Перейти до контенту

Лопух павутинистий в нетрадиційній народній медицині


рецепти ліків з лопуха Лопух павутинистий (Arctium tomentosum) — це трав’яниста дворічна лікарська рослина, що належить до родини складноцвітих. У неї розчепірене, галузисте, борозенчасте, вертикальне стебло довжиною до 130 - 150 см. з вертикально спрямованими гілочками. Колір стебла зеленкуватий або пурпуровий, поверхня його опушена. Листя лопуха яйцеподібної та серцеподібної форми, велике, черешкове, нижня поверхня повстисто-павутинчаста, сірого кольору. Квіти цієї рослини насиченого пурпурового кольору, двостатеві, трубчатої форми, зібрані в круглі кошички, які утворюють щитоподібні суцвіття. В суцвіть павутинчаста щільна обгортка, вони розташовані на довгих ніжках. Внутрішні листочки обгортки пурпурові, плівчасті, тупі, плоско-розширені, мають коротенькі вістря. Плоди лопуха павутинистого сім’янки, він цвіте з липня по вересень.

Лопух павутинистий можна побачити на луках, вирубках, лісових галявинах, на краю полів і доріг майже всюди по території нашої країни.

Заготівля та хімічний склад лопуха павутинистого

Для приготування лікарських засобів використовується коріння (Radix Bardanae), листя (Folia Arctii tomentosum) або плоди (Fructus Arctii tomentosum). Збір коріння відбувається до цвітіння рослини. Його викопують, полощуть в проточній воді, видаляють покриття з кори та ріжуть на частинки завдовжки до 10 см. Сушіння сировини відбувається на сонці або в опалюваному приміщенні з хорошою вентиляцією. Для штучного висушування кореня лопуха потрібно забезпечити температуру до 50 градусів. Готової до зберігання сировини виходить близько 25% від ваги сирого коріння. Листя рослини заготовляють після того, як вона відцвіте. Черешки обрізають та висушують в тіні на відкритому повітрі або в приміщенні. Вага сушеного листя лопуха зменшується до 12%. Коріння придатне до вживання впродовж 5 років, а листя - до 1 року. Плоди рослини збирають в кінці серпня на початку вересня. В аптеках сировина лопуха павутинистого не продається.

Хімічний склад коріння лопуха павутинистого схожий на склад лопуха малого. Він містить гіркі та дубильні сполуки, флавоноїди ситостерин і стигмастерин, слиз, жирну та ефірну олії, органічні кислоти, інулін та глікозид арктиїн, який шляхом гідролізу перетворюється на глюкозу і лактон арктигенін. В листі лопуха є антоціани, флавоноїди, ефірна олія, аскорбінова кислота, органічні кислоти, слиз, дубильні речовини. В плодах цієї трави міститься жирна олія, сесквітерпенові лактони та глікозид арктиїн.

Фармакологічні властивості лопуха павутинистого

Ліки з кореня лопуха павутинистого мають жовчогінні, діуретичні, потогінні та дезинфікуючі властивості. Засоби з рослини покращують виділення протеолітичних ферментів та підвищують вироблення підшлунковою інсуліну. Крім того, вони стимулюють утворення в печінці глікогену та значно покращують обмін речовин загалом.

Внутрішньо відвар з коріння лопуха павутинистого вживають при порушеннях обміну речовин (жовчні та ниркові камені, суглобовий ревматизм, подагра, цукровий діабет). Також відварами з трави лопуха лікують захворювання шкіри (фурункули, нагноєння, висипку, вугри, сверблячку та ін.). Вживають препарати з рослини і при набряках, закрепах, виразках шлунку, рахіті, геморої та порушенні менструації.

Перетертий корінь лопуха допомагає при внутрішньому вживанні від подагри. Також з кореня готують потогінні засоби.

Настоянку листя лопуха павутинистого вживають при функціональних розладах шлунку, а настоянку плодів приймають від закрепів.

Дуже ефективним є використання лопуха як зовнішнього засобу. Настоянка кореня на прованській олії (Oleum Bardanae) також відома як реп’яхова олія застосовується від кругової або гніздової плішивості (ділянки шкіри обробляють на ніч), себореї, лишаю обличчя (ділянки шкіри змащують раз на добу впродовж 14 днів), облисіння (щоденно втирають в голову). Засіб покращує ріст волосся, його застосовують щодня або через день, залежно від жирності волосся та шкіри голови.

Настоянкою кореня лопуха павутинистого на спирті або горілці обробляють шкіру, уражену гніздовою або круговою плішивістю, а також при запаленні сальних залоз (червоні вугри).

Відвар кореня трави годиться для лікувальних компресів від себореї (підвищена функція сальних залоз), а настоянка з листя застосовується для компресів від лишаю, екземи, гнійних ран і виразок.

Товчене або добре пом’яте листя лопуха можна прикладати до пухлин, ран і подагричних вузлів. Свіжий сік цієї трави допоможе боротись з раком шкіри і добре гоїть рани, а свіжий корінь застосовується в гомеопатії.

В лікувально-профілактичний раціон харчування іноді включають салати з молодого листя рослини. Також його додають в борщ разом з іншими овочами, а відварене молоде коріння після очищення від кори придатне для приготування салатів та вінегретів.

З сушеного кореня лопуха можна також робити напій, перемоловши його у якості сурогату кави. Після висушування сировину смажать і подрібнюють.

Рецепти ліків з лопуха павутинистого

Для внутрішнього вживання:

Внутрішньо вживають відвар кореня лопуха, беруть столову ложку сировини і запарюють склянкою окропу. П’ють відвар теплим тричі на день по півсклянки. Для потогінного ефекту випивають на раз цілу склянку.

Настоянку листя лопуха готують зі столової ложки трави і склянки окропу. Витримавши пару годин, цей засіб вживають через кожні 2-3 години впродовж дня по столовій ложці після вживання їжі.

Порошок з кореня лопуха (Pulvis radicis Arctii lappae) можна приймати пів грама тричі на добу.

Настоянку на плодах лопуха павутинистого готують з 20 грамів сировини і склянки окропу. Запаривши плоди впродовж 30 хвилин, ліки п’ють три рази на добу по столовій ложці.

Від цукрового діабету: взяти столову ложку змішаних порівну кореня лопуха, листя чорниці звичайної, лушпиння квасолі та листя горіха волоського, залити склянкою перевареної холодної води, витримати добу, потім прокип’ятити 5 хвилин на малому вогні, охолодити і вживати до 5 склянок впродовж дня.

Від порушення обміну речовин: взяти столову ложку змішаних порівну кореня лопуха, вероніки лікарської, трави череди трироздільної, коріння пирію повзучого і трави фіалки триколірної, варити у склянці води 10 хвилин і пити три рази на добу по пів склянки.

Від запалення сальних залоз: взяти дві столові ложки змішаних 50 грамів кореня лопуха, 100 грамів парила звичайного, 50 грамів фіалки триколірної та 50 грамів листя горіха волоського, прокип’ятити декілька хвилин у двох склянках води, охолодити, процідити і пити три рази на добу по пів склянки.

Для приготування салату слід прополоскати молоде листя лопуха павутинистого, опустити в киплячу воду на одну хвилину, потім просушити на тканині, порізати, додати посічену зелену цибулю та інші овочі. Заправити салат можна олією або вершками.

Для зовнішнього застосування:

Зовнішньо застосовується настоянка кореня лопуха з чайної ложки сировини і двох склянок окропу. Ліки витримують 12 годин, потім проціджують і роблять примочки або застосовують для змащування шкіри.

Для покращення росту волосся готують відвар з 20 грамів кореня лопуха і двох склянок води. Варити потрібно 10 - 15 , відставити до охолодження, відцідити і втирати в голову перед сном один раз на два дні. Після втирання відвару волосся слід сполоснути чистою теплою водою.

Також для змащування шкіри готують настій кореня лопуха павутинистого на горілці. Для цього беруть одну частину сировини і десять частин горілки. З цією ж метою застосується мазь, для приготування якої слід взяти три столові ложки кореня рослини і варити у двох склянках води впродовж 10 хвилин. Після охолодження процідити, додати десять столових ложок внутрішнього свинячого жиру і залишити на дві години в духовці. Після приготування воду, що залишилась, виливають і засіб втирають в шкіру голови щоденно.

Для змащування шкіри і втирання в голову готують настій з кореня лопуха павутинистого на олії. Для цього слід взяти на 100 грамів соняшникової олії 50 грамів свіжого кореня рослини і залишити на два тижні. Потім суміш варять 10 хвилин, витискають і використовують для лікування.

Від лупи і випадання волосся використовується суміш з 2 частин кореня лопуха, 1 частини квітів нагідок лікарських і двох частин шишок хмелю звичайного. Варять 50 грамів суміші у літрі води і використовують для ополіскування голови від 2 до 4 разів на тиждень.

Від лишаю, екземи, ревматизму виразки та артриту слід приготувати відвар з рівних частин кореня лопуха, багна звичайного, вересу звичайного, розмарину, листя брусниці та кропиви дводомної. Пів кілограма суміші заливають невеликим відром води, варять 1 хвилину і залишають настоюватись до охолодження. Потім відвар проціджують і приймають ванну тривалістю 20 - 25 хвилин.