Перейти до контенту

Причини запаху ацетону з рота у дитини


різкий запах з рота у дитини
- Як утворюється ацетон в організмі
- Причини появи запаху ацетону
- Захворювання, що викликають запах ацетону з рота
- Що робити при прояві хвороби?
- Лікування дітей з підвищеним рівнем ацетону

Поганий запах з рота дитини може свідчити про різні захворювання. В одних випадках достатньо відвідати стоматолога, а в інших варто пройти ряд досліджень і почати лікування. Серйозну небезпеку становить запах ацетону від дитини. Він свідчить про збої в роботі дитячого організму, які можуть призвести до незворотних наслідків. Завдання батьків своєчасно надати дитині першу допомогу при подібних станах, щоб покращити її самопочуття та уникнути небажаних наслідків. Давайте розглянемо причини, які впливають на підвищення ацетону в організмі дитини і розповімо про методи боротьби з ними. Також поділимося порадами, як швидко і ефективно знизити ацетон у дитини.

Як утворюється ацетон в організмі

Організм дорослої людини і дитини отримує глюкозу з вуглеводів. Частина отриманої глюкози витрачається на життєдіяльність організму, а частина відкладається на випадок стресових ситуацій, які виникають при хворобах або підвищених фізичних навантаженнях. Але іноді цих запасів глюкози не вистачає, щоб поповнити витрачену енергію. Тому організм починає виділяти глюкозу з жирів та білків. У свою чергу білки і жири перетворюються на глюкозу і токсини. До таких токсинів відноситься і ацетон. Печінка не справляється з переробкою токсичних речовин. Ацетон надходить в кров і діє на всі органи. Починає страждати весь організм і головний мозок.

Якщо у дитини раптово почалася блювота, не поспішайте давати їй адсорбенти. Про наявність підвищеного рівня ацетону свідчить специфічний запах з рота дитини.

Причини появи запаху ацетону

В здорової дитини завжди буде приємний запах з рота. Ацетоновий запах можна порівняти з запахом бродіння яблук. Якщо у дитини починає так пахнути з рота, потрібно шукати причину появи цього запаху. Але таких причин виникнення ацетонового запаху в дитини може бути багато:

У немовлят до року і новонароджених дітей поява в диханні запаху ацетону вказує на збій в роботі печінки та підшлункової залози. Ще незміцнілий організм починає погано засвоювати глюкозу. Брак глюкози запускає процес активного розщеплення жирів та виділення токсинів, з якими дитячий організм ще не може впоратися. Спровокувати такий збій організму можуть два фактори:

1. Неправильне харчування. Значне переважання жирної їжі в раціоні дитини або матері-годувальниці є дуже важким для травної системи. Необхідно переглянути харчування дитини, виключивши важку їжу. Це ж стосується і мами яка годує грудьми.

2. Ацетонемічний синдром. У результаті вірусних інфекцій, переїдання, стресу в дитини порушується обмін речовин, часто викликаючи ацетонемічний синдром. Крім підвищення рівня ацетону в крові, синдром супроводжується наступними симптомами:

- підвищення температури;
- різкі напади болю в області живота;
- нудота і блювання.

Запах ацетону чути зранку

Ранковий запах з ротової порожнини у дітей не завжди свідчить про захворювання порожнини рота. Для встановлення діагнозу слід звернутися до стоматолога, отоларинголога і педіатра. Можливо причина підвищення ацетону в організмі дитини криється в наявності захворювань внутрішніх органів і вимагає негайного обстеження та лікування.

Запах ацетону чути після блювання

Ацетоновий запах після блювання, та й саме блювання є ознакою ацетонемічного кризу. Ця хвороба часто буває у дітей і має наступні симптоми:

- втрата апетиту;
- безпричинні напади болю в животі;
- млявий стан;
- проблеми з випорожненням (діарея).

Легкий запах ацетону в дитини

Несильний запах з рота вказує на неправильне харчування. В цьому випадку слід змінити раціон харчування дитини і прибрати з меню важкі продукти. Також слід додати залізовмісні та магнієві продукти. При посиленні ацетонового запаху потрібно звернутися до лікаря.

Сильний запах ацетону в дитини

При різкому запаху ацетону з рота дитини наявність серйозного збою в роботі органів очевидна. Наявність зайвої кількості токсинів в крові дитини отруює організм. В такому випадку слід негайно звернутися до лікаря.

Захворювання, що викликають запах ацетону з рота

Запах ацетону з рота дитини нерідко є наслідком захворювань внутрішніх органів, зокрема ендокринної системи, інфекційних захворювань та інших хвороб, що викликають інтоксикацію.

Цукровий діабет

Зазвичай цукровий діабет у дитини розвивається дуже швидко. Спостерігається підвищена спрага, часте сечовипускання, втрата ваги при хорошому апетиті. Дитина стає млявою і слабкою. Такий стан дуже небезпечний для дитячого організму, бо глюкоза не надходить в мозок належним чином і організм отримує її з жирів. Виділяється велика кількість токсинів, що отруюють організм. Найчастіше у дітей зустрічається діабет 1 типу.

Порушення функцій щитовидної залози

Щитовидна залоза відповідає за вироблення гормонів в організмі. При її збої порушується гормональний баланс. Зайве вироблення гормонів прискорює розщеплення жиру, збільшуючи кількість ацетону в крові. Основними симптомами можуть бути:

- підвищена температура тіла;
- нервозність, різкі перепади настрою;
- раптові болі в животі.

Печінкова і ниркова недостатність

Печінка і нирки головні фільтри організму, які допомагають нейтралізувати і вивести шкідливі речовини. При збої в роботі цих органів токсичні речовини накопичуються і можуть привести до плачевних результатів. Дуже важливо вчасно помітити цю недугу та звернутися до лікаря. Основними симптомами при захворюванні нирок є проблеми з сечовипусканням і больові відчуття. Симптомами при захворюванні печінки є болі в районі правого підребер'я, нудота, запаморочення.

Інфекційні захворювання

Під час хвороби організм дитини слабшає. Все ускладнюється поганим апетитом і небажанням вживати достатню кількість рідини. Це призводить до зайвого скупчення ацетону, тому всі лікарі рекомендують давати дітям багато пити під час хвороби.

Нервово-артричний діатез

Найчастіше це генетичне захворювання, що обумовлене схильністю до порушення метаболізму пуринів та сечової кислоти. У хлопчиків та дівчаток зустрічається у рівній степені. Але дівчатка більш схильні до прояву характерних ускладнень (зайва вага і блювота). В кожному віці дитини бувають свої клінічні прояви.

Симптоми нервово-артричного діатезу проявляються ще в ранньому дитячому віці. Для них характерні:

- порушення сну;
- поганий апетит;
- проблеми з випорожненням;
- дистрофія або ожиріння (частіше у дівчаток).

Ацетонемія

Причиною ацетонемії зазвичай є порушення обмінних процесів в організмі дитини. Це може бути не пов'язано з певним захворюванням або відхиленням. Справа в тому, що правильне функціонування органів ще до кінця не відрегульовано. Ацетонемія у більшості випадків буває у дітей, хоча іноді зустрічається і в дорослих людей.

Розрізняють два види ацетонемії: ацетонемічний синдром і ацетонемічний криз. До симптомів ацетонемії належать:
- мимовільна блювота;
- раптові болі в районі пупка;
- запах ацетону з ротової порожнини;
- виражене зневоднення;
- нервозність, поганий сон;
- можливе підвищення температури;
- червоні щоки.

Важливо знати, що при проявах симптомів ацетонемії слід дати дитині солодкий чай або компотом. Це підвищить рівень глюкози в крові та допоможе позбутися зневоднення.

Що робити при прояві хвороби?

Якщо неприємний ацетоновий запах з'явився вперше, слід обов'язково відвідати лікаря. Після перших проявів ацетонового запаху можуть проявитись інші симптоми: нудота і блювота, підвищення температури тіла, різкі болі в животі.

Самостійно усунути симптоматику дуже складно, але можна трохи полегшити стан дитини до приїзду швидкої допомоги, а саме:

- дати дитині теплого солодкого чаю або компоту;
- дати дитині шматочок або ложечку цукру;
- видалити з раціону важку для шлунка їжу;
- при підвищеній температурі дати жарознижуючі;
- давати дитині пити, навіть якщо вона не хоче.

Провідні педіатри для швидкого та ефективного зниження ацетону в організмі дитини рекомендують використовувати звичайну кока-колу. Це пов'язано з тим, що в цьому напої міститься велика кількість цукру, який і допомагає знизити ацетон.

Незважаючи на доведену шкоду цього напою для організму як дітей, так і дорослих, існують причини, за якими лікарі призначають одноразове вживання коли при підвищеному ацетоні навіть пацієнтам дитячого віку. Хімічні властивості цього напою дозволяють швидко зв'язувати вільні радикали токсичних речовин і ефективно виводити їх з організму. Для дитини віком 3 - 5 років досить 1 - 2 ковтків коли. Дітям від 7 років дозволяється прийняти 100 мл напою в лікувальних цілях. Дітям до 3 років пити кока-колу все ж не рекомендується. Якщо ж стан дитини важкий, допустимо дати їй 1 - 2 столових ложки напою.

Лікування дітей з підвищеним рівнем ацетону

Медикаментозне лікування повинен призначати тільки лікар. Найчастіше призначаються ферменти і сорбенти. Крім ліків необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

- вживати багато рідини;
- дотримуватись спеціальної дієти;
- прогулюватись на свіжому повітрі.

Вживання достатньої кількості рідини під час захворювання грає важливу роль. Рідина допомагає виводити шкідливі речовини з організму. Тому поїти дитину слід навіть у нічний час. Для більш ефективного позбавлення від токсинів, звичайну воду слід чергувати з мінеральною водою і рисовим відваром. Насильно примушувати дитину вживання їжу не рекомендується, але в моменти появи бажання у дитини поїсти, їжа повинна бути легкою.

З раціону категорично виключаються:

- напівфабрикати;
- солоні продукти;
- смажені продукти;
- ковбаса, сосиски, сардельки;
- жирні молочні продукти.

На початку лікування раціон харчування повинен бути мізерний. Вживати можна картоплю і кашу на воді, овочі та овочеві бульйони, чорний хліб або хлібці, солодкі компоти і чаї, вода. Після нормалізації стану раціон поступово розширюється. Всі рекомендації по розширенню раціону дає тільки лікар. При важкому стані дитини потрібна негайна госпіталізація з метою внутрішньовенної інфузійної терапії. Лікування буде відбуватися під суворим контролем лікаря.

Не варто забувати, що при захворюваннях, пов'язаних з порушенням глюкозного рівня, слід уникати фізичних і розумових навантажень. Дитина може виконувати легкі фізичні вправи, але не потрібно відправляти дитину на спортивні заходи або посилені спортивні заняття.

Не слід панікувати при виникненні ацетонового запаху з рота дитини. Неприємний запах лише вказує на якийсь збій в організмі. При своєчасному лікуванні симптоматика щезає і більше не повертається. Але бувають випадки, коли ситуація може повторюватися не один раз. Справа в тому, що організм дитини ще не зміцнів і не всі органи можуть працювати так, як треба. Не варто панікувати, зазвичай до восьми років організм вже здатний самостійно контролювати кількість ацетону в крові.

Отже рекомендується стежити за станом дитини і виконувати всі рекомендації лікарів. Спеціальні тестові смужки допоможуть контролювати появу ацетону в сечі. Придбати їх можна в будь-якій аптеці.