- Причини обмороження у дітей
- Степені обмороження
- Симптоми обмороження в дитини
- Допомога при обмороженні
- Що робити при переохолодженні?
Досить часто батьки, відправляючи дітей на вулицю, забувають про деякі запобіжні заходи від такого явища, як обмороження.
Прогулянки та активні ігри на свіжому повітрі дуже корисні для здоров'я дитини, але маленькі бешкетники, захопившись іграми, можуть навіть не відчути, що слід негайно повернутися додому щоб зігрітися.
Причини обмороження у дітей
До обмороження дитини призводить збільшення тепловіддачі (сильний вітер, сухість шкіри) в поєднанні з порушеннями мікроциркуляції крові, до яких може призвести наприклад:
- тісне взуття;
- необхідність тривалий час утримувати щось у руках (наприклад, санки або лижні палиці);
- тривала нерухомість, в тому числі при багатогодинних поїздках на санках.
Сильний вітер, висока вологість повітря і промокле взуття та одяг значно посилюють втрату тепла організмом. Пам'ятайте, обморозитися дитина може навіть і при нульовій температурі, оскільки має значення стан погоди. Вітряна погода завжди збільшує небезпеку обмороження.
Степені обмороження
Обмороження I степені - збліднення ураженої ділянки шкіри, після зігрівання спостерігається почервоніння, в деяких випадках з багряно-червоним відтінком, можливий розвиток набряку.
Обмороження II степені - збліднення, охолодження, втрата чутливості з подальшим утворенням пухирів, наповнених прозорим вмістом.
Обмороженні III степені - утворення в початковому періоді бульбашок з кров'яним вмістом і синьо-багряним дном, втрата чутливості до подразнень.
Обмороження IV степені - омертвіння всіх шарів м'яких тканин, нерідко ураження кісток і суглобів.
Симптоми обмороження в дитини
При обмороженні уражену ділянку шкіри спочатку злегка поколює, потім вона втрачає чутливість і стає яскраво-білою.
Для того, щоб уникнути обмороження в дитини, необхідно:
- використовувати захисні засоби;
- одяг дитини, що складається з декількох шарів, повинен бути легким і зручним;
- використовувати тільки тепле і зручне взуття;
- носити рукавиці або рукавички;
- регулярно активно рухатися.
Діти повинні бути одягнені у вільний багатошаровий одяг, бажано синтетичний, а не бавовняний (намокаючи, бавовна пропускає холод, тому вона не належить до хороших теплоізоляційних матеріалів). В якості верхнього одягу на дитині повинен бути теплий, але не товстий, комбінезон або костюм, що складається з штанів та куртки з непромокаючого матеріалу.
Допомога при обмороженні
Правильна допомога
На відморожені місця треба накласти термоізолюючу пов'язку. Для цього слід виконати наступні дії.
1. Вільно забинтувати постраждалі ділянки бинтом.
2. Накласти товстий шар вати.
3. Накласти зверху 2 - 3 шари поліетиленових пакетів.
4. Закутати вовняною тканиною (шарф, хустка, дитяча ковдра).
Неправильна допомога
1. Розтирання снігом. Сніг, особливо на сильному морозі, складається з кристалів льоду. Такий розігрів рівноцінний полірування шкіри напилком.
2. Розтирання постраждалих ділянок вовняною тканиною травмує поверхній шар шкіри.
3. Занурення в теплу воду (навіть кімнатної температури). При обмороженні шкіра зберігає мінусову температуру, тому різниця з водою складає не менше 20 градусів. На поверхні шкіри відбувається відтавання клітин. Але вони не можуть підключитися до процесу життєдіяльності, оскільки в розміщених глибше тканинах відсутня циркуляція крові, а біологічні процеси не йдуть. Клітина, що невчасно ожила, гине. Тому клітини розморожують поступово, а не відразу. Між живою та відмерлою тканинами виникає межа, де найчастіше розвивається суха гангрена.
4. Зігрівання обморожених ділянок диханням або доторкання руками.
Що робити при переохолодженні?
1. Якщо батьки помітили, що в дитини з'явився озноб, її слід терміново завести в тепле приміщення. Після цього малюка потрібно роздягнути і зняти мокрий одяг.
2. При можливості дитину бажано помістити у теплу ванну на 20 - 30 хвилин. Температура води у ванні повинна бути не вище 37 градусів, після чого її поступово підвищують до 40 градусів.
3. Потрібно дати дитині міцний теплий солодкий чай, щоб вона зігрілася зсередини.
4. Після цього бажано дитину закутати і покласти в тепле ліжко.