Перейти до контенту

Липа кавказька – застосування в медицині та народному лікуванні


приготування лікувальних засобів з липи Липа кавказька (Tilia begoniifolia) — дерево висотою до 30 метрів, що належить до родини липових. Листя рослини яйцеподібне, чергове, нерівнобоке, при основі трохи зрізане, з гострозубчатими краями. Кінчики зубців переходять у довгі гострячки. Квіти липи кавказької правильні, з жовтими пелюстками, розташовані півзонтиками, з зубчатими верхівками. Цвіте це дерево з червня до липня, його плоди кулясті або видовжені горішки.

На території України липа кавказька росте у Кримських горах, її також вирощують в ботанічних садах.

Заготівля та хімічний склад липи кавказької

Щоб приготувати лікувальні засоби використовуються квіти дерева з приквітками, які часто називають в народі як липовий цвіт (Flores Tiliae). Не менш популярними є також плоди і бруньки. Заготівлю липового цвіту проводять тоді, коли квітки повністю розкриються або утворюються бутони. Для сушіння цвіту липи краще розкладати його у затінку або в кімнаті що постійно провітрюється. Товщина шару сировини при сушінні повинна становити від 3 до 5 см. Однак пересушувати цвіт не варто, бо квіти почнуть осипатися, а від цього погіршуються лікувальні властивості сировини. Оптимальна температура сушіння становить 40 - 45 градусів. Готової після висушування сировини отримують близько 30 %. Термін зберігання сушеного липового цвіту до 2 років за умови дотримання відповідних умов. Ця лікувальна сировина продається в аптеках.

Хімічний склад липового цвіту багатий на лікувальні речовини. У квітах міститься ефірна олія, тиліацин, гесперидин, сапоніни, кумарин фраксин, каротин, слиз, дубильні речовини, цукри та аскорбінова кислота.

Фармакологічні властивості липи кавказької

З липового цвіту готують галенові препарати, які посилюють діурез і потовиділення, покращують секрецію шлункового соку, покращують відтік жовчі, а також проявляють седативну і протизапальну дію.

Настій з цвіту липи кавказької (Infusum florum Tiliae), як і з липи пухнастої, є хорошим засобом при лікуванні простуди і гарячки (бронхіт, грип), запалень сечового і нирок. Його призначають при надмірному нервовому збудженні у дітей і старших людей. В нетрадиційній медицині сировину з липи застосовують при епілепсії, істерії, як засіб від головного болю, від болів у шлунку, для лікування кашлю та при кишкових коліках.

Крім цього липовий цвіт є популярним зовнішнім засобом. Ним полощуть слизову оболонку дихальних шляхів при ларингіті, синуситі, ангіні, стоматиті, гінгівіті тощо. Припарки з цвіту застосовують при виразках а примочки від опіків. Допомагають такі засоби і при болях в суглобах та подагрі.

Ванни з цвіту липи кавказької призначають для лікування нервових захворювань. Ця сировина входить до складу чаїв для полоскання горла, шлункових чаїв, а також засобів для лікування нирок, печінки, сечового і кишкових хвороб. Цвітом липи лікують нирковокам’яну хворобу і запалення жіночих статевих органів.

Плоди липи кавказької за смаком подібні до горіхів та повністю їстивні. Молоде листя та бруньки можна використовувати для приготування лікувальних салатів, що багаті вітамінами.

Лікарські препарати і рецепти з липи кавказької

Як внутрішній засіб вживають настій з липового цвіту. Для цього 10 грамів сировини (3 ложки) заливають склянкою окропу, витримують 10 хвилин і п’ють гарячим тричі на добу після вживання їжі.

Можна приготувати настій від підвищеної кислотності шлунка. Для цього потрібно столову ложку суміші липового цвіту, коріння солодки, листя м’яти перцевої, насіння льону звичайного, коріння аїру та фенхелю звичайного (всі трави беруть у рівній кількості) настояти на склянці окропу та випити перед прийомом їжі. Процедуру повторюють тричі на день перед сніданком, обідом та вечерею.

Від виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки допоможе настій з двох столових ложок суміші трав: 40 грамів цвіту липи кавказької, 20 грамів фенхелю звичайного і такої ж кількості цвіту ромашки лікарської. Сировину заливають окропом у склянці та після настоювання випивають. Лікування повторюють тричі на добу.

Для лікування сечової системи та запалення нирок можна використовувати настій з суміші цвіту липи, бузини чорної, квітів ромашки лікарської, листя ожини і трави звіробою звичайного. Столову ложку суміші заливають склянкою окропу і вживають на ніч по дві склянки.

Щоб приготувати салат потрібно очистити бруньки або взяти молоді листочки липи кавказької, промити їх водою, розтерти або дрібно порізати, додають порізані варені яйця, оцет, вершки, гірчицю, сіль та листя петрушки. З розрахунку на пів кілограма бруньок потрібно потрібно два яйця, столову ложку гірчиці, склянку вершків, оцет і сіль за смаком.

Для зовнішнього застосування використовується настій з липового цвіту (20 грамів на склянку окропу), яким можна полоскати горло або протирати шкіру обличчя.

Щоб отримати лікувальну ванну потрібно заварити 100 грамів цвіту липи кавказької на 2 літрах води, настояти до охолодження і вилити у ванну з водою.