Ліщина звичайна (Corylus avellana, горішник) - це кущова однодомна лікарська рослина, що сягає у висоту 3 - 4 метри і належить до березових. Листя у неї обернено-яйцеподібне або округле, чергове, з гострими кінчиками та зубчастими нерівними краями. Молоде листя опушене. При цьому верхні листки темно-зелені, а нижні мають більш світлий колір. Квіти ліщини звичайної тичинкові, одностатеві, розташовані у вигляді обвислих циліндричних сережок, що мають довжину від 3 до 7 см. Маточкові квіти утворюють двоквіткові розвилки, які знаходяться у пазухах покривних лусочок і сховані у сферичних бруньках, з яких виглядають червоненькі приймочки. Плоди ліщини звичайної горіхи, поверхня яких вкрита листковою обгорткою. Ця рослина цвіте з березня до травня, а горіхи достигають у серпні та вересні.
Ліщина звичайна зустрічається практично всюди на території нашої країни. Не росте вона лише на півдні України. Найчастіше цю лікарську рослину можна знайти у широколистих і мішаних лісах, на узліссях і галявинах.
Хімічний склад і заготівля ліщини звичайної
Хімічний склад рослини багатий поживним для організму людини речовинами. У листі та корі цього куща міститься ефірна олія та багато дубильних речовин. Вміст цих речовин в листі сягає 11 %, а в корі - до 10 %. Серед дубильних речовин найбільше танінів та флобафенів. Також відомо, що листя має алкалоїди, флавоноїди, альдегіди, каротин і вітамін С, а в корі є тритерпеноїд бетулін.
З метою приготування лікувальних засобів застосовується листя (Folia Coryli avellanae), кора (Cortex Coryli avellanae) і горіхи (Fructus Coryli avellanae). Заготівля кори проводиться у період інтенсивного сокоруху, коли її можна легко зняти з поверхні рослини. Висушують кору в затінку на відкритому повітрі. Листя заготовляють у травні, після чого висушують в сушарках або у наметах. Горіхи ліщини звичайної заготовляють після їх повного достигання. До розряду лікарських рослин цей кущ належить неофіційно.
Лікувальні властивості та застосування ліщини звичайної
Ліки з цієї рослини характеризуються судинозвужувальними властивостями, тому їх застосування внутрішньо ефективне при виразках гомілки, перифлебітах, розширенні вен або капілярній геморагії. Також засоби з ліщини звичайної є популярними при лікуванні печінкових хвороб, простатиту, порушенні роботи нирок. Відомо також, що ліщина покращує апетит.
Горіхи ліщини допомагають при лікуванні діабету, атеросклерозу, анемії, гіпертонії, жовчнокам’яної та нирковокам’яної хвороб.
Для внутрішнього вживання готується відвар кори. Для цього столова ложка сировини вариться протягом 10 хвилин у двох склянках води. Приймати такий препарат потрібно перед вживанням їжі тричі на добу по півсклянки.
Щоб отримати настій з листя ліщини слід залити трьома склянками окропу дві столові ложки сировини і настояти протягом чотирьох годин. Пити цей засіб потрібно також тричі на день по півсклянки перед прийомом їжі.