптоми та зовнішні ознаки набутого і вродженого гіпотиреозу в дітей відрізняються незначно. Однак, якщо захворювання було виявлено пізно, симптоми починають наростати. При цьому в дітей, які щойно народились, одразу відмічається погіршення функціонування щитовидної залози. Воно може мати наступні прояви:
- діти з цим порушенням народжуються вчасно або з невеликим запізненням (близько 42 тижнів), їм властива значна вага тіла, що іноді перевищує 4 кг;
- із запізненням відпадає пуповина, а рана від неї погано заживає;
- можлива вроджена жовтяниця, що довго не проходить, тривалий час продовжується анемія в дитини;
- дитина не здатна підтримувати в необхідній мірі власну температуру тіла навіть при відповідній температурі повітря в кімнаті, можлива зупинка дихання або виникнення шуму під час дихання;
- новонароджена дитина погано їсть, у неї знижений апетит, можливі запори і здуття живота, іноді вона буває надмірно сонлива і млява.
Через півроку після народження ознаки вродженого гіпотиреозу в дитини набувають значного розвитку і практично не підлягають вже зворотній трансформації. Вже до року часу в такої дитини можуть повністю розвинутись симптоми набутого гіпотиреозу, про що свідчить:
- огрубілість і набряклість шкіри;
- надто повільне збільшення ваги тіла;
- специфічна зовнішність: надто великий розмір язика, коротка шия, руки, ноги, і надто довгий тулуб;
- все більш помітними в дитини стають симптоми ураження головного мозку, вона із запізненням починає тримати голову, сидіти, перевертатися, у неї грубий та рідкісний крик, сонливість та млявість.
Іноді ознаки виразних симптомів вродженого гіпотиреозу в дітей можуть спостерігатись в період від 2 до 5 років. Таке надто повільне наростання симптомів означає, що захворювання має субклінічну форму. В таких випадках щитовидна залоза все-таки виділяє необхідну кількість гормонів, кількість яких стає недостатньою в міру зростання дитини.
Що стосується дітей шкільного та підліткового віку, у них здебільшого зустрічається набутий гіпотиреоз. Справа в тому, що вроджене захворювання до такого віку не буває непоміченим, бо встигає розвинутись до максимуму і значно погіршити інтелектуальний та фізичний розвиток дитини. При набутій формі захворювання в дітей помічаються:
- збільшення розміру щитовидної залози;
- набряклість та сухість шкіри;
- перебої в роботі серця, посилене серцебиття;
- сильні запори і здуття живота;
- відсутність міміки, млявість, недостатня емоційність (однак інтелектуальний розвиток практично не страждає).
Діагностика гіпотиреозу
Діагностика гіпотиреозу в дітей базується на дослідженні присутності у крові відповідних гормонів. Вивчення симптомів та ознак захворювання сьогодні проводиться в багатьох наукових лабораторія і дослідних центрах. При цьому максимальна увага приділяється діагностиці вродженої форми захворювання, адже через місяць після народження негативні зміни нервової системи вже стають незворотними і лікуванню не піддаються. Тому для швидкої діагностики дітям проводять специфічну пробу, взявши декілька крапель крові на фільтрувальному папері та перевіривши наявність та кількість тироксину (Т4).
Якщо результат такого аналізу негативний, то це означає, що в дитини вроджений гіпотиреоз. При сумнівному результаті аналізу дитину потрібно показати дільничному педіатру, після чого її повинен оглянути ендокринолог.
Лікування гіпотиреозу в дітей
Лікування всіх форм захворювання вимагає вживання гормональних препаратів. Іншими словами, дитині призначається вживання синтетично створена похідна гормону щитовидної залози, яка заміщує природні гормони. До ряду типових препаратів, що застосовуються для лікування гіпотиреозу в дітей, належать:
- комбінований препарат Тиреокомб;
- тиреоїдин, що виготовляється з тканин щитовидної залози тварин;
- тироксин синтетичного походження;
- синтетичний аналог трийодироніну.
Дозування гормональних препаратів визначається залежно від індивідуальних особливостей організму дитини. При цьому будь-які симптоми набутого гіпотиреозу в дитини після лікування гормональними препаратами можуть бути повністю усунені. Така ж ситуація буде і при вродженому гіпотиреозі, якщо він був вчасно діагностований і негайно розпочате лікування. Після повного відновлення функціонування щитовидної залози та усунення симптомів хвороби гормональні препарати відміняються. Однак дуже часто заміщення природних гормонів штучними необхідне протягом всього життя.
Хірургічне втручання як метод лікування тільки у випадку виникнення пухлини, а для інших проявів гіпотиреозу операція вважається недоцільною. Потреби у вживанні інших традиційних препаратів (вітаміни, фітозасоби, антибіотики і т.п.) при гіпотиреозі немає, оскільки всі вони є абсолютно неефективними. Що стосується застосування гомеопатичних препаратів, їх ефективність є дуже сумнівною і такі засоби можуть негативно вплинути на розвиток дитини.
Слід зазначити, що під час застосування гормональних препаратів від дитини не вимагається дотримання дієти або спеціального режиму дня. Не потрібні й фізіотерапевтичні процедури, хоча позитивний ефект іноді може забезпечити звичайне загартовування.
Профілактика захворювання
На сьогоднішній день будь-яких профілактичних методів для запобігання гіпотиреозу в дітей не розроблено. Тим не менш, під час вагітності жінкам рекомендується дотримуватись наступних порад:
- урізноманітнювати харчування (для достатньої кількість йоду);
- регулярно проходити скринінгові дослідження;
- відмовитись від пагубних звичок;
- остерігатись інфекційних захворювань.
Підозра на ймовірність гіпотиреозу в дитини потребує негайного звернення до лікаря. В любому випадку потрібно пройти обстеження, щоб переконатися в тому, що коли дитина повільно набирає вагу, хвилюватися не потрібно. Вживання гормональних препаратів доцільне тільки у випадку наявності захворювання, а самостійне застосування може завдати шкоду дитині.