Перейти до контенту

Небезпечні симптоми в грудних дітей


небезпечні симптоми в грудних дітей - Синюшне забарвлення губ (ціаноз)
- Ускладнене дихання
- Температура тіла вище 38 градусів
- Прогресуюча жовтяниця
- Зневоднення організму
- Блювання жовчю

Після народження дитини у батьків зазвичай виникають змішані почуття. Спочатку радість, а згодом - переживання за здоров’я дитини, особливо під час її першого захворювання.

Навіть незначний кашель або висипка можуть стати причиною хвилювання. Як зрозуміти, в яких випадках є потреба у негайному зверненні до лікаря, в яких слід дочекатися чергового огляду педіатром, а в яких немає причини для тривоги?

Ось основні небезпечні симптоми в грудних дітей, поява яких вимагає від батьків негайних дій.

Синюшне забарвлення губ (ціаноз)

Якщо в дитини посиніли губи, язик або слизова оболонка рота, це означає, що в організмі дитини недостатня кількість кисню. Таке порушення прийнято називати ціанозом. При появі таких симптомів слід негайно викликати лікаря або швидку допомогу.

Ускладнене дихання

Більшість дітей періодично видають різноманітні стогнучі та хриплячи звуки. Але якщо при цьому в дитини прискорюється або ускладнюється дихання (причому в цей момент дитина активно працює дихальними мускулами та надуває ніздрі), це означає, що в неї дихальна недостатність. В такому випадку теж необхідно негайно викликати педіатра або швидку допомогу.

Температура тіла вище 38 градусів

Якщо ректальна температура у віці менше двох місяців підіймається вище 38 градусів, слід швидко викликати дільничного лікаря. Такий стан часто є ознакою одного із серйозних захворювань та може бути симптомом застуди або менінгіту. Лікарі завжди серйозно ставляться до підвищення температури у дітей такого віку.

У немовлят слід вимірювати температуру виключно ректально, оскільки інші методи вимірювання будуть невірними. При різкому підвищенні температури у немовляти слід негайно викликати педіатра. Для встановлення причини підвищення температури новонародженого швидше всього доведеться госпіталізувати. У лікарні дитину як слід обстежать, а при необхідності призначать люмбальну пункцію та лікування антибіотиками. У немовлят, вік яких перевищує два місяці, імунна система є більш зрілою, тому підвищення температури для них вже не є таким небезпечним.

Прогресуюча жовтяниця

Якщо шкіра немовляти набуває жовтого відтінку, це означає, що у нього починається прогресуюча жовтяниця. Таке захворювання становить небезпеку не завжди. Відомо таке поняття, як фізіологічна жовтяниця, котра згодом проходить сама. Якщо симптом спостерігається протягом тривалого часу після народження або з часом посилюється, новонароджену дитину необхідно ретельно обстежити.

Прогресування жовтухи пов'язане з підвищенням вмісту білірубіну, котрий утворюється під час розкладання еритроцитів. Білірубін виводиться з організму лише після того, як перетвориться печінкою. Слід відмітити, що дитяча печінка нагадує пічку, котра повільно нагрівається, а згодом добре гріє.

Після народження дитини її печінка працює сповільнено, тому в організмі може накопичуватись білірубін, про що буде свідчити шкіра жовтявого відтінку. Різке підвищення білірубіну в дитини може викликати порушення функціонування головного мозку, що супроводжується часто судомами та незворотними процесами. Для більш активного виведення білірубіну більшість педіатрів радять частіше годувати новонародженого. Для того, щоб пришвидшити руйнування білірубіну, використовується фототерапія (ультрафіолетові промені). Якщо такі методи не допомагають та рівень білірубіну далі підвищується, немовляті слід зробити переливання крові.

Зневоднення організму

Якщо у дитини протягом дня залишається сухим підгузник, це може означати, що в неї зневоднення. Лікарі вважають, на перший день після народження дитина повинна використати один підгузник, на другий день – два підгузники. Кількість повинна відповідно збільшуватись до шостого дня, а починаючи з шостого дня норма для дитини – шість підгузників в день.

До інших симптомів зневоднення організму дитини належать сухість у роті, млявість та запалі очі. При перших ознаках зневоднення необхідно негайно викликати дільничного педіатра. Щоб відновити водно-електролітний баланс рекомендують використовувати замість води розчин електролітів. Затримка води в організм може призвести до падіння вмісту натрію, що може викликати появу судом.

Блювання жовчю

Блювота у дітей спостерігається досить часто. Такий стан у дитини виникає при сильному плачі, кашлі, сильному переїданні та розладі травної системи. Блювотні маси зеленуватого відтінку або кольору кави є досить небезпечним симптомом.

Блювання жовчю часто є ознакою непрохідності кишечника, а при блюванні дитини масою кавового кольору може бути внутрішня кровотеча. В кожному з цих випадків необхідна термінова допомога лікарів. Блювота після травми голови є ознакою струсу мозку. Але, незалежно від наявності блювоти, якщо у дитини травмована голова, її необхідно показати педіатру.

При наявності описаних симптомів потрібно негайно викликати дільничного педіатра. В кожному з описаних випадків батькам слід довіряти своїй інтуїції та при необхідності звертатися за негайною медичною допомогою.