Перейти до контенту

Льон проносний – використання в народній медицині


трава льон в народній медицині Льон проносний (Linum catharticum) - це дворічна або однорічна трав’яниста лікарська трава що належить до льонових. У неї тоненькі вилчасті розгалужені або прямі стебла з густим листям. Висота рослини становить 10 - 30 см. Верхні листки можуть бути черговими або супротивними, а нижні завжди супротивні. Листки мають одну жилку, сидячі, цілісні. Нижні листки тупі, обернено-яйцеподібні, а верхні — ланцетні, довгасті, з шорсткими краями. Квіти льону проносного двостатеві, маленькі, білі з жовтуватим відтінком, правильні, мають по 5 пелюсток. Волотисті суцвіття на вершечках стебел можуть складатись з 20 - 50 квіток. Плоди трави сферичні десятигніздові коробочки, вона цвіте з травня до вересня.

Льон проносний можна знайти майже у всіх регіонах України окрім степової зони. Ця лікарська рослина росте на полях, в лісах і на вологих галявинах серед чагарників.

Цілющі властивості та хімічний склад льону проносного

Для медичних потреб застосовується трава льону (Herba Lini cathartici), яку заготовляють впродовж цвітіння рослини. Заготовану сировину висушують в приміщеннях або затінених місцях при хорошій вентиляції. До категорії лікарських льон проносний належить неофіційно.

Хімічний склад льону проносного не має широкого спектру речовин, але відомо про вміст в рослині близько 0,17 % ефірної олії, до 2,2 % смолистих сполук, близько 0,7 % гіркого лініну та глікозид лінімарин.

В нетрадиційній медицині ця рослина вважається ефективним сечогінним і проносним засобом. Отже настоянку льону проносного застосовується для лікування водянки, запорів, ниркових захворювань. Під час вживання препаратів з льону проносного необхідно врахувати, що значні дози цієї рослини є отруйними.

Внутрішньо приймають настоянку трави льону з однієї столової ложки сировини і двох склянок окропу. Цю кількість приготованого засобу випивають невеликими порціями впродовж доби. Перетерту на порошок сушену траву можна внутрішньо вживати тричі на добу по 2 грами.