Ломиніс прямий (Clematis recta, С. Lathyrifolia) - трав'яниста багаторічна лікарська рослина, яка відноситься до жовтецевих. У неї ребристе, розгалужене, пухнасте, вертикальне стебло завдовжки 70 — 130 см. Листя непарно-перисте, супротивне, має по 2 - 4 пари великих ланцетних або яйцеподібних цілокраїх листків довжиною до 9 см. Квіти ломиносу прямого двостатеві, правильні, утворюють на верхівках волотевидні суцвіття. Оцвітина квітки проста, складається з 4 - 8 білявих пелюсткоподібних спадаючих листків розміром близько 10 мм. Плоди ломиносу численні сім'янки, він розцвітає у травні та цвіте до початку липня.
Ломиніс прямий зустрічається в усіх лісах і чагарниках на території лісостепової та лісової зони. Трохи рідше його можна знайти на півдні України.
Лікувальні засоби готують з листя або трави ломиносу прямого, які заготовляють у період цвітіння. До розряду лікарських ця трава належить неофіційно.
Фармакологічні властивості та вживання ломиносу прямого
Стебла і листя ломиносу прямого мають у своєму складі сапоніни, алкалоїди, клематитол, анемонін, а в квітках міститься майже 0,1 % ефірних масел. Загалом властивості та методи застосування цієї трави в медицині такі ж, як і ломиносу лозяного. Але потрібно знати, що в народній медицині ломиніс прямий та лозяний рекомендується для зовнішнього застосування, адже ця трава досить отруйна. Такої точки зору притримується більшість фітотерапевтів Європейських країн.
Для вживання внутрішньо можна приготувати настій з півлітра окропу і чайної ложки трави ломиносу, який через годину охолоджують на проціджують. Пити ліки рекомендують по 40 - 50 мл три рази на добу.
Зовнішньо використовується такий же настій, хоча іноді листя рослини перемелюють, змішують з олією і витримують добу. Цей засіб підходить для накладання на уражені частини шкіри.
Перетертим на порошок сушеним листям в народній медицині лікують коросту, екзему, лишаї та інші шкірні хвороби.