Перейти до контенту

Мультфільми для дітей – вплив на розвиток і психіку


вплив мультфільмів на дитину
- Старі та нові мультфільми - в чому різниця?
- Недоліки сучасних мультфільмів
- Вплив мультфільмів на виховання дитини

Особистість дитини формується з перших днів її життя, однак найшвидше цей процес проходить, як стверджують фахівці, у віці від 4 до 7 років. Тому подальший розвиток дитини буде загалом залежати від того, яка основа була закладена саме в ці роки. Всім відомо, що діти віком 4 - 7 років полюбляють дивитися мультфільми і вони відіграють дуже важливу роль у формуванні особистості. Мультики для дівчаток і хлопчиків дозволяють батькам не деякий час відволікти дитину, щоб зайнятись своїми важливими справами, і часто саме для цього застосовуються. Однак, з іншого боку, під час перегляду мультфільмів діти вчаться пізнавати навколишній світ і розвиваються під впливом мультиплікаційних персонажів.

В другій половині минулого століття розвиваючі мультфільми не були масовим товаром, як це відбувається в наші дні. Вони штампувались студіями не так масово, були більш продуманими і містили набагато більше корисної інформації для дітей. Іншими словами, якість мультфільмів в цей період була набагато краща, адже буквально кожен кадр був проаналізований і продуманий фахівцями. Слід також зазначити, що особливо якісними в 60 - 90 роки минулого століття були мультфільми українською мовою, хоча їх доля в загальній кількості мультиплікаційної продукції була незначна. Тим не менш, всі вони несли дітям корисну та цікаву інформацію.

Старі та нові мультфільми - в чому різниця?

Як відомо, на початку цього та в останнє десятиліття минулого століття українська індустрія мультфільмів пережила важкі часи. В ці роки відбулись кардинальні зміни і в світовій кіноіндустрії, причому назвати ці зміни позитивними не можна. В цей період розвиваючі мультфільми для дітей практично не виготовлялись, тому мультфільми українською мовою були практично витіснені з екранів імпортними продуктами, як правило, американського і японського виробництва. Однак ці мультики для дівчаток і хлопчиків не розраховані на менталітет українських дітей, вони є продуктами чужої культури і підсвідомо нав’язують дітям цінності, нетипові для української культури. Всі ці зарубіжні багатосерійні мультики не враховують культурні та національні особливості українців, тому малим дітям дивитися мультфільми такого типу протягом тривалого часу не рекомендується.

В пострадянські часи майже всі мультфільми на теренах СНД були озвучені російською мовою, яка також є чужою для українських дітей, однак їх дуже часто транслювали українські телеканали, оскільки розвиваючі мультфільми українською мовою в цей період практично не випускались. А тепер скажемо кілька слів про вплив мультфільмів на здоров’я дітей. Відомо, що дуже динамічні сцени і кадри з яскравими спалахами негативно діють на психіку і нервову систему малюків. В окремих випадках вони можуть викликати навіть напади епілепсії, якщо в дитини є схильність до цього захворювання. У зв’язку з цим неврологи і психіатри радять батькам дітей, що не досягли семирічного віку, вмикати малюками лише ті мультфільми, які були випущені в другій половині минулого століття за радянських часів.

Недоліки сучасних мультфільмів

Мультфільми – це спрощена (казкова) модель світу і навколишнього середовища. Дітям вони подобаються, адже їм значно простіше наслідувати дії, які вони спостерігають на кранах телевізорів та комп’ютерів. Але, чи варто дітям наслідувати і копіювати той чи інший приклад з мультфільмів – це повинні вирішувати батьки. Давайте перерахуємо недоліки сучасних мультфільмів, що призводять до порушень розвитку психіки дітей і неправильного формування їхньої уяви про світ.

1. Надмірна агресія персонажів та сцени насильства. Під час сюжетів з бійками видно кров, демонструються вбивства та їх наслідки. Як правило, більшість головних героїв є агресивними і завдають шкоди своєму оточенню. Дуже часто діти наслідують головних героїв таких мультфільмів.

2. Безкарність персонажів у мультфільмах. Негативні вчинки персонажів не караються, а в окремих випадках вони навіть демонструються як позитивні моменти. При цьому в дітей часто формується спотворений стереотип вседозволеності, який в майбутньому призводить до неприємних наслідків.

3. Добро і зло практично не розділяються, між ними в мультфільмах не існує певної межі. Досить часто позитивні персонажі вчиняють негативні дії щоб досягти благих цілей.

4. Надмірне наділення жіночих персонажів чоловічими рисами поведінки, а жіночих – чоловічими. Про це можна судити по манері поведінки, одязі та поведінці персонажів. Жінки в багатьох мультфільмах проявляють однозначний інтерес до чоловічих персонажів, відкрито це демонструючи на екрані.

5. В багатьох сюжетах зарубіжних мультфільмів демонструється неповага до матерів, жінок, старих людей, тваринного і рослинного світу. Потім батьки дивуються, коли спостерігають у дитини прояви агресії, хамську поведінку та інші негативні риси характеру.

6. Відсутність в мультфільмах так званого інстинкту самозбереження персонажів, які підсвідомо підштовхують дітей до суїциду. Тобто, персонажі мультфільмів не відчувають біль, можуть по декілька разів помирати і знову з’являтись в епізодах. Після перегляду таких мультиків не можна гарантувати, що дитина не захоче перевірити на власному досвіді дії улюблених мультиплікаційних героїв, щоб повторити їх подвиги.

Вплив мультфільмів на виховання дитини

Переважна більшість сучасних мультфільмів є продуктами масової культури, тобто, представляють собою «мультиплікаційний фастфуд». І тому дитина, яка отримує інформацію з таких мультиків, обов’язково стане такою як її однолітки та друзі, без проявів індивідуальності та особистих виразних рис характеру. Для формування особистості дитини виховувати її потрібно самостійно. Це основне завдання батьків. Не можна постійно викроювати собі вільний час, залишаючи регулярно дитину один на один з телевізором.

Звичайно, мультфільми для дівчаток і хлопчиків бувають цікаві і розвиваючі. Крім цього, значний вклад у процес розвитку дитини належить інтелекту родини і культури відносин у сім’ї, де росте і виховується дитина. Тому відразу викидати у смітник всі диски з зарубіжними мультфільмами не варто, однак їх перегляд повинен постійно контролюватись і обмежуватись. Батькам рекомендується прочитати в мережі Інтернет відгуки користувачів про той чи інший мультфільм, після чого вирішувати питання про доцільність його показу дитині.