- Ускладнення після вакцинації чи захворювання?
- Реакція організму дитини на вакцину
- Чи може бути неякісною вакцина?
В останні кілька років серед батьків дуже часто виникають розмови та суперечки про користь і шкоду вакцинації. У мережі Інтернет можна знайти багато авторських статей, які суперечать одна одній. Одні автори висловлюють стурбованість низькою якістю вакцини, яка застосовується для вакцинації, а інші стверджують, що вини фармацевтів та лікарів у цьому немає. При цьому часто висуваються різні необґрунтовані аргументи про можливий розвиток ускладнень після вакцинації у дітей. Тим не менше, що собою представляють такі явища, відомо не всім батькам. Звичайно, будь-яка вакцина є штучно створеним препаратом і в певній степені може викликати негативну реакцію організму дитини, але наскільки це небезпечно для здоров’я малюків – на це питання можуть дати вичерпну відповідь тільки фахівці в галузі фармацевтики і педіатрії.
Ускладнення після вакцинації чи захворювання?
Ускладненнями після вакцинації прийнято вважати всі ті патологічні реакції та явища, які:
- невластиві нормальному перебігу процесу вакцинації,
- виникають в результаті вакцинації;
- зв’язок яких з вакцинацію очевидний.
При цьому найбільша увага приділяється останньому пункту. Тут слід пам’ятати правило, «після того як» не завжди означає «внаслідок того», яке слід завжди застосовувати при аналізі результатів вакцинації дітей. Досить часто спостерігається ситуація, коли проведена у поліклініці вакцинація за часом співпадає з контактом дитини з іншими дітьми або дорослими, у яких було інфекційне захворювання. Після цього протягом наступних кілька днів у дитини розвивається клініка захворювання, яка не є ускладненням після вакцинації. Зазвичай вона змінює або навіть погіршує реакцію дитячого організму на ведену напередодні вакцину, іноді навіть може сприяти появі ускладнень, але сама по собі до ускладнень не відноситься.
Часто на зв'язок вакцинації з ускладненням вказує подібність патології з клінікою того захворювання, проти якого була введена вакцина. Наприклад, після використання живої поліомієлітної вакцини іноді може розвиватися вакциноасоційований поліомієліт у дітей, а після вакцинації проти паротиту можуть виникати симптоми серозного менінгіту в дітей.
Ускладнення після вакцинації - це виражені патологічні стани, що іноді можуть викликати серйозні та стійкі порушення здоров'я. У певній мірі ускладнення від вакцинації можна розділити на такі, що пов'язані:
- з дефектом вакцин та анатоксинів;
- з діями медичного персоналу;
- з особливостями організму дитини.
Реакція організму дитини на вакцину
Найчастіше у медичній практиці зустрічаються ускладнення, що пов'язані з особливостями реакції дитячого організму. До них можна віднести всі алергічні реакції на вакцинацію, що проявляються у вигляді висипки, кропив'янки, анафілактичного шоку. До цієї групи належать також реакції з боку центральної нервової системи, тобто судоми в дитини, виражені головні болі, а також пронизливий тривалий крик. На жаль, передбачити виникнення таких індивідуальних реакцій практично неможливо.
До даної групи можна також віднести вакцинації, що були зроблені хворим дітям. Однак в цьому випадку ускладнення, безумовно, пов'язано не тільки з дефектом імунної системи дитини, але і з діями медичного персоналу, який допустив проведення вакцинації хворій дитині.
Ігнорування ознак імунодефіциту (наприклад, стійкої молочниці в дитини) та протипоказань до введення вакцини (алергічної реакції на курячий білок або дріжджі) також може призвести до розвитку ускладнень. І вони теж будуть пов'язані не тільки з особливостями імунітету дитини, але і з некомпетентністю лікарів.
Недотримання правил стерильності персоналом поліклініки може викликати у дитини поствакцинальний абсцес, що представляє собою нагноєння у місці введення вакцини. Якщо медичний персонал не дотримується правил проведення вакцинації, можуть також виникати ускладнення. Особливо актуально це для вакцини проти туберкульозу (БЦЖ), яку необхідно вводити строго під шкіру. При підшкірному введенні вакцинальна реакція відбувається в підшкірній клітковині, розвиваються абсцеси і запалення лімфатичних вузлів.
Чи може бути неякісною вакцина?
Вкрай рідко на практиці зустрічаються ускладнення, пов'язані з процесом виготовлення вакцини або мутацією вакцинального штаму. Після кожного введення вакцини лікарі обов'язково записують, вакцина якої серії та з яким номером вводилася дитині. Якщо ж було зафіксовано кілька випадків ускладнень або патологічних реакцій, партія препарату цієї серії відзивається та обов'язково проводиться розгляд та аналіз причин.
Однак і в цій групі ускладнень може брати участь людський фактор. Наприклад, вакцина спочатку може бути якісною, але при порушенні правил транспортування і зберігання її властивості можуть змінюватись.
Батькам важливо знати, що алергічні реакції негайного типу з'являються в перші години після введення дітям вакцин. Наприклад, анафілактичний шок може виникнути протягом перших 4 годин, інші алергічні реакції зазвичай спостерігаються у перші 12 годин після введення вакцини. Загальні важкі реакції, такі як судоми, втрата свідомості, сонливість (особливо після введення АКДС-вакцини, АДС-анатоксину) виникають протягом перших 2-7 діб після проведення вакцинації. Після введення живої вакцини (проти кору, краснухи, паротиту) алергічні реакції бувають не раніше, як через 4-5 діб та не пізніше 15 діб.
Слід також пам’ятати, що після введення дитині тривакцини (кір, краснуха, паротит) іноді виникають порушення ходи або мимовільні рухи очей. Вони короткочасні, відбуваються мимовільно протягом декількох днів та не потребують лікування. У перші години після введення АКДС в дитини може виникати тривалий плач, що продовжується більше 3 годин. Він не вимагає медичного втручання, але переноситься оточуючими, та перш за все батьками, дуже важко.
Батькам потрібно пам’ятати, що ускладнення, на жаль, можуть виникати після введення будь-яких вакцин, тому причини всіх явищ у поствакцинальний період не слід розглядати односторонньо.