Перейти до контенту

Лобода запашна – використання в домашніх умовах


лобода як харчова рослина Лобода запашна (Chenopodium botrys) - це трав'яниста однорічна зеленкувато-жовтиста лікарська рослина, що має приємний запах і належить до родини лободових. У неї прямостояче гіллясте стебло висотою до 50-60 см. Нижні гілки видовжені, Середні і нижні листки лободи запашної тупі, видовжені, лопатево-перисті, матового відтінку. Лопаті листків яйцеподібні або овальні. Верхні листки цілокраї лінійні. Квітки лободи запашної двостатеві, 5-членні або 4-членні, зібрані у пазушні розгалужені суцвіття, схожі на пухнасту пірамідальної форми волоть. Листки оцвітини загострені, покриті рясно залозистими волосками. Плоди цієї рослини представляють собою однонасінні горішки з плівчастими тонкими оплоднями. Насіння трохи сплющене, округлої форми. Лобода запашна цвіте з липня по жовтень.

Ця лікарська рослина зустрічається на піщаних і кам’янистих грунтах, вапняках, вона часто росте біля доріг, на городах і полях всюди на території України окрім Півдня. Лікарські препарати виготовляються з з трави (Herba Chenopodii botrydis), яку заготовляють під час цвітіння лободи запашної. Після сушіння отримують близько 22% готової сировини, яку необхідно зберігати окремо від інших лікарських рослин. До категорії лікарських ця рослина належить неофіційно.

Використання в домашніх умовах та хімічний склад лободи запашної

Відомо, що трава цієї рослини має близько 1,5% ефірної олії, майже 0,2% алкалоїдів, 1% фенолів, 1,5% бетаїну, а також триацетонамін, тритерпенові сапоніни, каротин, вітамін Е, більш ніж 0,6% флавоноїдів і 1,5% щавлевої кислоти.

Фармакологічні властивості в основному зводяться до антигельмінтної дії цієї рослини. Але крім цього лобода має ще протистоцидні, фітонцидні, фунгіцидні та антибактеріальні властивості.

Настоянку лободи запашної вживають внутрішньо при безсонні, мігрені, запамороченні. Вона покращує роботу серця, а також може застосовуватись як протигарячковий засіб, як ліки при кишково-шлункових розладах, як гіпотензивний і протиастматичний засіб. При використанні зовнішньо настоянка лободи допомагає в лікуванні шкірних захворювань.

З листя лободи запашної вичавлюють ефірну олію для потреб парфумерії, як сировину для виготовлення мила і протигельмінтних препаратів. Перетерте на порошок сушене листя трави використовується як інсектицидний засіб.