Мак снодійний (Papaver somniferum) це однорічна розсіяно-щетиниста або гола трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини макових. У неї просте прямостояче стебло довжиною від 40 до 100 см. Листя маку снодійного, окрім самих нижніх листків, цілісне, стеблообгортне, надрізано-лопатеве або великозубчасте, дуже сизого відтінку. Квіти цієї рослини одиничні, двостатеві, великого розміру, мають по 4 пелюстки, знаходяться на кінцевих довгих квітконосах. Пелюстки квітів маку можуть бути пурпурові або фіолетові з жовтою, фіолетовою або білою плямою при основі. Плоди рослини барильцеподібні або сферичні коробочки, вона цвіте з червня до серпня.
Мак снодійний відомий як декоративна, лікарська та олійна рослина, його вирощують у всіх регіонах України. В дикій природі практично не зустрічається, лише іноді трапляється як здичавіла культура на забур'янених місцях.
Хімічний склад і заготівля маку снодійного
Хімічний склад маку снодійного дуже специфічний. Ця рослина має у складі 26 ізохінолінових алкалоїдів. При цьому вміст цих речовин в сушених головках маку сягає іноді 2,5 %. Найважливішими з позиції медицини вважаються алкалоїди кодеїн, морфін і паверин. Також ця лікарська рослина має у своєму складі меконін, циклоллауденол, тритерпеновий спирт, р-ситостерин та цілий ряд органічних кислот (кавову, меконову, ванілінову, хелідонову, кумаринову, оксицинхонінову та ін.).
Для виготовлення лікувальних препаратів застосовуються олійні сорти маку снотворного (коробочки та залишки стебел довжиною 5 - 10 см (Capita Papaveris). Цю сировину заготовляють після повного достигання коробочок, коли їх відтінок стає жовто-бурим. Коробочки маку снодійного після висушування ламаються при стисканні рукою, а якщо їх потрусити – всередині буде чути шум від розсипчастого насіння. Для заготівлі коробочок маку в промислових умовах використовується спеціальна техніка. Після обмолочування сировину висушують на відкритому повітрі, розклавши шаром невеликої товщини на поверхні фанери або брезенту. Потім коробочки маку снотворного за допомогою зерноочисної техніки повністю звільняють від насіння, запаковують у паперові мішки та складають для зберігання в сухих приміщеннях, де тримають отруйну сировину. Термін зберігання сушених коробочок складає 3 роки. Ця сировина використовується в медицині як джерело алкалоїдів.
Застосування та фармакологічні властивості маку снодійного
Фармакологічні властивості цієї лікарської рослини зумовлені вмістом алкалоїдів, серед яких найважливішими з позиції медицини вважаються кодеїн, морфін і папаверин.
Алкалоїд морфін представляє собою наркотичний анальгетик, який блокує поширення больових імпульсів від рецепторів до головного мозку, а також пригнічує кашлевий, блювотний і дихальний центри, сповільнює секрецію та рухову функцію кишечника та шлунка, підсилює дію на організм людини анестезуючих, седативних та інших наркотичних препаратів, викликає виразний стан ейфорії.
Морфін застосовується в фармакології як анестезуючий препарат, який застосовується при сильних травмах, у післяопераційний та доопераційний період, для зняття сильного болю, що викликаний патологією внутрішніх органів (інфаркт міокарда, злоякісні пухлини, сильні запальні процеси, ниркові та кишкові кольки). Також морфін застосовується від безсоння, що зумовлене постійними болями. Іноді цей препарат призначається при сильному кашлі та від серцевої задишки в результаті гострої серцевої недостатності.
Після тривалого багаторазового вживання морфіну в людини розвивається хворобливе звикання організму, що часто викликає значні психічні розлади і зумовлює патологію окремих внутрішніх органів.
До побічної дії морфіну належить запор, блювота, нудота, збої у роботі серця і розлад травної системи. Всі ці ефекти усуваються після одноразового вживання метацину або атропіну (холінолітичних препаратів).
Приблизно таке ж призначення і поширеного препарату омнопон, що представляє собою комплекс гідрохлоридів алкалоїдів опію (приблизно 50 % морфіну та біля 35 % алкалоїдів іншого типу).
До категорії анальгетиків наркотичної дії відноситься також кодеїн, який проявляє значно слабшу анестезуючу дію, ніж морфін. В помірних дозах ця речовина не пригнічує роботу травної системи і серця тане впливає на дихання. Однак в кодеїну більш виразна здатність пригнічувати збудження кашлевого центру. Тому цей препарат використовується в основному як засіб від кашлю.
Подібним за впливом на організм до кодеїну і застосуванням в медицині є препарат під назвою етилморфіну гідрохлорид і фосфат кодеїну. Ці ліки застосовуються набагато частіше, ніж кодеїн, причому фосфат кодеїну є менш токсичним для організму.
При виготовлені фармацевтичною промисловістю препаратів кодеїн зазвичай змішується з такими ненаркотичними анальгетиками, як амідопірин, анальгін, а також з фенобарбіталом і кофеїном. При цьому отримують ефективні ліки від невралгії та головного болю.
Препарат папаверин відноситься до розряду спазмолітичних міотропних засобів, що зменшують тонус і розслабляють гладенькі м'язи, заспокійливо впливають на нервову систему. Ліки папаверин застосовується від спазмів судин (мігрень, стенокардія, гіпертензія) і гладеньких м'язів внутрішніх органів (коліт, холецистит, пілороспазм), а також при спазмуванні бронхів. Крім цього, папаверин є одним із складників таблеток папазол, бепасал, андипал, палюфін, пафілін, дипасалін, теоверин, келатрин, тепафілін, ніковерин, люпаверин та келіверин.
Ліки з маку снодійного
Препарат морфіну гідрохлорид (Morphini hydrochloridum) призначений для дорослих. Його вживають внутрішньо по 10 - 20 мг у формі порошку або вводять підшкірно по 1 мл у вигляді 1 % розчину. Доза цього порошку для дітей будь-якого віку становить 1 - 5 мг за один прийом, а малюкам до 2 років цей препарат взагалі не призначається. Максимальні дози для дорослих становлять 5 мг на добу або 2 мг на один прийом.
Ліки омнопон (Omnoponum) застосовуються дорослими внутрішньо 10 - 20 мг у вигляді порошку та вводяться підшкірно у формі 1 % або 2 % розчину в кількості 1 мл. Доза для дітей від 2 років становить 1 - 7,5 мг за один прийом. Максимальна доза для дорослих – 100 мг добова і 30 мг разова.
Препарат кодеїн (Codeinum) вживається внутрішньо у вигляді розчину, таблеток і порошків. Доза для дорослої людини на один прийом становить 10 - 20 мг, а для дитини від 2 років одноразова доза 1 - 7,5 мг.
Папаверину гідрохлорид (Papaverіпі hydrochloridum) вживається дорослими внутрішньо 3 - 4 рази на добу по 40 мг (в таблетках) або вводиться підшкірно в об’ємі 1 - 2 мл (1 - 2 % розчин). Доза на один прийом для дітей від півроку становить 3 - 10 мг. Граничні дози для дорослих при внутрішньому вживанні - 60 мг (добова) і 20 мг (разова).
Слід пам’ятати, що вживання наркотичних анальгетиків і морфіну в т.ч. не рекомендується людям похилого віку та маленьким дітям віком до 2 років. Не можна застосовувати морфін і при недостатності дихального центру, захворюваннях печінки, брадикардії та сильному загальному виснаженні організму.