- Музичні іграшки для розвитку дитини
- Вплив музики на сон дитини
- На що слід звернути увагу?
Не дивлячись на велику різноманітність думок, що стосуються впливу музики на розвиток дітей, вченими та лікарями неодноразово було доведено корисний вплив мелодій та пісень на нервову систему та сон дітей. Не секрет, що сьогодні існують навіть спеціалізовані заклади раннього розвитку дітей, які застосовують музику як основний фактор впливу. Справа в тому, що навіть коли дитина не буде в майбутньому тісно пов’язана з музикою і не стане професійним музикантом, раннє знайомство з ритмами, мелодіями та піснями забезпечить позитивний вклад в загальний розвиток дитини. При цьому музика для сну дитини та її розвитку повинна застосовуватись вже під час внутрішньоутробного періоду життя.
Під час останніх досліджень було встановлено, що діти добре запам’ятовують музику, яка періодично звучала в їх присутності ще до народження. Вони безпомилково впізнають класичну, естрадну та рок-музику після народження, якщо чули її в утробі матері. При цьому слід зазначити, що на музику, яка не подобається дитині, вона негативно реагує вже на 8 та 9 місяці внутрішньоутробного розвитку. Якщо дитина до народження регулярно чула класичну музику, то не слід дивуватись, що така музика заспокійливо впливає на дитину після її народження. Малюк буде надавати перевагу саме їй, адже він вже неодноразово чув цю музику до свого народження.
Багатьох батьків цікавить, коли можна розпочати музичне виховання дитини? Як було зазначено вище, найкраще привчати дитину до музики під час вагітності. Тим не менше, якщо дитина вже народилась, тоді слід згадати правило: «краще пізно, ніж ніколи». Також важливо знати, яку музику можна давати слухати дітям? Найкраще, якщо музика буде гармонійна і спокійна, хоча на цей рахунок існує багато суперечливих міркувань фахівців. Безпомилковим варіантом буде класична або спеціальна дитяча музика. У наш час в мережі Інтернет можна знайти багато збірників дитячої музики. Корисними будуть звукозаписи, що містять звуки живої природи: шум листя, вітру, моря, дощу, спів птахів і т.п.
Музичні іграшки для розвитку дитини
Після того як дитина народилась, їй не обов’язково давати лише музичні іграшки. Позитивний ефект буде й тоді, коли включати ті самі пісні та мелодії, які малюк слухав до народження. Цікаво буде навіть провести дослідження, під час якого дитині періодично вмикати незнайомі та знайомі пісні та спостерігати за реакцією. Однозначно діти будуть реагувати в таких випадках на знайомі мелодії. Під час розвитку дитини їй слід поступово додавати до репертуару прослуховування нові мелодії та ритми. Таким чином в малюка буде поступово розвиватись і відчуття ритму. Вже через рік після народження діти здатні ритмічно рухатись, відчувати темп і розмірність мелодій.
На сьогоднішній день в продажі можна знайти безліч музичних іграшок, однак тут потрібно бути обережним. Чистота і якість звучання іграшки має бути якомога кращою. Якщо тембр звучання іграшки дратівливий та «ріже вухо», краще відмовитись від її покупки. Не менш важливо, щоб мелодія, яку відтворює іграшка, не була фальшивою, бо це буде негативно впливати на розвиток слуху дитини.
Відомо, що новонароджені діти іноді можуть лякатись звуків музичних іграшок. При цьому малюки можуть негативно сприймати такі іграшки навіть до 1 року. Тому батькам завжди потрібно шукати «золоту серединку», керуючись власною мудрістю і досвідом, щоб знайти саме ту «кількість та якість музики», яка необхідна дитині.
Вплив музики на сон дитини
Колискові пісні є одним найстаріших методів виховання дітей, який застосовували ще наші прабабусі. Такий вплив музики на сон дитини є завжди позитивним. Співання колискової пісні мамою дуже добре відкладається в пам’яті кожної дитини. При цьому дитина не лише заспокоюється і засинає, але й розвивається її слух, відчуття ритму.
Багато батьків переживають через те, що їх вокальні дані та відсутність музичного слуху можуть негативно вплинути на музичний розвиток дитини. Однак ця думка хибна. Для дитини дуже важливо, щоб мати співала, а якість співу в цей період розвитку дітей практично не має значення. В любому випадку, слухаючи колискову, малюк буде розвиватись. Навіть якщо дитина починає повторювати фальшиву мелодію – вона з часом зможе повторити і правильну.
Відомо, що на нервових, неспокійних дітей, що швидко збуджуються, колискові пісні діють заспокійливо і це має важливе значення не лише для музичного розвитку дитини, але й для формування її нервової системи. Також дітям рекомендується вмикати класичну музику таких композиторів, як Моцарт, Чайковський, Вівальді, Шуберт.
Періодично потрібно включати малюкам й ритмічну сучасну музику, яка підвищить їх рухову активність, однак перед сном діти повинні слухати виключно спокійну музику та колискові пісні. За допомогою ритмічної рухливої музики лікарі рекомендують стимулювати дитину під час гри, якщо вона занадто пасивна і проявляє низьку рухову активність. Це неодмінно принесе користь і покращить розвиток малюка.
На що слід звернути увагу?
Існує поширена думка, що важка музика в період вагітності негативно впливає загалом на внутрішньоутробний розвиток дитини. І якщо батькам подобаються такі стилі музики, як rock-n-roll або hard-rock, під час вагітності рекомендується застосовувати навушники, щоб захистити дитину від негативного впливу такої музики. Однак все більшого поширення набувають версії фахівців різного профілю, що будь-яка музика впливає на дитину лише позитивно, розвиваючи в неї певні здібності. Тим не менше, навіть під час прослуховування важкої музики, надто голосно вмикати її в присутності малих дітей не можна.
Також лікарі та психологи застерігають батьків, які дають дітям слухати музику в навушниках. Спеціалісти попереджають, що такий спосіб прийнятний лише для дорослих або підлітків, а малим дітям він травмує слух і негативно діє на розвиток нервової системи. І пам’ятайте, що відтворення музики з електронних носіїв не здатне замінити живого співу з точки зору впливу на музичний розвиток дитини.