Перейти до контенту

Осока піщана – застосування в народній медицині


фармакологічні характеристики осоки Осока піщана (Carex arenaria) - це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини осокових. У неї повзуче, довге кореневище, товщина його становить від 2 до 5 мм. Стебло осоки тригранне, пряме, висотою 20 - 40 см, шорсткувате у верхній частині. Листя цієї рослини жорстке, загострене, довге, жолобчастої форми, маю приблизну таку ж довжину, як і стебло, а іноді навіть трохи довше. Квіти осоки піщаної зібрані у колоски та розташовані на верхівці стебла. В таких колосоподібних суцвіттях, що розміщені зверху, квіти тичинкові, в колосках, що знаходяться найнижче, квіти маточкові, а середніх колосках є маточкові та тичинкові квіти. Плоди осоки піщаної горішки, вона цвіте у травні.

Осока піщана найбільш поширена на узбережжі Балтійського моря. Для приготування лікарських засобів застосовують тільки сушене коріння, до категорії лікарських ця рослина належить неофіційно.

Застосування і властивості осоки піщаної

Хімічний склад цієї рослини мало вивчений. Однак відомо, що коріння має значну кількість ефірної олії, а також слизисті, смолисті та дубильні речовини.

В давні часи осоку піщану застосовували у якості замінника кореня рослини сарсапариль (Smilax medica), що росте у Південній Америці. Ця рослина використовувалась для лікування подагри, сифілісу, ревматизму, золотухи та цілого ряду шкірних захворювань.

Лікарські засоби, виготовлені з осоки піщаної, характеризуються потогінною, сечогінною, знеболюючою та послаблюючою дією. Це дозволяє застосовувати препарати з осоки у народній медицині для лікування циститу, ревматизму, пієліту, а також як ефективний засіб для покращення загального стану шкіри.

Внутрішньо вживають відвар коріння, який готують з 20 грам сировини та 1 літри води. Осоку варять у закритій посудині до тих пір, поки об’єм води не зменшиться до пів літри. Потім ліки настоюють ще кілька годин, відціджують та приймають по 50 грам чотири-п'ять разів на добу.

Можна приготувати настій взявши 2 чайні ложки коріння та 2 склянки окропу. Настій витримують близько 1 години, потім проціджують і п'ють протягом дня невеликими ковтками. За добу потрібно випити таким чином одну склянку настою.