Перейти до контенту

Перевтома у дитини – ознаки та симптоми


причини надмірної втоми у дітей - Причини перевтоми у дітей та їх наслідки
- Симптоми перевтоми у дитини
- Як зменшити навантаження?
- Скільки гуртків можна відвідувати?
- Профілактика можливої перевтоми
- Висновок

Початок навчального року у дітей пов'язаний з підвищеною розумовою діяльністю, адже починаються заняття в школі, в секціях та гуртках. Саме в цей час у школярів відзначаються перші симптоми перевтоми: сонливість, млявість, апатія. Іноді це трапляється через незрілість дитини, коли її рано відправляють до школи. В інших випадках це може бути пов'язано з порушенням розпорядку дня, або причиною буває надмірне навантаження уроками та іншими додатковими заняттями. І тут важливо розуміти, що як би не хотілося вкласти у свою дитину все, що самі батьки свого часу не встигли, але осягнути неосяжне просто неможливо. Тому важливо вміти розпізнавати перші симптоми перевтоми у дітей, щоб не погіршити ситуацію і не спровокувати розвиток неврозів, адже дитяча психіка ще дуже нестійка. У матеріалах цієї статті ми поговоримо про те, які бувають причини і симптоми дитячої перевтоми, а також про способи зменшення навантаження, кількість гуртків і секцій, які малюк може відвідувати без шкоди для здоров'я.

Причини перевтоми у дітей та їх наслідки

Причини перевтоми у дитини діляться на кілька категорій, залежно від соціальних, психологічних та фізіологічних чинників.

Соціальні чинники зумовлюють такі причини:

- перевід у нову школу або навчальний заклад, в якому дитина ще не пройшла адаптації і не звикла до однолітків;
- розлучення батьків;
- недотримання режиму дня.

До психологічних чинників відносяться:

- неправильна адаптація дитини у новому колективі;
- постійні стреси, які набули хронічного характеру;
- яскраво виражений темперамент дитини та особливості її характеру;
- нестійка нервова система і постійне нервове напруження;
- погані сімейні відносини (неповний склад сім'ї, батьки випивають).

Фізіологічними факторами вважаються:

- неправильний режим харчування;
- порушення тиску в мозковій частині голови;
- порушення режиму сну та відпочинку;
- невідповідність між навантаженням на дитину та її здібностями;
- наявність захворювань (порушення роботи щитовидної залози, кровоносної системи, ознаки цукрового діабету);
- вживання певних груп медичних препаратів;
- порушення психічної та нервової системи дитини.

Наслідками перевтоми дитини можуть бути безсоння, поганий настрій, перехід захворювань у хронічний стан, млявість та байдужість, відсутність апетиту.

Симптоми перевтоми у дитини

Процес перевтоми у дітей супроводжується рядом симптомів, що характерні будь-яким віковим категоріям. Перерахуємо основні ознаки постійної перевтоми.

1. У дитини спостерігається млявість, сонливість, вона веде малорухливий спосіб життя.
2. У дитини відсутнє бажання вчитися, виконувати домашнє завдання, допомагати батькам, грати з друзями.
3. У дитини знижений рівень уваги і час концентрації на одній справі, спостерігається симптом поганого запам'ятовування і забудькуватості, малюку інколи важко згадати те, що йому розповідали під час уроку в школі.
4. Проявляються ознаки роздратування при будь-яких діях і словах, сказаних на адресу дитини. У відповідь можна почути грубі та образливі слова, які на підсвідомому рівні вириваються на тлі загальної агресивності. Дратівливий стан межує з ослабленим станом, який починає охоплювати значну частину часу. Це призводить до руйнування нервової системи і дитині потрібна буде медична допомога.
5. Дитині стає важче вчитися, вона не може засвоювати шкільний матеріал в тих обсягах, в яких їй вдавалось раніше.
6. Вона часто не може заснути, постійно прокидається вночі через кошмарні сни, а вдень спить міцно та спокійно.
7. Зміна настрою та емоційного стану відбувається досить швидко і часто, коливаючись від дратівливого стану до раптового плачу.
8. Через те, що організм дитини постійно перебуває у стані перевтоми, її імунна система часто дає збій і стає причиною частих захворювань (від звичайних простудних до алергічних).
9. Дитина часто мучиться від головного болю, який може супроводжуватися головокружінням, стрибками тиску, больовими відчуттями в області живота, надмірним виділенням поту, задишкою.

основні ознаки виснаження організму дитини
Отже дуже важливо забезпечити постійний контроль за поведінкою дитини, що дозволить вчасно визначити наявність перевтоми. Іноді не завадить звернутися до медичного закладу за кваліфікованою допомогою і здати всі необхідні аналізи.

Як зменшити навантаження?

Для того, щоб дитина перестала перебувати у стані постійної перевтоми необхідно зменшити рівень навантаження. Перш за все потрібно почати з емоційного навантаження. Приходячи додому, батькам слід не заводити розмови про важкий робочий день і про те, як вони втомилися, бо діти дуже сприйнятливі та часто переймають на себе емоційну втому.

Також не варто дитину лаяти в грубій формі за її провини і неуспішність у школі. Необхідно спробувати зрозуміти, що турбує її, поговорити з нею, провести бесіду і розібрати проблему більш детально.

Наступним етапом, є зниження рівня фізичної напруженості дитячого організму. Спочатку необхідно з'ясувати, яке захворювання не дає нормально розвиватися дитині і переводить її стан у стадію перевтоми. Це може відбуватися через неправильно організований режим і меню харчування, а також через відсутність в раціоні вітамінних комплексів і продуктів. У зв'язку з цим доведеться потрудитися і розробити правильне меню, яке буде сприяти зміцненню загального емоційного і фізичного стану дитини.

Також величезну роль в житті дітей відіграє оптимальний час знаходження на природі і свіжому повітрі. Для цього необхідно переглянути режим дня дитини і спланувати його таким чином, щоб вона частіше була на вулиці. Щоб малюкові було цікаво, можна придумати різноманітні ігри на свіжому повітрі.

Для того, щоб у дитини не відбувалося порушення сну, потрібно вкладати її спати до 22.00. Це буде сприяти стабільному обмінному процесу, а також ранкове пробудження дитини буде супроводжуватися приливом бадьорості та хорошого настрою.

Скільки гуртків можна відвідувати?

Для того, щоб дитина була всебічно розвиненою та нічим не обділеною, батьки намагаються затягнути її в ряд гуртків та надурочних занять. Тобто, крім шкільних занять, дитина замість відпочинку поспішає на інші гуртки, не маючи зовсім вільного часу. У зв'язку з цим вона дуже перевтомлюється. Багато батьків не відразу помічають цей стан дитини, бо для них головне - успішність на всіх цих гуртках.

Певних норм за призначенням кількості гуртків для дитини не існує. Кожен батько при визначенні кількості гуртків повинен керуватися здібностями і можливостями дитини, а також її фізіологічними особливостями. Кожна дитина індивідуальна. Хтось може займатися в гуртках цілий день, а хтось з трудом освоює тільки шкільні уроки. Найголовніше після занять в гуртку стежити за станом дитини і розпитувати її про те, чи подобається їй відвідувати цей гурток.

Профілактика можливої перевтоми

Щоб уникнути можливої перевтоми у дитини і виключити її появу, необхідно проводити профілактичні заходи, що базуються на таких принципах:

1. Не допускати максимального навантаження дитини гуртками і заняттями. Визначити достатню їх кількість, серед яких у дитини буде особистий час на відпочинок і заняття тим, чим їй подобається.
2. Не варто вимагати у дитини заучування великих обсягів інформації. Слід розподілити заняття таким чином, щоб вони чергувалися між заучуванням, заняттями на уважність, на розвиток пам'яті, логічними задачами, а також проводити аналіз та робити висновки.
3. Якщо дитина відвідує спортивні секції, слід розробити відповідний режим занять і тренувального процесу індивідуально, щоб вони були спрямовані на розвиток і зміцнення здоров'я, а не погіршували його.
4. Дитина повинна жити за розробленим режимом дня, починаючи від харчування, занять спортом, вивченням домашніх завдань, і закінчуючи режимом сну. При дотриманні режиму, підібраного спеціально для дитини, вона буде відчувати себе бадьорою і повною сил.
5. Не варто дозволяти дитині тривалий час переглядати телевізор або грати в комп'ютерні ігри. Дитина не тільки погіршує свій зір, але й перевтомлює організм.
6. Потрібно достатньо часу проводити на свіжому повітрі, займатися активним способом життя, приймати участь у спортивних заходах, робити зарядку і вправи для підтримки імунітету.
7. Слід розробити систему правильного режиму і меню харчування дитини, включивши у раціон всі необхідні продукти і вітамінні комплекси. Харчування слід максимально урізноманітнити корисними продуктами - молочною продукцією, м'ясною, рибною, зеленню, грибами, кількома сортами горіхів та насіння, морепродуктами, яйцями, фруктами та овочами.
8. Необхідно регулярно проводити процедури для загартовування та зміцнення імунної системи. Для цього потрібно підібрати відповідні спортивні заходи і процедури, серед яких може бути обливання водою, ранкова пробіжка, зарядка. Також до програми зміцнення здоров'я потрібно включити вживання вітамінів, особливо восени та навесні. Для того, щоб правильно розробити комплекс заходів, можна звернутися до кваліфікованого фахівця, який надасть вичерпну консультацію.

Висновок

Всебічний розвиток дитини дуже важливий для формування її особистості, але часто батьки хочуть вкласти у свого малюка якомога більше знань, адже їх за плечима не потрібно носити. Іноді психіка дитини не витримує емоційних і фізичних перевантажень, внаслідок чого малюк починає часто хворіти. Завдання батьків - ставитися з розумом до всіх цих занять і пам'ятати про те, що крім навчання, дитина повинна мати час на відпочинок, ігри та здоровий повноцінний сон.