Стоматит - це захворювання, що пов’язане з запаленням слизової оболонки рота. Причинами його можуть бути, як прикуси, подряпини, відкладення зубного каменю, так і отруєння ртуттю, свинцем, вживання сульфаніламідів, антибіотиків, а також скарлатина, грип, авітаміноз, кандидоз, застосування різних препаратів йоду. Як і в більшості випадків, факторами, які провокують це захворювання, є шкідливі звички, а також загострення хронічних захворювань або захворювань нервової системи. До появи стоматиту можуть призводити і стреси або неповноцінне харчування. Говорячи про лікування стоматиту, слід відзначити, що форми даного захворювання можуть різнитися, але загальними ознаками цього захворювання завжди є набряклість слизових оболонок, почервоніння, збільшення і болючість підщелепних лімфатичних вузлів.
Що стосується перебігу гострого стоматиту, він супроводжується різким підвищенням температури і дуже сильною хворобливістю лімфовузлів. Таке захворювання, як правило, може тривати від одного до двох тижнів. Перед тим, як розглядати питання про те, як лікувати стоматит народними методами та лікарськими рослинами, коротко розглянемо характеристики хронічної форми цієї хвороби та деяких інших форм стоматиту.
Під час хронічного стоматиту на слизових оболонках рота з'являються виразки, але при цьому температура майже не піднімається. Ця форма захворювання неприємна тим, що може протікати мляво, протягом багатьох років з періодичними рецидивами.
Катаральна форма стоматиту характеризується дуже яскравим почервонінням оболонок рота, набряком, підвищенням температури, значним слиновиділення і неприємним запахом з рота. При цьому людині важко ковтати їжу.
Афтозний стоматит зустрічається переважно в дітей. Ця форма хвороби починається з наявності загального нездужання, після якого на слизових оболонках рота з'являються афти - виразки з червоним контуром.
Виразково-некротична форма стоматиту також лікується народними засобами. Вона характеризується ураженням ясен і язика. Небезпека виразково-некротичного стоматиту полягає в тому, що ця форма захворювання в запущеному стані часто призводить до розхитування і випадання зубів.
Грибковий стоматит часто називають молочниця. Основна причина – не привальний догляд за порожниною рота. Симптомами грибкового стоматиту є почервоніння і сухість слизової рота, на поверхні якої спостерігаються точкові утворення, які через кілька днів перетворюються на суцільну плівку.
Перед тим, як почати лікування стоматиту лікарськими травами та іншими народними засобами, потрібно в першу чергу звернутись до лікаря. Крім цього, слід назавжди запам’ятати і дотримуватись правил гігієни, проводити загальнозміцнюючі заходи і систематично відвідувати стоматолога. При стоматиті зазвичай застосовують болезаспокійливі, антисептичні та протизапальні засоби. Пам'ятайте, що всі розчини для полоскання рота потрібно застосовувати в теплому стані. Під час лікування рекомендується їсти негострі, м’які, некислі та негарячі страви.
Рецепти народної медицини для полоскання при стоматиті
1. Можна користуватись блідо-рожевим розчином марганцівки.
2. Також для полоскань підійде розчин фурациліну, який можна приготувати в домашніх умовах з 1 таблетки або порошку і склянки води.
3. Добре допомагає 3 % розчин бертолетової солі.
4. Можна використовувати розчин перекису водню з двох чайних ложок і склянки води.
5. Успішно боротись зі стоматитом допоможе настойка з ромашки, м’яти і паприки. Взявши у рівному співвідношенні ці компоненти, їх заливають спиртом і тиждень настоюють. Потім настойку проціджують і додають кілька крапель м'ятного масла. Такою рідиною потрібно змащувати виразки в ротовій порожнині. Ця процедура досить болюча, тому вона підійде лише дорослим. Приготований настій слід зберігати в герметичному посуді.
Лікування стоматиту лікарськими рослинами
Для лікування стоматиту можна успішно застосовувати і ряд лікарських рослин. В основному вони використовуються для приготування полоскань і змащування ротової порожнини. Давайте розглянемо декілька популярних рецептів народних засобів на травах, які часто використовуються для усунення цього неприємного захворювання.
1. Аїр болотний. З нього слід приготувати відвар у співвідношенні чайна ложка на склянку води. Після заварюванням протягом хвилини засіб потрібно годину настояти.
2. Листя алое. Дуже хороший засіб для полоскання рота. Також можна просто жувати листя, яке перед цим ретельно промивається. Ковтати листя алое не можна!
3. Коріння алтеї. Настій готують зі столової ложки сировини і склянки води. Його варять одну хвилину і годину настоюють.
4. Барбарис звичайний. З нього також готують настій. Столову ложку подрібненої сировини слід кип’ятити хвилину в склянці води, після чого засіб слід годину настоювати.
5. Листя барвінку малого. Принцип приготування настою такий же, як в попередніх рецептах. Дозування - столова ложка подрібненого листя на склянку води.
6. Цвіт бузини чорної. Настій заварюють, взявши столову ложку цвіту рослини і склянку води. Кип’ятити його не потрібно, достатньо залити окропом сировину і настояти півгодини в герметичному посуді.
7. Гірчак зміїний. Це дуже ефективний народний засіб для лікування стоматиту. Відвар готують з двох столових ложок і склянки води з настоюванням протягом години, як вказано в попередніх рецептах.
8. Гірчиця сарептська. З неї потрібно приготувати настій. Чайну ложку гірчичного додають до склянки теплої кип'яченої води (не окропу) і настоюють протягом години. Цей засіб від стоматиту з гірчиці потрібно використовувати обережно, бо він може викликати алергію.
9. Кора дуба. Також часто застосовується для приготування відвару проти стоматиту. Потрібно взяти столову ложку меленої кори і варити хвилину в склянці води. Після цього ліки відставити на годину і процідити.