- Характеристика збудника лістеріозу
- Патогенез лістеріозу
- Симптоми лістеріозу у дітей
- Ускладнення лістеріозу в дитини
- Діагностика захворювання на лістеріоз
- Лікування лістеріозу у дітей
- Прогноз при лістеріозі в дитини
- Профілактика лістеріозу
Лістеріоз в дитини – це зоонозне інфекційне захворювання, що має поліморфний клінічний перебіг з характерним ураженням мононуклеарів та нервових клітин, або може протікати в ангінозно-септичній формі. Це захворювання зазвичай має фекально-оральний спосіб поширення. Лістерії часто проникають в організм дитини транс плацентарним або аерозольним шляхом. За переважанням клінічних симптомів лістеріоз поділяється на септико-гранулематозну, ангінозно-септичиу, око-залозову та змішану форми. Основою діагностики лістеріозу є визначення моноцитозу і виділення збудника під час бактеріологічних досліджень.
Характеристика збудника лістеріозу
Лістеріоз у дітей викликають бактерії Listeria monocytogenes. Ці мікроорганізми є рухливими, грампозитивними, факультативно-анаеробними, короткими паличками. Вони не утворюють спор, під час проникання в клітину формують капсули, тому інфекційне захворювання має латентний перебіг. Лістерії є стійкими до зовнішнього середовища, чудово витримують заморожування, розмножуються у воді та землі, або в трупах тварин і на рослинах при температурі 4-6 градусів. Проте лістерії бояться впливу сонячного світла, яке інактивує ці мікроорганізми протягом 2-15 діб, а в формаліні лістерії гинуть через 20 хвилин. В солених продуктах вони можуть зберігати життєздатність достатньо довго при концентрації солі 6-20 %. При температурі 100 градусів лістерії гинуть через 5-10 хвилин. Більшість штамів є чутливими до антибіотиків широкого спектру дії.
Джерелом цього інфекційного захворювання є об'єкти навколишнього середовища (земля, вода) і різноманітні тварини. Лістеріозом може хворіти багато домашніх тварин та птахів. Також спостерігаються випадки інфікування диких ссавців (лисиці, єноти, норки, гризуни, копитні). Джерелом лістеріозу можуть бути і голуби. Засівання бактеріями може відбуватись ще у морепродуктів та риб.
Виділення збудників відбувається з слиною, молоком, випорожненнями, спермою. Діти та дорослі можуть бути джерелом інфекції якщо відбувається вертикальний шлях зараження (при лактації, і перинатально від матері до дитини). Жінки, які щойно народили та новонароджені виділяють збудників інфекції протягом 10-12 діб після народження.
Лістеріоз може поширюватись за допомогою різних механізмів (феально-орального, аерозольного, трансплацентарного), але у більшості випадків аліментарним шляхом. Тварини заражаються лістеріозом при вживанні зараженої бактеріями води та їжі. Епідеміологічне значення також мають кровоссальні комахи (найчастіше кліщі), які заражаються інфекцією від гризунів та диких тварин, поширюючи лістеріоз серед здорових тварин.
Діти найчастіше заражаються лістеріозом при вживанні інфікованих тваринних продуктів, свіжих овочів та питті зараженої води. Також інфекція може передатись при контакті з тваринною сировиною, такою як (пух, вовна, шкури). Іншими словами, можливий контактний спосіб передачі захворювання через пошкоджені ділянки шкіри.
Діти характеризуються досить низькою природною сприйнятливістю до лістеріозу. Однак це інфекційне захворювання переважно розвивається у дітей з ослабленим імунітетом, особливо в малюків.
Патогенез лістеріозу
Лістерії проникають в організм дитини через слизові оболонки травної системи. Також вони можуть потрапляти в організм дітей через пошкоджені ділянки шкіри. Під час поширення в організмі лістерій з лімфою і кров'ю спостерігається гарячкова реакція. Зазвичай лістерії скупчуються в мигдалинах, лімфатичних вузлах, хоча можуть накопичуватись і в інших органах дитини. У місці скупчення бактерій відбувається їх розмноження, про що свідчить відповідна запальна місцева реакція у дітей. При активному прогресуванні в лімфовузлах і тканинах внутрішніх органів дитини утворюються лістеріози, що представляють собою некротичні вузлики. Якщо лістеріоз має важкий перебіг, це зазвичай спонукає розвиток сепсису в дітей.
Симптоми лістеріозу у дітей
Інкубаційний період лістеріозу у дітей триває від кількох днів до кількох тижнів. Перебіг захворювання може бути гострим, напівгострим, абортивним, або хронічно- рецидивуючим. Відомі випадки серед дітей та дорослих тривалого носійства лістеріозу без виразної клінічної симптоматики.
Найчастіше лістеріоз у дітей протікає в ангінозно-септичній формі, а основними проявами захворювання є симптоми катаральної або фолікулярної ангіни, яка має схожий з стрептококовою формою перебіг. Ця форма лістеріозу в дітей виліковується протягом 7 днів і має сприятливий прогноз.
При захворюванні дитини виразково-плівковою ангіною спостерігається лихоманка, а симптоматика при сприятливому перебігу триває до двох тижнів. Протягом перебігу цієї форми лістеріозу в дитини відзначається кашель та нежить, збільшуються мигдалини, вони стають гіперемійованими і покриваються плівками. При цьому ангіна часто ускладнюється регіонарним лімфаденітом.
В окремих випадках лістеріозна ангіна в дитини може перейти в сепсис, хоча таке явище частіше спостерігається у більш дорослих дітей. При цьому відмічається виражена інтоксикація, лихоманка, в дитини збільшується печінка і селезінка. На шкірі у дітей можуть з’являтись різноманітні висипання, а на поверхні мигдалин утворюється білий наліт.
Нервова форма лістеріозу у дітей має симптоми менінгіту, абсцесу мозку або менінгоенцефаліту. Клінічний перебіг таких захворювань при зараженні лістеріями практично не відрізняється у випадку неспецифічного бактеріального ураження центральної нервової системи. При цьому менінгеальна симптоматика проявляється у вигляді ригідності потиличних м'язів (симптоми Брудзинського і Керніга), ознак енцефаліту, розладів периферичної іннервації (паралічі та парези).
Іноді також зустрічається очно-залозиста форма лістеріозу, яка може розвинутись при контакті з інфікованою твариною. Такий лістеріоз у дітей має форму кон'юнктивіту на фоні загальної інтоксикації і лихоманки, з характерним збільшенням привушних і шийних лімфатичних вузлів. Під час огляду хворої дитини спостерігається набряклість повік, очні щілини є звуженими. При цьому діти скаржаться на погіршення зору, у них збільшуються лімфатичні вузли та стають помірно болючими при пальпації. Ця форма лістеріозу зазвичай триває від 1 до 3 місяців.
У новонароджених дітей лістеріоз протікає у септико-гранулематозній формі. Також може відбутись внутрішньоутробне інфікування плоду. На ранніх стадіях воно зазивай викликає переривання вагітності або суттєві аномалії розвитку. Лістеріоз у новонароджених дітей має вкрай важкий перебіг з сильною лихоманкою, яка сягає критичних значень, а також вираженою інтоксикацією, діареєю та блюванням. Шкіра дитини стає синюватою, блідою з ціанозним відтінком, на ї поверхні відзначається папульозна висипка. Також мають місце важкі порушення роботи дихальної системи і серцевого ритму. При поширенні гнійного процесу на мозкову оболонку дитини захворювання має летальний наслідок.
Лістеріоз в дітей грудного віку протікає спочатку як ГРВІ, супроводжуючись гіпертермією і катаральною симптоматикою, а потім розвивається бронхопневмонія або плеврит. Після одужання, близько 15-20 % випадків захворювання на лістеріоз у дітей закінчуються збереженням розладів ЦНС та периферійної інервації.
У рідкісних випадках може відбутись хронізація інфекції. Перебіг при хронічній формі лістеріозу у дітей характеризується маловиразною симптоматикою. Діти можуть скаржитись на короткочасне підвищення температури, диспепсію та катаральні ознаки. Інколи можуть спостерігатись також симптоми хронічного пієлонефриту.
Ускладнення лістеріозу в дитини
Лише ангінозно-септичний лістеріоз у дітей може мати ускладнення у формі ендокардиту. У дуже рідкісних випадках хронічний лістеріоз в дітей з вираженими вадами імунної системи може спричинити генералізацію важкого сепсису.
Діагностика захворювання на лістеріоз
Лістеріоз у дітей досить часто (особливо у випадку ангінозно-септичної форми) супроводжується вираженим моноцитозом. При цьому концентрація моноцитів іноді може сягати до 70% від загальної кількості клітин білої крові.
Специфічна діагностика передбачає проведення бактеріологічних досліджень. При цьому лістерії виділяються з крові, слизу, ліквору, мазка з кон'юнктиви. Якщо є необхідність, то для аналізу беруть біопсію лімфатичних вузлів, амніоцентез (навколоплідні води у вагітної жінки) або біопсію хоріона (пунктат плаценти). Посів виконують протягом першого тижня захворювання.
Серологічна діагностика лістеріозу виконується за допомогою РА, РСК, РНГА. Однак такого роду дослідження часто дають неправдивий позитивний результат, враховуючи близький антигенний склад зі стафілококами.
При визначенні нервової форми лістеріозу в дитини можуть знадобитись консультації невролога, а також проведення реоенцефалографії, ЕЕГ головного мозку, люмбальна пункція, а у випадку підозри на абсцес – КТ та МРТ головного мозку.
Лікування лістеріозу у дітей
Вибір методики лікування відбувається згідно з клінічною нормою захворювання. У якості етіотропних засобів найкращий терапевтичний ефект забезпечує тетрациклін, еритроміцин та доксициклін. Нервова форма лістеріозу в дитини зазвичай потребує призначення введення внутрівенно бензилпеніциліну натрієвої солі. Крім цього можуть застосовуватись і такі препарати, як кларитроміцин і ципрофлоксацин. Очно-залозиста форма лістеріозу зазвичай лікується за допомогою зовнішніх місцевих препаратів: альбуцидута гідрокортизонової емульсії.
Якщо спостерігається сильна інтоксикація, дитині призначають дезінтоксикаційне лікування, дають антигістамінні та жарознижуючі препарати. Також до складу комплексної терапії включаються вітаміни і адаптогени.
Прогноз при лістеріозі в дитини
Прогноз при лістеріозі зазвичай є сприятливим. Однак погіршення прогнозу може відмічатись у випадку: прогресування нервової форми захворювання (наслідки у формі розладів функціонування ЦНС, периферичної іннервації), вагітності у жінок (висока ймовірність переривання вагітності або зараження лістеріозом плоду). Також несприятливий прогноз буває у дітей до 1 року та дітей, що хворіють імунодефіцитом.
Профілактика лістеріозу
До засобів та методів загальної профілактики лістеріозу входять заходи санітарно-гігієнічного та ветеринарного контролю за тваринницькими господарствами, а також організації харчової промисловості та заклади дитячого і громадського харчування. Важливим є також контроль за якістю водних джерел. У якості профілактичного методу запобігання поширенню інфекції може проводитись дератизація.
Вагітним жінкам в цілях індивідуальної профілактики бажано повністю відмовитися від всіх продуктів тваринництва, які не були належним чином оброблені (приготування їжі при високій темпері протягом тривалого часу), або тих, що не забезпечені гігієнічним сертифікатом.