Перейти до контенту

Липа широколиста – застосування в народній медицині


липа в народній медицині Липа широколиста (Tilia platyphyllos) - це високе дерево, що відноситься до родини липових. Його висота може сягати 30 - 35 метрів. Бруньки на молодих гілках пухнасті, а самі гілки волосисті. У цієї рослини округлої форми або яйцеподібні чергові листки з зубчастими гострими краями. Знизу на листках є білі борідки з волосків, які ростуть на жилках. Також волосисті й черешки листків. Квіти липи широколистої правильні, світло-жовтого відтінку, зібрані в суцвіття по 2 - 5 квіток, які утворюють півзонтики. Плоди цього дерева горішки, що мають грушоподібну форму і 5 граней. Рослина зацвітає в червні.

Липа широколиста зустрічається здебільшого в широколистих та мішаних лісах. Її вирощують в Україні як декоративну рослину на території парків.

Заготівля, зберігання та хімічний склад липи широколистої

Для отримання лікувальних засобів заготовляють суцвіття та приквітки. Цю сировину зазвичай називають липовим цвітом (Flores Tiliae). Крім цього для лікування застосовують плоди і бруньки липи. Заготівля липового цвіту відбувається коли квітки перебувають в бутонах і частково розкриваються. Висушують сировину в тіні під наметами або в кімнатах що добре провітрюються. Липовий цвіт для сушіння слід накласти шаром у 2 - 4 см. При цьому потрібно пильнувати, щоб він не пересох, бо почнуть осипатися суцвіття і сировина буде втрачати цілющі властивості. Рекомендується сушити липовий цвіт при температурі до 40 градусів. Після висушування вага сировини зменшується приблизно втричі. Зберігати таку лікувальну сировину можна до 2 років. При необхідності можна купити липовий цвіт в аптеках.

Хімічний склад липи широколистої, як і липи серцелистої та інших дерев цієї родини, майже ідентичний. Цвіт містить близько 0,05 % ефірної олії, кумарин фраксин, дубильні речовини, глікозити тиліацин і гесперидин, а також сапоніни, каротин, слизисті речовини, солод та аскорбінову кислоту.

Фармакологічні властивості та використання липи широколистої

Отримані з липового цвіту галенові засоби покращують діурез і виділення поту. Вони також стимулюють виділення травного соку в шлунку, посилюють витік жовчі та її вироблення, мають незначні седативні та протизапальні властивості.

Настій з липового цвіту (Infusum florum Tiliae) використовується при простудах і гарячках (бронхіт, ангіна, грип), запаленнях сечових шляхів і нирок, щоб зменшити нервове збудження в людей похилого віку та дітей. Ще цвіт липи широколистої застосовується у випадку непритомності людини, при епілепсії та істерії, болях у шлунку, головних болях і як засіб від кашлю.

Як місцевий засіб настій з липового цвіту використовується для полоскання рота і горла при лікуванні ларингітів, стоматитів, ангіни та гінгівітів. Змочені настоєм тампони прикладають до опіків, гемороїдальних вузлів, при подагрі та болях в суглобах. Щоб зменшити нервозність рекомендується додавати відвар липового цвіту у ванну.

Липовий цвіт застосовується при виготовленні фармацевтичною промисловістю засобів для полоскання і потогінних чаїв. Ця сировина також входить до складу засобів, якими лікують сечовий і нирки, печінку і кишечник, нирковокам'яну хворобу і захворювання шлунка, запалення жіночих статевих органів. Плоди липи широколистої можна вживати як харчовий продукт, вони нагадують смаком горіхи. Молоде листя і бруньки придатні для приготування вітамінних салатів.

Рецепти лікування липовим цвітом

Як внутрішній засіб вживають настій з липового цвіту. Для цього 10 грамів сировини (3 ложки) заливають склянкою окропу, витримують 10 хвилин і п’ють гарячим тричі на добу після вживання їжі.

Можна приготувати настій від підвищеної кислотності шлунка. Для цього потрібно столову ложку суміші липового цвіту, коріння солодки, листя м’яти перцевої, насіння льону звичайного, коріння аїру та фенхелю звичайного (всі трави беруть у рівній кількості) настояти на склянці окропу та випити перед прийомом їжі. Лікування проводять три рази на добу перед вживанням їжі.

Від виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки допоможе настій з двох столових ложок суміші трав: 40 грамів цвіту липи широколистої, 20 грамів фенхелю звичайного і такої ж кількості цвіту ромашки лікарської. Сировину заливають окропом у склянці та після настоювання випивають. Процедуру повторюють три рази на день.

Для лікування сечової системи і нирок часто застосовується настій з суміші липового цвіту, бузини чорної, листя ожини, ромашки лікарської та звіробою звичайного. Ложку такого засобу запарюють склянкою гарячої води, дають настоятись і випивають на ніч.

Щоб приготувати салат потрібно очистити бруньки або взяти молоді листочки липи широколистої, промити їх водою, розтерти або дрібно порізати, додають порізані варені яйця, оцет, вершки, гірчицю, сіль та листя петрушки. З розрахунку на пів кілограма бруньок потрібно потрібно два яйця, столову ложку гірчиці, склянку вершків, оцет і сіль за смаком.
Для зовнішнього застосування використовується настій з липового цвіту (20 грамів на склянку окропу), яким можна полоскати горло або протирати шкіру обличчя.

Щоб приготувати лікувальну ванну слід запарити близько сто грамів цвіту липи широколистої у 2 літрах гарячої води, зачекати до охолодження та влити у ванну.