Перейти до контенту

Льонок звичайний – рецепти для лікування в домашніх умовах


лікувальні рецепти з трави льонок Льонок звичайний (чистик пісковий, Linaria vulgaris) — це трав’яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до сімейства ранникових. У неї вертикальне стебло висотою до 90 см, може бути розгалужене або пряме, вкрите густо листям. Листя льонку цілокрає, з загорнутими краями, просте, лінійне або лінійно-ланцетне, загострене, сидяче, завужене до основи. Довжина листків від 2 до 6 см. Квіти цієї трави неправильні, двостатеві, зібрані у вершкові густі китиці. Квітка двогуба, має жовтуватий відтінок, довгу шпорку та віночок, її нижня губа містить волосисту червонувато-помаранчеву випуклість. Плоди льонку звичайного продовгасті коробочки, більші вдвічі за чашечку. Рослина цвіте з травня по вересень.

Льонок звичайний можна знайти всюди на території нашої країни окрім Криму і Південного Степу. Він росте серед бур’янів на галявинах і полях, вздовж доріг, серед чагарників та на схилах пагорбів.

Хімічний склад і заготівля льонку звичайного

Хімічний склад рослини дуже багатий на корисні сполуки. Трава містить флавоноїди неолінарин, пектролінарин, алкалоїд пеганін, ацетилпектролінарин, фітостерин, іридоїд аукубін, ціанідиновий глікозид антиренінхлорид, слиз, смолисті та пектинові сполуки, каротин і холін, яблучну, фолієву, лимонну та аскорбінову кислоти. Особливо багате на органічні кислоти молоде листя рослини.

Щоб приготувати лікувальні засоби застосовується трава льонку звичайного (Herba Linariae), її заготовляють під час цвітіння, обтинаючи стебло разом з листям. Висушують зібрану сировину в приміщеннях або на вулиці в затінку. Після сушіння отримують близько 20 % від ваги зібраної сировини. До розряду лікарських льонок належить неофіційно.

Фармакологічні властивості та використання льонку звичайного

Сукупність хімічних сполук, які має ця лікарська рослина, дозволяє використовувати її в широкому терапевтичному спектрі. Під час дослідження лікувальних властивостей льонку звичайного було встановлено, що завдяки вмісту пенганіну рослина здатна зменшувати артеріальний тиск, покращувати пульс, покращує тонус та амплітуду скорочення гладких м’язів кишківника, сповільнює серцеві скорочення, підвищує тонус матки, має послаблюючу та жовчогінну дію.

Використання ліків з цієї трави забезпечує позитивний ефект під час лікування парезів, атонії, паралітичної кишкової непрохідності, яка часто виникає внаслідок складних хірургічних операцій. Також позитивний ефект було виявлено при дії на пацієнтів з міопатією та прогресуючою дистрофією м’язів.

Екстракт льонку звичайно на спирті характеризується помірною проносною дією і забезпечує хороший лікувальний ефект при закрепах, метеоризмі, атонії кишківника. Крім цього спиртова витяжка має сечогінну дію.

Рецепти ліків з льонку звичайного

В домашніх умовах цю рослину вживають внутрішньо у формі настоянки. Так лікують задишку, головний біль, симптоми Маньєра. Допомагає такий засіб і при блюванні, різного роду жовтянках, закрепах, метеоризмі, запаленні жовчних шляхів, геморої, хронічному коліті. Льонок звичайний допомагає також вигнати глисти, ним лікують запалення сечового та енурез, гіпертрофію простати, шкірні захворювання і порушення менструацій.

Як зовнішній засіб рослину льонок використовують при виразках, вуграх, фурункулах, геморої, висипках та гнійниках. Приготовану з цієї рослини мазь застосовують від геморою. Для цього накладають засіб на клаптик марлі та розміщують у задньому проході на декілька годин. Ця мазь допоможе також при лишаї та екземі. Як гомеопатичний засіб траву використовують для лікування енурезу або діареї у формі есенції.

Внутрішньо вживають настій рослини льонку звичайного з 1 столової ложки і двох склянок окропу. Витримавши дві години ліки проціджують і п’ють три рази на добу по пів склянки перед вживанням їжі.

Щоб приготувати рідкий екстракт слід настояти траву на горілці, взявши 50% сировини і 50% горілки або розбавленого до 40% спирту. Пити цей екстракт потрібно по 2 чайні ложки у вечері для досягнення легкого проносного ефекту.

Настоянку готують також з 1 столової ложки суміші рослини льонку звичайного, приймочок кукурудзи звичайної та цвіту цмину піщаного. Взятих у рівному співвідношенні. Сировину заливають склянкою окропу і витримують 10 - 15 хвилин, потім приймають по четверті склянки при жовтяниці пару разів на добу.

Як зовнішній засіб застосовується відвар з 20 грамів сировини двох склянок води. Прокип’ятивши траву впродовж 20 хвилин отримують відвар для компресів та обтирань. Щоб приготувати клізму, потрібно відварити у склянці окропу 10 грамів трави льонку звичайного.

Рецепт мазі від геморою: взяти 2 частини сушеної сировини і помістити на декілька годин у 70% спиртовий розчин. Під час настоювання слід обрати тепле місце і тару закрити щільно кришкою. Відцідивши спиртову витяжку, до неї додають 10 частин свинячого смальцю та гріють на водяній бані щоб випарувався майже увесь спирт. Потім засіб відтискають та зберігають у щільно закритій посудині.

Слід зауважити, що льонок звичайний має токсичні властивості, тому вживати внутрішньо засоби з рослини потрібно дуже обережно.