- Причини та різновиди порушення обміну речовин
- Профілактика порушення обміну речовин у дітей
Обмін речовин можна порівняти зі складним хімічним виробництвом, де з усього того, що ми їмо і п'ємо, випускається продукція, яка забезпечує організму все необхідне для його існування. Але що ж відбувається з організмом, коли виникає порушення обміну речовин в дитини? До чого можуть призвести такі збої?
Обмін речовин або, як кажуть медики, метаболізм, це дуже тонкий і делікатний процес, під час якого відбуваються сотні тисяч хімічних реакцій, що безперервно протікають в організмі дитини. Цей процес можна умовно розділити на три етапи.
Перший етап - розщеплення організмом отриманих ззовні речовин на прості молекули. Другий етап - утворення з молекул нових речовин, з яких виробляються ферменти, гормони, будівельний матеріал для нових клітин, а також утворюється енергія. Третій етап - видалення лишніх та шкідливих речовин.
Білки, жири і вуглеводи - це основна сировина всіх процесів обміну речовин. Однак правильна «технологія» потребує участі в цьому процесі ще й мінеральних речовин, вітамінів, води і кисню.
В малих дітей обмін речовин проходить значно швидше, ніж у дорослих. В першу чергу тому, що організму дитини потрібно більше будівельних матеріалів та енергії. Крім цього, дихальна і серцево-судинна система дитини працює більш інтенсивно. Протягом періодів, коли відбувається найбільш активний ріст організму (в 7 - 8 років та з 12 до 15 років), ймовірність виникнення порушення обміну речовин у дітей значно вища.
Причини та різновиди порушення обміну речовин
Є вроджені захворювання обміну речовин, пов'язані з мутацією генів. На щастя, вони зустрічаються дуже рідко, і, як правило, їх виявляють протягом перших місяців життя дитини - в пологовому будинку беруть спеціальні аналізи крові. Однак розвиток таких захворювань може відбутися і пізніше. Наприклад, мукополісахаридоз (нестача ферментів, які допомагають розщеплювати певні види жирів та вуглеводів) інколи виявляють у дитини віком від 3 до 8 років. Чим пізніше виникає захворювання - тим складніше помітити його симптоми.
Чому можуть виникнути порушення обміну речовин у дитини, яка народилася здоровою? Основою причиною таких патологічних процесів можуть стати патології щитовидної залози, порушення в роботі гіпофіза і надниркових залоз, захворювання кишечника і шлунка, нирок і печінки.
Існують також зовнішні причини, до яких належать стреси і неправильне харчування. Наприклад, розлади вуглеводного обміну можуть призвести до ожиріння в дитини і цукрового діабету. Порушення жирового обміну часто призводить до проблем з печінкою, нирками, гормонального дисбалансу. При цьому в малих дітей на стінках судин можуть з'явитися жирові плями, а в підлітків утворюються навіть жирові бляшки. Це значно посилює загрозу розвитку ранніх серцево-судинних захворювань, особливо якщо до них спостерігається генетична схильність, судячи по родичах.
Протилежні процеси також є досить негативними, адже при недостатній кількості жирової тканини в дитини може відбутися, наприклад, опущення нирки. І коли такий стан вчасно не зафіксовано, потрібно буде застосовувати хірургічне втручання. Дефіцит білка в організмі дитини послаблює нервову систему та імунітет. Такі діти швидше втомлюються і набагато частіше хворіють. Досить часто при недостатньому надходженні білків в організм спостерігається відставання дитини у фізичному розвитку. Щодо порушень, пов’язаних з надходженням в організм фосфору і кальцію, вони можуть призвести до зниження щільності кісткової тканини.
Батькам зазвичай дуже складно зауважити прямі докази порушення обміну речовин в дитини, адже вони розвиваються повільно і на перших порах вони непомітні. Однак, коли симптоми стають явними, то це означає, що патологічний процес зайшов надто далеко. Тому раз на рік необхідно здійснювати обстеження дитини різними фахівцями, щоб переконатись у відповідному стані здоров'я. При цьому не варто покладатися лише на шкільну диспансеризацію, тобто, на масові медичні огляди, які не відтворюють повної картини. В обстеженні дитини повинні прийняти участь такі лікарі, як педіатр, ендокринолог, невролог. Крім цього, дівчаток повинен оглянути гінеколог, а хлопчиків - уролог та хірург. Також слід здати аналіз сечі та аналіз крові для досліджень.
Профілактика порушення обміну речовин у дітей
В першу чергу потрібно слідкувати за харчуванням. Білків та жирів у щоденному раціоні харчування дитини повинно бути приблизно порівну, а вуглеводів у 2 - 3 рази більше. При цьому дитина має вживати правильні вуглеводи: каші, фрукти, овочі та цільнозерновий хліб, а випічку та солодощі дітям слід давати в обмеженій кількості. Потребу організму в білках можна задовольнити тільки за рахунок продуктів тваринного походження, оскільки в рослинних продуктах відсутній ряд необхідних організму амінокислот.
Крім цього слід пам’ятати, що дитину потрібно оберігати від стресів, що можуть спричинити патологічні порушення обміну речовин, які в майбутньому можуть перетворитись в серйозні захворювання.
Діти повинні рухатись! При гіподинамії сповільнюється кровообіг, а це в свою чергу порушує постачання клітин необхідними продуктами. Також при активній роботі м'язи вчасно спалюють зайвий жир.
Дуже важливо забезпечити дитині правильний режим сну, який безпосередньо пов'язаний з обміном речовин.