Перейти до контенту

Обліпиха крушиноподібна – застосування в медицині та властивості


рецепти ліків з обліпихи Обліпиха крушиноподібна (Hippophao rhamnoides) – це невеличке деревце або кущ висотою 3 - 12 метрів. Ця дводомна лікарська рослина відноситься до родини маслинкових, у неї колючі гілки з корою сірого відтінку. Листя обліпихи вузьке, чергове, лінійно-ланцетне або ланцетне, майже сидяче, знизу сріблястого відтінку, а зверху – темно-зеленого. Квіти цієї рослини бурі, одностатеві, мають дволопатеві чашечки, розташовані в пазушних коротких китицях. Плоди обліпихи крушиноподібної сферичні або овальні несправжні соковиті кістянки червонуватого, помаранчевого або жовтого кольору. Вони достигають в кінці вересня і на початку жовтня. Цвіте обліпиха з квітня по травень.

Обліпиха крушиноподібна зустрічається удикій природі в дельті ріки Дунаю. Ця лікарська рослина утворює на піщаних ґрунтах густі зарослі. В садах і парках її вирощують як плодову або декоративну.

Хімічний склад і заготівля обліпихи крушиноподібної

Хімічний склад обліпихи дуже багатий і різноманітний. Плоди цієї рослини мають близько 4 – 7 % жирної олії, яка складається з гліцеридів олеїнової, лінолевої, стеаринової, пальмітинової, пальмітоолеїнової та ряду інших жирних кислот. Крім цього плоди мстять лікопін, флавони, флавоноїдилейкоантоціани, флавоноли і катехіни (кемпферол, кверцетин, ізорамнетин), від 1 до 20 мг% каротиноїдів, до складу яких входять а, р і у-каротин, від 3 до 18 мг% токоферолів, аскорбінову, фолієву та нікотинову кислоти, батаїн, фосфоліпіди, інозит; олеанолову та урсоловукислоти,кумарини, алкалоїд серотонін, щавлеву, яблучну, янтарну і винну органічні кислоти. Листя обліпихи теж має у складі урсолову та олеанолову кислоти, а також кумарини, вітаміни С, В6, В2, В1, інозит, нікотинову і фолієву кислоти, кемпферол, мірецитин, кверцетин, галову кислоту, ізорамнетин та ін. В корі рослини є від 0,2 до 0,4 % серотоніну.

Для лікування захворювань застосовують плоди (FructusHippophaes), листя (FoliaHippophaes) і кору (CortexHippophaes) обліпихи крушиноподібної. Плоди заготовляють після повного їх достигання. Для цього використовується спеціальний пінцет. Після перших приморозків плоди також можна струшувати на постелену під кущем тканину. Плоди обліпихи можна вживати у свіжому вигляді, сушити, вичавлювати з них олію, варити повидло і варення, яке можна використовувати для кондитерських виробів. Також ягоди обліпихи придатні для приготування настойок, лікерів та соків. Термін зберігання морожених плодів обліпихи складає пів року.

Кору обліпихи крушиноподібної заготовляють ранньою весною, а листя під час вегетаційного періоду. Обліпихова олія продається в аптеках, однак при бажанні її можна отримати і в домашніх умовах з подрібнених сухих плодів. Для цього сировину слід залити змішаними в рівній кількості соняшниковою і прованською оліями, потім добре вимішати масу і залишити її на добу в гарячій духовці. Температура не повинна перевищувати 60 градусів. Потім масу витискають за допомогою капронової торбинки, а у вичавлену олію додають нову порцію сушених плодів обліпихи, після чого процес повторюється. Так потрібно зробити три рази, щоб отримати високоякісну обліпихову олію, яку слід тиждень відстояти до повного очищення.

Застосування та лікувальні властивості обліпихи крушиноподібної

хімічний склад обліпихової олії Олія з обліпихи крушиноподібної має бактерицидні, протизапальні, знеболюючі, гранулюючи та епітелізуючі властивості, тому її успішно застосовують при лікуванні дерматологічних захворювань, опіків, обморожень, виразок, лишаїв, екзем, туберкульозу шкіри, хвороби Дар’є, флегмонозного акне, трофічних виразок, вовчака, хейлітів, захворювань очей (виразка рогівки, трахома), а також фарингіту, ларингіту, гаймориту, хронічного тонзиліту, періодонтиту, пульпіту і ряду гінекологічних хвороб (ерозія шийки матки, ендоцервіцит, кольпіт, ектопія епітелію).

Свічки з обліпиховою олією дуже ефективні при лікуванні ерозивно-виразкового сфінктериту, проктиту, катарального та атрофічного проктиту, тріщин заднього проходу, хронічного ентероколіту і геморою. Внутрішньо олію з обліпихи призначають від виразки дванадцятипалої кишки, шлунка, а також під час застосування променевої терапії онкологічних захворювань травної системи. Відомо, що обліпиха є ефективним засобом від атеросклерозу, оскільки вона містить каротиноїди, токофероли, ліноленову та лінолеву кислоти, стерини і фосфоліпіди. Всі ці речовини в сукупності зменшують загальний вміст холестерину та загальних ліпідів у крові людини.

Свіжі та перероблені ягоди обліпихи крушиноподібної часто використовуються як лікувально-дієтичне харчування при виразках і захворюваннях, що пов’язані з надлишком або недостачею вітамінів, а також як загальнозміцнюючий засіб після перенесення важких хірургічних операцій та інфекційних захворювань. Обліпиховий сік використовується для змащування шкіри при виразкових та ерозивних хворобах, включаючи ураження від радіоактивного (рентгенівського) випромінювання. Більш відчутний ефект забезпечується при одночасному вживанні свіжих плодів обліпихи.

Особливі лікувальні властивості відмічаються і в кори обліпихи крушиноподібної. Відомо, що екстракт кори обліпихи забезпечує активний захист від радіації та сповільнює патологічне збільшення тканин. Тому екстракт з кори цієї рослини є одним з відомих засобів, які використовуються при опроміненні злоякісних утворень.

Крім цього, відвари листя і кори обліпихи відомі як засіб від проносу і широко застосовуються в народній медицині. З листя рослини можна готувати ванни для лікування подагри і ревматизму.

Рецепти з обліпихою крушиноподібною

Внутрішньо вживають обліпихову олію (Oleum Hippophaes), яку слід приймати по чайній ложці тричі на добу за півгодини до вживання їжі під час лікування виразки шлунка, а у випадку застосування як допоміжного засобу при рентгенівському опроміненні раку стравоходу олію потрібно пити по пів столової ложки тричі на добу, продовжуючи прийом ще пару тижнів після закінчення процедур.

Для приготування відвару кори або листя обліпихи крушиноподібної слід взяти столову ложку сировини і залити її склянкою окропу. Після настоювання ліки вживають по столовій ложці до 5 разів на добу. Цей зсіб допомагає при проносі.

У випадку зовнішнього застосування на шкіру, з поверхні якої були видалені некротичні тканини, потрібно нанести декілька крапель обліпихової олії та накласти зверху марлеву пов'язку, змінити яку необхідно через добу.

Також можна використовувати змочений олією ватний тампон, який вставляється в піхву на 12 годин після спринцювання. Курс такого лікування повинен тривати 2 - 3 тижні.

Для приготування лікувально-профілактичних ванн, які покращують загальний стан організму, слід взяти 0,5 кг суміші листя обліпихи, трави ромашки і споришу звичайного, соснової хвої та хвоща польового. Сировину залити відром (10 літрів) води, довести до кипіння, настояти протягом години і вилити у ванну, що наповнена водою з температурою 36 – 40 градусів. Приймати такі процедури потрібно двічі на тиждень по 15 хвилин.