- Причини виникнення перитоніту
- Симптоми перитоніту в дитини
- Методи діагностики перитоніту
- Лікування перитоніту в дітей
- Прогноз при перитоніті
Перитоніт у дитини представляє собою дуже небезпечне хірургічне захворювання, що створює загрозу для життя. Ця хвороба може розвинутися в дитини під час запального процесу в очеревині під впливом мікробів, продуктів харчування або специфіки кишечника. Виникнення симптомів перитоніту вимагає надання швидкої допомоги дитині під час термінової госпіталізації з проведенням необхідного хірургічного втручання. Під час операції хірург виконує дренування черевної порожнини.
Загалом перитоніт у дітей може бути двох різновидів:
- первинний, що розвивається у формі самостійної окремої патології внаслідок негативного впливу мікробів або вірусів;
- вторинний, що має форму ускладнення інфекційних захворювань всередині черевної порожнини або малого тазу.
Класифікація перитонітів відносно характеру виділень всередині черевної порожнини передбачає поділ захворювань на гнійні, серозні, геморагічні, фібринозні та гангренозні.
Причини виникнення перитоніту
Перитоніт в дитини може розвинутись внаслідок проникання між петлями кишечника у черевну порожнину його вмісту, ферментів підшлункової, жовчі або мікробів. При цьому
інфекція найчастіше проникає зсередини під час розривів або розплавлення відповідного органу та виливанням в черевну порожнину вмісту. В окремих випадках інфекція також може потрапити всередину при хірургічних операціях, проникаючих пораненнях і травмах внутрішніх органів дитини. У більшості випадків інфекція представляє собою гонокок, стафілококову кишкову паличку та інші мікроорганізми. Значно рідше в дітей зустрічаються ферментні перитоніти.
Здебільшого перитоніти в дітей викликають такі захворювання, як:
- апендицит;
- розрив кишки;
- холецистит і панкреатит;
- виразка шлунка і кишечника;
- гнійні захворювання органів малого тазу.
Симптоми перитоніту в дитини
Насамперед зазначимо, що смерть дитини від перитоніту може наступити протягом 1 - 2 діб, залежно від важкості захворювання і причини, що його викликали. На початковій стадії всі перитоніти мають форму того захворювання, яке дало ускладнення. При цьому симптоми перитоніту в дітей завжди є яскраво вираженими і максимально сильними. Спочатку в дитини посилюється біль у животі, потім він швидко поширюється на весь живіт з максимальним відчуттям у місці виникнення початкового вогнища. Під час цього живіт стає дуже напружений, щільний і твердий.
Під час огляду спостерігаються яскраві симптоми подразнення очеревини, а дитина намагається прийняти позу ембріона та уникає огляду, оскільки найменший рух значно підсилює болі. При перитоніті дитина може у лихоманці стогнати, марити і щось тихо говорити.
В процесі розвитку захворювання симптоми поступово вщухають і це викликає хибне розуміння того, що дитині стає легше. В дитини зменшуються болі, стає м'якшим живіт, вона починає переходити у стан ейфорії та прострації. Колір шкіри у дітей при перитоніті зазвичай дуже блідий, риси обличчя загострені, може виникати блювота і нудота. Крім цього порушується виділення сечі та випорожнення. Всередині кишечника повністю вщухає шум і настає повна тиша. Незважаючи на сухість слизових, вживання рідини ускладнене. Значна частина дітей під час цієї стадії помирає.
Під час термінальної стадії перитоніту в дитини спостерігається повний розлад життєво важливих процесів організму, вона може втрачати свідомість, а також можливі прояви психічних розладів під впливом значної інтоксикації. Шкіра дитини набуває землистого кольору, її очі та щоки западають, на поверхні шкіри виступає холодний піт. Можлива сильна блювота, серцебиття, задишка, різке зменшення температури тіла. Живіт у дітей в цей момент набрякає, стає болючим, однак напруження м'язів не спостерігається. На цій стадії помирає близько 90 % дітей.
Методи діагностики перитоніту
Основою діагностики перитоніту є визначення типових симптомів захворювання під час розпитування дитини, а також специфічних змін в аналізі крові, що виражаються у значному лейкоцитозі та зсувом формули в бік токсичної зернистості. Остаточний діагноз перитоніту встановлюється методом:
- рентгенографії черевної порожнини;
- ультразвукової діагностики;
- лапароскопії.
Дуже часто діагноз встановлюється вже під час хірургічної операції при огляді кишечника після відкриття черевної порожнини.
Лікування перитоніту в дітей
Лікування перитоніту в дітей – прерогатива лише хірургів, воно проводиться в хірургічному відділенні лікарні. Лікування цього захворювання в домашніх умовах категорично заборонене, адже дуже важливо не гаяти часу. Ні в якому випадку не можна застосовувати клізми та грілки. Дитина повинна лежати і не зводитися на ноги.
В любому випадку при перитоніті застосовується хірургічне втручання з відкриттям черевної порожнини при паралельному поповненні балансу солей та рідини для максимальної нормалізації стану дитини. Під час проведення операції анестезіолог застосовує знеболювання та слідкує за нормалізацією артеріального тиску.
Хірургічні операції при перитоніті в дітей завжди виконуються під загальним наркозом. Під час операції хірург видаляє вогнище інфекції, запальну рідину та гній, зашиває рани, залишаючи дренаж, та промиває черевну порожнину спеціальними розчинами антисептиків. Після того як робота кишечника відновлюється і зникне запалення лікування продовжується за допомогою медикаментів. Для цього застосовуються сильні антибіотики, крапельниці для детоксикації, препарати що нормалізують дихання, стан судин, роботу серця і центральної нервової системи.
Прогноз при перитоніті
В основному тривалість лікування перитоніту в дітей залежить від важкості захворювання та причин, що його викликали. Найчастіше перитоніт лікують від 2 до 4 тижнів, однак в окремих випадках, якщо хвороба була запущена, прогноз буває несприятливий. При виявленні захворювання протягом 24 годин у більшості випадків прогноз сприятливий, а при затримці більш ніж 24 години смертельний наслідок наступає в 20 - 90 % випадків.