- Що таке непереносимість лактози?
- Причини непереносимості лактози у немовлят
- Види непереносимості лактози у дітей
- Симптоми лактозної непереносимості
- Діагностика непереносимості лактози
- Ускладнення непереносимості лактози
- Лікування лактозної непереносимості у дітей
- Профілактика лактозної непереносимості
Материнське молоко є унікальним продуктом. Для дитини до 6 місяців молоко служить єдиним джерелом харчування і отримання необхідних для його росту і розвитку речовин. У ньому містяться мінерали і вітаміни, які допомагають малюкові правильно розвиватися. Жодна штучна молочна суміш не зможе замінити унікальне за властивостями материнське молоко. Але бувають такі випадки, коли дитина не може засвоювати молоко і мамі доводиться переходити на штучне вигодовування. Чому це відбувається і як можна з цим впоратися - про це і піде мова у статті.
Що таке непереносимість лактози?
Перш ніж розглянути суть цієї проблеми, потрібно визначити, що ж це таке. У грудному молоці крім поживних речовин міститься цукор або лактоза, що необхідний для утворення енергії. Найбільша кількість лактози протягом усього життя споживається саме в дитинстві. У цей період життя організм повинен засвоїти найбільшу кількість цієї речовини.
Якщо у дитини все добре і вона здорова, лактоза повністю засвоюється у кишково-шлунковому тракті та не виникає ніяких проблем. Але буває й по іншому. Через недостатнє вироблення спеціального ферменту лактази, який відповідає за розщеплення цукру, лактоза важко або не повністю засвоюється в кишечнику малюка. В результаті цього немовля відчуває болі в животі, спостерігається підвищене газоутворення, кольки і частий пронос. Дитина стає примхливою, погано набирає вагу. Фахівці називають такий стан непереносимістю лактози.
Причини непереносимості лактози у немовлят
Причиною виникнення непереносимості лактози у грудних дітей є відсутність ферменту, який відповідає за перетравлення молочного цукру. Причиною виникнення такого стану можуть бути спадкові фактори, коли відсутність ферменту пов'язана з генетичними аномаліями. Якщо у батьків відзначається алергічна реакція на молоко і молочні продукти, то ймовірність того, що в дітей буде непереносимість лактози, значно збільшується.
Ризик розвитку в дитини лактазної недостатності виникає також у випадку, якщо вона з'являється на світ завчасно, тобто у недоношених дітей. Як в першому, так і в другому випадку мова йде про так звану вроджену непереносимість лактози.
Набута лактазна недостатність в малих дітей виникає під впливом на організм певного комплексу негативних факторів, до таких відносяться:
- кишкові інфекції, що виникають протягом перших місяців життя;
- дисбактеріоз у дітей;
- ентеробіоз;
- надмірне вживання молокопродуктів у дорослому віці;
- стреси, нервові перевантаження;
- неправильне харчування.
Розвиток набутої непереносимості лактози зазвичай з віком прогресує. У дітей дошкільного та шкільного віку може виникнути алергія на молоко, яка з часом може перерости в гіполактазію. Такий стан може розвиватися без будь-яких додаткових негативних факторів, якщо рівень лактози опуститься нижче допустимого рівня.
При змішаній формі непереносимості лактози її перші прояви виникають значно пізніше, коли людина досягає віку 20 - 40 років.
Види непереносимості лактози у дітей
Лактазна недостатність буває:
1. Вроджена або первинна, коли в кишково-шлунковому тракті виробляється мало лактази, необхідної для розщеплення лактози. Причиною виникнення захворювання можуть стати збої на генетичному рівні, що виникають дуже рідко, або спадковість.
2. Вторинна або набута непереносимість лактози зустрічається частіше. Вона виникає у малюків внаслідок ураження кишковими інфекціями. Висока ймовірність виявити це захворювання існує в дітей, які мають алергію на деякі продукти (наприклад, на коров'яче молоко).
3. Транзитарна недостатність. Вона буває у недоношених дітей через те, що кишково-шлункова система ще не повністю розвинена. Однак вже на 5 місяці життя дитини все нормалізується і починає виділятися достатня кількість ферментів, необхідних для розщеплення цукру.
Якщо батьки перегодовують свою дитину молоком або молочною сумішшю, то існує велика ймовірність, що організм не впорається з такою кількістю їжі і в дитини збільшиться ризик розвитку лактазної недостатності. Навіть якщо з ферментами в малюка буде все в порядку, організм буде переробляти тільки необхідну йому кількість, а решта піде в надлишок.
Симптоми лактозної непереносимості
Як же зрозуміти чи є у дитини наявність цього захворювання? Мати повинна завжди стежити за станом своєї дитини, спостерігати за зміною поведінки, адже малюк ще не може сказати і показати, де і що у нього болить. Характерними ознаками непереносимості лактози у дітей є такі симптоми:
1. Дитина погано набирає вагу або взагалі її втрачає.
2. Кількість випорожнень малюка перевищує кількість годувань. З'являється кислий або неприємний запах. Спочатку кал може бути жовтий з піною, потім змінюється колір на зелений, можлива наявність слизу або неперетравленої їжі. Іноді навпаки спостерігається запор.
3. Через підвищений метеоризм або кольки дитина відчуває дискомфорт і поводиться капризно, у неї часто бурчить в животі.
4. Часті відрижки або блювання після годування.
Але якими б не були ознаки, потрібно завжди звертатися до фахівця. Лікар огляне дитину, уточнить у мами всі необхідні відомості, відправить на аналізи. Тільки після цього лікар може поставити точний діагноз і призначити правильне лікування.
Діагностика непереносимості лактози
Дуже важливим є вчасне виявлення захворювання. Крім візуальних ознак можна провести діагностику.
В першу чергу необхідно здати аналіз калу на кислотність та вуглеводи. Цей метод діагностики застосовується найчастіше через його доступність, але він не дає 100 % результат.
Найбільш достовірним методом виявлення патології є біопсія кишечника. Але її роблять дуже рідко, тільки в крайніх випадках. Для її проведення необхідна загальна анестезія, що шкідливо для дитини, і велика ймовірність отримання травми.
Ще одним способом є аналіз крові з певними умовами. Натщесерце дитині дають лактозу і через деякий час проводять аналіз крові на глюкозу. Але його так само використовують нечасто, оскільки лактоза може викликати у дитини неприємні відчуття.
Якщо в родині була непереносимість лактози, необхідно зробити генетичний тест, щоб точно визначити спадкове захворювання чи ні.
На час діагностики дитину краще годувати сумішшю без лактози і відмовитися від продуктів з молоком або зменшити їх кількість. У наш час діагноз найчастіше ставиться на підставі візуальних ознак та аналізу калу на кислотність і вуглеводи. Зазвичай цього достатньо, щоб поставити діагноз і не переплутати лактазну недостатність з іншими захворюваннями.
Ускладнення непереносимості лактози
Якщо вчасно не виявити захворювання, можуть виникнути ускладнення. При вродженій непереносимості лактози дитина відчуває дискомфорт через болі в животі. Вона протікає набагато складніше. В результаті цього дитина отримує недостатню кількість необхідних поживних речовин, що згодом може позначитися на фізичному і психічному розвитку.
У діток з такою патологією спостерігається недостатня вага тіла. Вони пізніше починають тримати голівку, повзати і ходити. Тому при появі будь-яких симптомів необхідно звертатися до педіатра який сам вирішить серйозне це захворювання чи просто розлад, і призначить відповідне лікування.
Лікування лактозної непереносимості у дітей
Найоптимальніше лікування при патології - поєднання дієти і прийому ферментів. При лактозній недостатності матері теж необхідно дотримуватися дієти. Варто відмовитися від молока, поки вона годує грудьми. Але кисломолочні продукти і масло вершкове потрібно зберегти в раціоні, бо завдяки цим продуктам малюк отримує кальцій, необхідний для свого розвитку. Кількість солодощів слід зменшити, а краще, взагалі їх виключити. Не варто забувати, що харчування має бути збалансованим і багатим вітамінами і мінералами.
Іноді дотримання режиму харчування мамою виявляється досить, щоб у дитини налагодився баланс ферментів.
Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні і в нього виявили непереносимість лактози, відмовлятися від годування грудьми потрібно намагатися в останню чергу. Якщо ж альтернативні способи лікування не допомагають, тоді мамі слід знайти відповідну суміш без лактози. Спочатку спробувати змішане дитяче харчування, тобто замінити деякі годування грудним молоком на харчову суміш. Якщо ж і це не допомагає, тоді однозначно необхідна відмова від годування грудьми. Якщо малюк вже знаходиться на штучному вигодовуванні і в нього виявили захворювання, його переводять на безлактозні суміші.
Якщо дієта не допомагає, в такому випадку призначається медикаментозне лікування. Дитині необхідно приймати препарати, що містять ферменти. Вони допомагають травній системі малюка справлятися з труднощами і засвоювати продукти. Крім цього лікар призначає прийом пробіотиків. Вони містять лактобактерії, які заселяють кишечник малюка і вбивають патогенні мікроорганізми. Завдяки їм покращується вироблення лактази.
Якщо у малюка спостерігається запор або навпаки діарея, лікар виписує відповідні препарати. При лактазній недостатності буде доречним прийом вітамінів і мінералів, оскільки в більшості випадків дитина їх недоотримує.
Профілактика лактозної непереносимості
Щоб уникнути появи непереносимості лактози необхідно:
1. Мама повинна вміти правильно прикладати дитину до грудей. Зазвичай на початку і в кінці годування молоко різне. Відразу йде водянисте або переднє молоко. Воно швидко потрапляє в кишечник. Потім починається більш жирне або заднє молоко. Воно повільно досягає кишечника. І якщо у малюка виробляється достатня кількість ферментів, то лактоза встигає розщеплюватися. Якщо ж малюк неправильно прикладається до грудей, то ферменти просто не встигають впоратися з лактозою.
2. Від нічних годувань відмовлятися не варто, бо саме вночі виробляється більше жирного молока, в якому міститься більше ферментів.
3. Забирати сосок у дитини потрібно тільки тоді, коли вона сама відпустила.
4. За одне годування слід використовувати тільки одну грудь, не змінюючи її на іншу.
5. Краще зціджувати трохи молока перед годуванням, щоб відразу пішло заднє молоко.
Але найкраще лікування - профілактика захворювання. Краще попередити розвиток захворювання, ніж потім його лікувати. А під час планування вагітності та виношування майбутній мамі слід вести здоровий спосіб життя, правильно і збалансовано харчуватися, не зловживати шкідливою їжею. Тоді ризик розвитку гіполактазії в малюка буде зведений до мінімуму.