Лутига розлога (Atriplex patula) — це трав’яниста однодомна однорічна лікарська рослина. Вона може бути покрита борошнистою паволокою або гола, належить до родини лободових. В цієї трави вертикальне з супротивними висхідними гілочками стебло. Довжина якого може сягати 100 см. Листя лутиги ромбоподібне видовжене, має вушка і списоподібну основу. Іноді листки бувають клиноподібні ланцетні. Верхні листки чергові, а нижні - пониклі, супротивні. Квіти рослини в основному одностатеві, хоча можуть іноді бути двостатевими. Цвіт майже непомітний, дрібний, зібраний у щільні колосоподібні суцвіття. Тичинкові квітки мають трироздільну або п’ятироздільну оцвітину, а маточкові квітки не мають оцвітини. Плоди лутиги горішки, вона розцвітає в липні та відцвітає у вересні.
Лутига розлога досить часто зустрічається на смітниках і в чагарниках. Іноді рослину можна знайти на городі серед бур’яну майже на всій території нашої країни.
Фармакологічні властивості та хімічний склад лутиги розлогої
Приготування ліків відбувається з трави лутиги, яку заготовляють під час цвітіння. До категорії лікарських рослин вона належить неофіційно і в аптеках не продається.
Хімічний склад вивчено не повністю, але відомо що в стеблах і листі трави є близько 1,2 % бетаїну, а також каротин, сапоніни, аскорбінова кислота. В насінні лутиги міститься близько 0,5 % фосфоліпідів.
Лутига розлога відома у народній медицині як протизапальні, загальнозміцнюючі, сечогінні та відхаркувальні ліки. Настоянку з цієї трави п’ють для лікування подагри, жовтяниці, сухого кашлю і геморою.
Гінекологи та акушери застосовують настій рослини при від болю та при слабких місячних, а також при пологах для швидкого виходу дитини.
Приготований з листя цієї трави салат лікарі рекомендують їсти при хворобах легень, істерії, порушенні менструації або просто як джерело вітамінів. Посічене молоде листя можна прикладати до ран для загоєння.
З насіння лутиги розлогої готують проносне та використовують для виклику блювоти. Заготовану до початку цвітіння молоду траву можна додавати до супів або овочевих салатів. Молоді пагони рослини можна квасити.
Рецепти з лутиги розлогої
Внутрішньо вживають настоянку з 20 грамів трави лутиги і склянки окропу. Цей засіб слід пити тричі на добу по столовій ложці як загальнозміцнюючі та відхаркувальні ліки.
Салат готують з трави лутиги і щавлю кислого. Для цього листя рослин опускають на вилину в киплячу воду, потім охолоджують і січуть. Підготоване таким чином листя можна покласти на поверхню картоплі, посолити, полити олією, додати оцту і хрону. Потім на поверхню покласти порізані варені яйця. На 100 грамів картоплі потрібно приблизно 120 - 130 грамів листя лутиги, втричі менше щавлю, трішки тертого хрону, столову ложку олії, 2 варених яйця, оцет і сіль до смаку.