Перейти до контенту

Правильний догляд за новонародженою дитиною


правила догляду за новонародженими - Ранкові процедури
- Догляд за пупком
- Підмивання дитини
- Заміна підгузників
- Купання дитини
- Догляд за нігтями

Молодим мамам потрібно обов'язково пам’ятати, як правильно доглядати за новонародженими дітьми, адже саме від цього залежить здоров'я їх малюків. Якщо подивитися на наших батьків, з боку може здатися, що вони завжди знали, як правильно доглядати за маленькими дітьми. Але в дійсності все зовсім по іншому, і навіть ставши батьками в молодому віці, є можливість всьому навчитися на власному досвіді. Саме тому ніколи не втратить актуальності тема про те, як правильно потрібно доглядати за новонародженими дітьми.

Саме в перші дні життя малюка новоспеченим батькам доводиться нелегко. Але не варто боятися, зараз потрібно взяти себе в руки і самостійно виконувати всі необхідні процедури, намагаючись ні про що не забути. Для цього необхідно знати найважливіші моменти, щоб у молодих батьків не залишилося додаткових питань, і вони отримали вичерпну інформацію.

Ранкові процедури

Щоранку обов'язково потрібно приводити себе в порядок. Це правило стосується не тільки дорослих людей, але й новонароджених дітей. Саме тому в перші дні після пробудження малюка необхідно виконати наступні процедури:

- з дитини знімається весь одяг;
- малюкові потрібно дати деякий час полежати голяка, бо це позитивно впливає на шкіру дитини;
- потім необхідно уважно оглянути шкіру, щоб на поверхні тіла не було почервоніння або пітниці;
- якщо на шкірі з'явилися небажані цятки або почервоніння, треба їх обов'язково обробити спеціальним дитячим кремом.

Після завершення всіх перерахованих вище процедур можна приступати безпосередньо до вмивання. Важливо щоб умивання малюка проводилося у напрямку зверху вниз. Під час цієї процедури необхідно використовувати чисті ватяні диски і кип'ячену воду.

Спочатку обов'язково протираються очі, при цьому всі рухи повинні бути спрямовані від зовнішнього краю ока і до внутрішнього. Важливо періодично міняти ватяні диски на чисті, адже гігієна новонародженої дитини завжди повинна бути на вищому рівні. Потім потрібно протерти вуха, шкіру за вухами та обличчя дитини, в тому числі й область шиї.

На наступному етапі ранкових процедур необхідно взятися за чистку носика дитини. Спочатку потрібно уважно прислухатися до дихання малюка, щоб переконатися в тому, що ніщо не забило носові проходи. Якщо це не так, тоді потрібно прочистити новонародженому носик.

На кінець слід обов'язково зазирнути в підгузник. Навіть, якщо він майже сухий, його потрібно обов'язково замінити новим і повністю чистим.

Догляд за пупком

Протягом перших декількох днів життя дитини догляд за пупком відіграє важливе значення, про що ні в якому разі не можна забувати. Біля пупка залишається невелика ранка, яка потребує ретельної уваги. Цілком достатньо буде обробити її один раз на день під час ранкових процедур. Але можна це робити й після купання, адже вода сприяє розм'якшенню скоринки. Завдяки її зволоженню увесь слиз, що скупчився під скоринкою, вимиється і пупок буде ідеально чистим.

Для догляду за пупком можуть використовуватися два популярні способи:

- обробка пупка з використанням кип'яченої води.
- обробка пупка з застосування антисептика і перекису водню.

Метод з використанням кип'яченої води є найбільш простим. Для цього обов'язково береться вода кімнатної температури і чисті ватяні диски. Отже, спочатку ранка пупка протирається ватяним диском, змоченим в теплій воді, після чого потрібно деякий час почекати, поки шкіра повністю не просохне.

Якщо буде застосовуватися другий метод, в першу чергу потрібно точно визначитися, який саме антисептик буде використовуватися. До числа дозволених препаратів відносяться:

- йод;
- зеленка;
- хлорофіліпт на спиртовій основі;
- перманганат калію 5% (марганцівка);
- настій календули.

Для очищення пупка дитини потрібно взяти дві ватяні палички, після чого одна занурюється в один з перерахованих вище антисептиків, а друга в перекис водню. Спочатку ранка обробляється перекисом водню, а потім антисептиком.

Необхідно з особливою увагою простежити за тим, щоб навколо ранки не виникло запалення шкіри. При появі навіть найменших підозр необхідно якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря, оскільки це може призвести до неприємних наслідків.

Підмивання дитини

Після того, як малюк сходить в туалет, необхідно обов'язково його підмити. Тому спочатку потрібно роздягнути малюка:

- дитина кладеться на ліву долоню, щоб личком вона була повернена до вас або на передпліччя, щоб голова була спрямована в вашу сторону;
- нижня частина тіла дитини поміщається під струмінь води, яка обов'язково повинна бути кімнатної температури, щоб не викликати у малюка відчуття дискомфорту;
- статеві органи та сідниці намилюються милом, а потім обмиваються великою кількістю води;
- після завершення процедури шкіру малюка треба обов'язково насухо витерти рушником.

Для миття можна використовувати тільки м'яке дитяче мило, яке не викликає алергії у дитини. Найкраще застосовувати рідкий засіб.

Цю очищувальну процедуру потрібно проводити після випорожнення малюка. Якщо дитина просто помочилася, можна використовувати спеціальні гігієнічні серветки, що призначені для догляду за дітьми.

Нами були розглянуті найбільш важливі моменти, які батьки обов'язково повинні пам'ятати в перші дні життя малюка. Але не менш важливе значення мають і процедури, які повинні проводитися щодня протягом наступних місяців.

Заміна підгузників

Всім батькам потрібно підготуватися до того, що в перші місяці життя дитини їм доведеться міняти дуже велику кількість підгузників. Тому корисно заздалегідь ознайомитися з усіма тонкощами цього процесу.

Сьогодні ні для кого не є секретом, що найбільш комфортним буде використання є одноразовий підгузник. Але, незважаючи на це, багато молодих батьків не знають, що носити підгузник дитині можна не довше 4 годин.

Після того, як на дитину буде надітий підгузник, необхідно уважно простежити за тим, щоб він не перекривав пупкову ранку, інакше виникає ризик погіршити її стан і уповільнити процес загоєння.

Також треба стежити, щоб дитина не ходила увесь день в підгузнику, адже шкіра потребує надходження свіжого повітря, саме тому його потрібно хоча б на пару годин знімати, щоб малюк деякий час перебував без підгузника.

Важливо стежити за тим, в якому стані знаходиться шкіра під підгузником, щоб не з'явилися попрілості. Вони можуть утворюватися в тих випадках, коли малюк одягнений занадто тепло і тіло його перегрівається.

Купання дитини

Особлива увага повинна приділятися саме процесу купання малюка, адже правильні та регулярні гігієнічні процедури протягом перших місяців життя є запорукою міцного здоров'я.

Необхідно пам'ятати про те, що якщо під час виписки з пологового будинку дитині було зроблено щеплення БЦЖ, протягом наступних двох діб малюка не можна купати, щоб не намочити область ін'єкції.

Щодо подальших дій, то протягом того часу, поки повністю не заживе пупкова рана, тривалість купання новонародженого не може перевищувати 5 хвилин. Температура води для купання дитини повинна бути не більше 37 градусів, щоб не викликати почуття дискомфорту.

Для купання новонародженої дитини також можуть використовуватися відвари трав, що позитивно позначиться на її здоров'ї. Це може бути відвар ромашки або череди. Завдяки регулярному використанню таких відварів відбувається прискорення процесу загоєння пупкової ранки і незабаром можна буде переходити до купання у звичайній воді. Також дозволено поступово збільшувати тривалість купання, яке згодом може сягати 30 хвилин.

Необхідно постаратися запам'ятати декілька простих правил купання новонароджених дітей:

- дитину треба занурювати в воду поступово, не поспішаючи, спочатку намочити ніжки, а потім все тіло;
- малюка потрібно злегка підтримувати воді, але не варто переживати, що вода може потрапити в очі або вушка;
- під час купання двері у ванну повинні залишатися відкритими, завдяки чому після завершення водних процедур дитина не замерзне і не прохолоне;
- під час кожного купання необхідно обов'язково мити сідниці малюка і статеві органи.
- пару раз в тиждень корисно мити все тіло дитини з використанням спеціального дитячого мила, а голову спеціальним м'яким шампунем.
- після повного завершення всіх водних процедур необхідно м'яко промокнути шкіру дитини рушником, але не терти її занадто сильно, щоб не викликати подразнення або почервоніння.

Догляд за нігтями

Також потрібно уважно доглядати за нігтями новонародженої дитини, бо вони ростуть дуже швидко і малюк може випадково подряпатися, чого допускати не можна. Підстригати нігтики на руках і ногах потрібно декілька разів на тиждень. Для цього повинні використовуватися спеціальні ножиці із закругленими кінцями щоб під час процедури випадково не поранити малюка.