Перейти до контенту

Плоскостопість в дитини – небезпека та лікування


плоскостопість в дитини
- Контроль за розвитком стопи
- Основні типи плоскостопості
- Чим небезпечна плоскостопість?
- Лікування плоскостопості
- Гімнастика при плоскостопості
- Популярні комплекси вправ при плоскостопості
- Вибір взуття при плоскостопості

В даний час з проблемою плоскостопості стикається величезна кількість дітей. Саме тому важливо знати, як виявити проблему і чим можна допомогти дитині.

Плоскостопість – це деформація стопи, при якій характерна підвищена плоскість її склепіння. Навіть невелике відхилення від норми може вплинути на здоров'я та фізичний розвиток дитини.

У стопи виділяють 3 зводи: 2 поздовжніх (із внутрішнього та зовнішнього краю стопи) і 1 поперечний (між основами пальців). Склепіння стопи призначені для утримання рівноваги і захисту організму від струсів при ходінні.

Завдяки наявності склепінь стопа спирається на підлогу трьома основними точками: п'яткова кістка і підстави 1-го та 5-го пальців стопи. При випрямленні склепінь стопа ущільнюється і спирається на підлогу всією своєю поверхнею, що призводить до погіршення її амортизуючих властивостей та розвитку симптомів плоскостопія в дитини. Залежно від деформації склепінь виділяють поздовжню та поперечну плоскостопість.

Буває вроджена плоскостопість, причиною якої є внутрішньоутробне порушення розвитку. При цьому характерний зовнішній вигляд ніжки, що дозволяє поставити діагноз ще в пологовому будинку: підошва ураженої стопи опукла, зовнішній відділ вивернутий назовні.

У малюків до 2 років життя плоскостопість є фізіологічною - поздовжній звід стопи завжди плоский. До 3 років кістки стають щільнішими, зв'язки – міцнішають, а суглоби займають своє постійне положення. Таким чином починає формуватися «правильна стопа». Процес триває до 5 років, тому тільки з цього віку можна говорити про справжню плоскостопість в дитини.

Контроль за розвитком стопи

Не варто чекати 5-річного віку, щоб виявити в дитини плоскостопість. Рекомендується регулярно відвідувати лікаря-ортопеда, який може визначити передумови до неправильного формування стопи. В такому випадку лікар дає рекомендації, що дозволяють запобігти розвитку деформації стоп.

В українській системі охорони здоров'я розроблена спеціальна система диспансерного спостереження у ортопеда для дітей.

Перший візит здійснюється у віці 1 місяця. Лікар виключає вроджені патології скелета. В 3 місяці здійснюється огляд для виключення дисплазії тазостегнових суглобів, також може знадобитися УЗД кульшових суглобів. В 6 місяців проводиться консультація, спрямована на виявлення рахіту. В 12 місяців лікар контролює правильність розвитку хребта та його вигинів, обсягу руху в суглобах, формування ходи. В 3 роки ортопед перевіряє ходу, поставу, стан стоп. З 3 до 18 років рекомендується відвідувати ортопеда 1 раз на рік навіть при відсутності патології.

Основні типи плоскостопості

Рахітична – нехватка вітаміну D викликає слабкість м'язів стопи.
Паралітична - виникає після перенесеного поліомієліту.
Травматична - формується після тривалого перебування стопи в гіпсі при переломі ноги.
Статична - виникає через перевантаження стопи в результаті ожиріння.

Чим небезпечна плоскостопість?

Діти з плоскостопістю швидше втомлюються, скаржаться на болі в ногах під час прогулянки або пішого походу. З плином часу з'являються болі в спині через неправильні навантаження на хребет. Поступово розвивається сколіоз - вигин хребетного стовпа вправо або вліво.

Лікування плоскостопості

Лікування плоскостопія повинно бути тривалим і комплексним. По суті, це навіть не лікування, а певний спосіб життя.

Ортопедичні устілки

Ортопедичні устілки незамінні в лікуванні плоскостопості. Вони допомагають «розвантажити» стопу, правильно розподіливши навантаження. Устілки підбираються індивідуально, їх висота залежить від ступеня плоскості стопи.

Устілки слід поміщати не тільки в вуличне, але й в домашнє взуття (носити домашнє взуття при плоскостопості обов'язково!). В міру зростання та розвитку дитини за рекомендацією ортопеда змінюється розмір та форма ортопедичних устілок.

Ортопедичне взуття

При важкій плоскостопості дитині потрібні вже не устілки, а спеціальні ортопедичні черевики. Вони не тільки створюють фізіологічно правильну основу для стопи, але також фіксують гомілковостопний суглоб завдяки жорсткій внутрішній бічній підтримці.

Ванночки для ніг

Така процедура допомагає стопах на початкових етапах лікування плоскостопія. Щодня перед сном рекомендується влаштовувати теплі ножні ванни (температура води 40-50 градусів) з морською сіллю. Тривалість процедури становить 20 хвилин. Після ванночок рекомендується виконання самомасажу - катання ногами спеціальних валиків або ходіння по килимку, який можна купити в ортопедичному салоні.

Фізіотерапія

Дитині з плоскостопістю проводять курси професійного масажу, призначають фізіотерапевтичне лікування: електрофорез, магнітотерапію, парафінові та озокеритові аплікації. Такі процедури покращують кровообіг, зміцнюють м'язи, зв'язки, та сприяють правильному формуванню стопи.

Запідозрити плоскостопість і терміново проконсультуватися у ортопеда слід в двох випадках:
- якщо дитина втомлюється після нетривалої прогулянки (близько півгодини);
- якщо нові черевики втрачають форму протягом 1-2 місяців після покупки.

Гімнастика при плоскостопості

Важливе значення в лікуванні плоскостопості відіграє лікувальна гімнастика. Інструктор з лікувальної фізкультури допоможе підібрати необхідний комплекс вправ для дитини і покаже, як правильно їх виконувати.

Популярні комплекси вправ при плоскостопості

Комплекс 1

Початкове положення - стоячи.
Попросіть дитину присідати, не відриваючи п'яти від підлоги. Повторити вправу 4-6 разів.
Розкладіть на килимку морські камені, великі намистини, ґудзики та запропонуйте дитині походити по горбистій поверхні протягом 3-5 хвилин.
Запропонуйте дитині балансувати на м'ячі (під вашим контролем).
Попросіть дитину катати ногами качалку, сидячи на стільці.

Комплекс 2

Початкове положення - сидячи на стільці.
Нехай дитина покладе одну ступню на м'яч, а другу поставить на підлогу. Запропонуйте їй похитувати м'ячик ступнею вліво-вправо і вперед-назад. Повторити 5 разів.
Потім поміняти ноги і знову виконати вправу.
Запропонуйте дитині захопити м'яч обома ногами і утримувати кілька секунд в повітрі, потім покласти його на підлогу. Повторити 4-6 разів.

Комплекс 3

Початкове положення - сидячи на стільці, ступні стоять на підлозі.
Попросіть дитину провести великим пальцем правої ноги по передній поверхні гомілки лівої ноги знизу вгору. Повторити 5 разів.
Виконати те ж саме, помінявши ноги.

Вибір взуття при плоскостопості

Взуття може стати причиною плоскостопості, а може допомогти запобігти захворюванню. Здоров'я стопи при цьому залежить від правильності вибору черевичок для малюка. Черевички для перших кроків повинні бути якісними і відповідати ряду вимог.

1. Взуття повинно бути досить високим, щільно охоплювати і фіксувати (але не здавлювати) гомілковостопний суглоб. Уважно огляньте ніжку малюка після прогулянки. Якщо на ній закарбувалися колготки або рельєф черевичків, значить, вони тугі і їх слід замінити. Задник повинен бути жорстким і високим (до нижньої або середньої третини гомілки).

2. Рекомендується купляти шкіряне взуття з мінімальною кількістю внутрішніх швів.

3. Підошва повинна бути жорсткою, не слизькою, з невеликим (до 1,5 см) каблучком. Таке взуття запобігає розтягненню зв'язок і надмірному перегину стопи.

4. Не можна купувати взуття впритул та на виріст, зазор повинен бути не більше 1,5 см.

5. Під час примірки треба намагатись підібрати взуття з запасом, що не заважає дитині ходити.