Перейти до контенту

Любка дволиста – лікувальні властивості та хімічний склад


ліки з трави любки Любка дволиста (Platanthera bifolia) — це трав’яниста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини орхідних (зозулинцевих). У неї цілісні продовгасті бульби, ребристе, оголене вертикальне стебло з бурого відтінку піхвами при основі. Висота рослини від 20 до 50 см, її прикореневі листки голі, овальної форми, супротивні, великі, сходяться у крилатих черешках. Листки на стеблі ланцетні, маленькі, чергові. Квіти любки дволистої великі, двостатеві, білого кольору, неправильні, мають сильний запах, зібрані в поодиноких вершкові китиці. Оцвітина складається з шести листочків, має віночкоподібну форму. При цьому три листочки утворюють вигляд шолому, а два бічних листочки є неоднаковими та утворюють цілісну лінійчасту губу, кінець якої містить зігнутий тонкий шолом зеленого кольору. Плоди цієї трави коробочки, вона цвіте з червня до серпня.

Любка дволиста належить до рідкісних рослин і зустрічається в основному в Карпатах, на Прикарпатті, трохи рідше на Поліссі та в Розточчі-Опіллі. Іноді цю траву можна знайти і в лісах Лісостепової зони, вони знаходиться у Червоній книзі України.

Заготівля та хімічний склад любки дволистої

В місцевості, де росте ця трава, її збирати суворо заборонено. Для приготування ліків застосовуються бульби-кореневища рослин, штучно вирощених на плантаціях. Їх викопують після того, як рослина відцвіте. При цьому ліки готують лише з молодих бульб, яким менше року. Сировину добре промивають, потім на 5 хвилин занурюють в окріп та висушують в затінку або в сушарках з температурою близько 50 градусів. Приготована за таким рецептом сировина отримала назву “бульба салеп” (Tubera Salep). Після висушування сирих бульб їх вага зменшуються у 10 разів. Зберігати висушену сировину слід в приміщеннях, що добре провітрюються. В аптеках ця лікувальна сировина не продається, її можна зберігати до 5 років.

Щодо хімічного складу бульб любки дволистої, відомо про високий вміст крохмалю (близько 25 %), слизу (близько 50 %), а також наявність сахарози, пентозану і декстрину.

Фармакологічні властивості любки дволистої

З народної медицини відомо, що бульби салеп — ефективний протизапальний, обволікаючий і загальноукріплюючий засіб, який протидіє засвоєнню шлунком та кишківником токсичних речовин.

У якості протизапального та обволікаючого засобу коріння любки дволистої застосовують при хронічних хворобах кишково-шлункового тракту і дихальної системи. Суттєвий лікувальний ефекти було помічено при колітах, виразках, гастроентеритах і бронхітах. У випадку отруєння добре допомагає слиз з бульб салеп, його вживають перорально або роблять клізми.

Добре допомагає бульба салеп і при значному виснаженні організму, що може бути наслідком кровотеч, а також розумового та фізичного перевантаження. Позитивний ефект було виявлено і при лікування імпотенції та туберкульозу.

Приготований зі старих бульб порошок має протизаплідну, абортивну дію, а також має здатність нормалізувати місячні. Настоянка з трави цієї рослини має гіпотензивну, потогінну і сечогінну дію, а насіння можна вживати при епілепсії.

Щоб приготувати слиз (Mucilago Salepi), потрібно взяти 2 грами порошку з бульби салеп, висипати його в склянку окропу і помішувати впродовж 10 хвилин. Після охолодження вживати 1 або 2 чайні ложки три рази на добу. Готовий засіб потрібно тримати в холодильнику.