Лобода червона (Chenopodium rubrum, Blitum rubrum) - це трав'яниста однорічна швидкочервоніюча оголена лікарська трава, що належить до лободових. Вона має гілчасте вертикальне борозенчасте стебло, на якому видно поздовжні смуги. Висота стебла може сягати 100 см. Гілки нижньої частини стебла висхідні видовжені. Листя лободи червоної черешкове, зеленого відтінку, може бути різної форми, а саме: яйцеподібне, ромбоподібне, дельтоподібне, видовжене овальне. Біля основи листки зазвичай загострені, стрілоподібної форми, іноді можуть бути заокруглені, з глибокими виїмками, неправильні, лопатеві, а також надрізано-зубчаті. Листки верхньої частини рослини видовжені та загострені.
Квіти цієї трави двостатеві, дрібні, скупчені в пазушні та кінцеві колосоподібні китиці, утворюючи таким чином пірамідовидні волоті. Квіти бічних китиць тричленні, іноді двочленні, а верхніх чотиричленні або п’ятичленні. Оцвітина має оголені зелено-жовтуваті листки. Плоди лободи червоної однонасінні горішки, що містять плівчатий тонкий оплодень. Насіння кулястої форми з кінчиками. Розцвітає ця лікарська рослина в липні та цвіте до жовтня.
Лобода червона зустрічається всюди на території нашої країни, її можна знайти на городах, серед бур’янів на солоних ґрунтах.
Вживання та хімічний склад лободи червоної
Для приготування лікувальних засобів застосовується трава лободи (Herba Chenopodii rubri), яку слід заготовляти під час цвітіння. До категорії лікарських рослин вона відноситься неофіційно. Хімічний склад лободи червоної вивчений не повністю, але відомо про вміст у траві флавоноїдів, сапонінів та алкалоїдів.
При лікуванні лободу червону використовують як заспокійливий, протизапальний, відхаркувальний, сечогінний, пом'якшувальний і проносний засіб. Також відомі спроби лікування цією рослиною злоякісних утворень. Внутрішньо вживають настій трави лободи червоної при судомах, застудах, бронхіальній астмі, паралічах, істерії, кашлі, ангіні, мігрені, а також як засіб від закрепів і для розрідження мокротиння.
Ліки з сушеної або свіжої рослини застосовуються для знеболення при подагрі, ревматизмі та геморої. Перетерте свіже листя лободи допомагає від корости, а перетерту сушену рослину використовують як інсектицидний препарат. Застосовується лобода червона і в профілактичному харчуванні, з її молодого листя готують смачні салати.
Для внутрішнього застосування використовується настій з 1 столової ложки рослини і склянки окропу. Пити цей засіб потрібно тричі на день у випадку застуди.
Для зовнішнього застосування готується компрес з трьох ложок сухої або свіжої трави лободи. Для цього сировину кладуть в марлю і на декілька секунд занурюють в окріп. Таке лікування допомагає при подагрі, геморої та ревматизмі.