Перейти до контенту

Пролапс мітрального клапана в дитини – причини, лікування і профілактика


пролапс мітрального клапана - Класифікація пролапсу мітрального клапана - Причини пролапсу мітрального клапана в дитини
- Симптоми пролапсу мітрального клапана
- Діагностика пролапсу в дітей
- Лікування пролапсу мітрального клапана в дітей
- Профілактика і прогноз пролапсу

Пролапс мітрального клапана у дітей представляє собою надмірний прогин атріовентрикулярного клапана всередину лівого передсердя під час скорочення лівого шлуночка. Основними симптомами пролапсу мітрального клапана є запаморочення, надмірна стомлюваність, кардіалгія, непритомність, перебої в роботі серця і періодичні напади посиленого серцебиття. Діагноз пролапс мітрального клапана в дитини може встановити лише дитячий кардіолог на основі зробленої ЕКГ, ЕхоКГ та рентгенографії. Процес лікування при такій патології в дітей передбачає індивідуальні заняття ЛФК, зменшення фізичного навантаження і симптоматичну терапію. Якщо в дитини виражена мітральна недостатність, лікарі призначають протезування або пластику клапана.

Пролапс мітрального клапана в дитини - це неправильне замикання мітрального (передсердно-шлуночкового) клапана у лівому шлуночку, що супроводжується пролабом стулок цього клапана всередину лівого передсердя. Слід зазначити, що у дітей та підлітків пролапс мітрального клапана визначається у 5 - 15 % випадків, причому в дітей віком від 10 років ця патологія удвічі частіше діагностується у дівчаток. Як правило, пролапс мітрального клапана може бути виявлений в дітей любого віку, навіть в немовлят, але найбільше випадків діагностування цього пороку серця припадає на дітей від 7 до 15 років. Така значна поширеність цієї патології серед дітей вимагає у сектору педіатрії та дитячої кардіології підвищеної уваги та прийняття мір відповідної профілактики ускладнень.

Класифікація пролапсу мітрального клапана

За класифікацією відносно походження пролапс мітрального клапана в дитини буває вродженим або набутим (первинним (або ідіопатичним) та вторинним). Враховуючи об'єктивні дані, цей порок серця розподіляється на так звану «німу» та аускультативну форми. При цьому «німа» форма пролапсу діагностується завжди випадково під час ехокардіографії, а при аускультативній формі виявляються систолічні звукові феномени (середньосистолічні клацання, голосистолічні, телесистолічні, середньо систолічні шуми) методом прослуховування серця або застосування фонокардіографії.

При такій аномалії клапана може пролабувати задня, передня, або обидві стулки мітрального клапана. При цьому визначається три степені вираженості прогину стулок клапана: перша - від 3 до 6 мм; друга - від 6 до 9 мм; третя - більше 9 мм. Виходячи з клінічних проявів пролапс в дитини буває безсимптомним, малосимптомним та клінічно значущим.

При такій ваді серцевого клапана можуть бути наступні чотири величини систолічної регургітації:

- в області мітрального клапана;
- поширення до третини об'єму лівого передсердя;
- поширення до половини об'єму лівого передсердя;
- поширення далі половини об'єму лівого передсердя.

Причини пролапсу мітрального клапана в дитини

Причиною виникнення первинної форми пролапсу мітрального клапана в дітей зазвичай є дисплазія сполучної тканини. Під час розвитку такого пороку в дитини спостерігаються різноманітні мікроаномалії системи серцевих клапанів (зміна розмірів, структури сосочкових м'язів, кількості та способу прикріплення хорд). У значній степені прогресуванню сполучнотканинної дисплазії сприяє неправильний обмін речовин, гестози та інфекції матері в період вагітності, дефіцит цинку та магнію, спадкові фактори та погана екологія.

Щодо вторинних причин пролапсу в дітей, їх є дуже багато. В першу чергу це спадкові хвороби (недосконалий остогенез, синдром Елерса-Данлоса, Марфана та ін.), що викликають скупчення в стромі клапана кислих мукополісахаридів, а також дилатацією атріовентикулярного кільця та міксоматозною дегенерацією хорд і стулок. Такий порок серця в дитини може виникати як ускладнення ряду захворювань, серед яких слід виділити інфекційний ендокардит, ревматизм, неревматичний кардит, міокардит, кардіоміопатію, перикардит, аритмію і травми серця.

Досить часто пролапс клапана виникає як наслідок інших захворювань, які викликають зміну гемодинаміки лівого відділу серця. це може бути дефект міжшлуночкової або міжпередсердної перегородки, відкритий атріовентрикулярний канал та аномальний дренаж легеневих вен.

Також пролапс мітрального клапана буває спричинений психоемоційною, нейроендокринною і метаболічною дисфункцією, або порушенням вегетативної іннервації системи клапанів. Найчастіше ці стани є наслідками тиреотоксикозів, вегето-судинних дистоній та неврозів.

Симптоми пролапсу мітрального клапана

Симптоми пролапсу мітрального клапана в дитини бувають специфічні та відрізняються варіабельністю. Як правило, в дітей виникають запаморочення, вони скаржаться на головний біль, погану переносимість навантажень, задишку, загальну слабість та порушення сну. При цьому можуть спостерігатись такі явища, як відчуття збоїв під час роботи серця, тахікардія, кардіалгія, артеріальна гіпотензія, ймовірність появи синкопальних станів. Також в дітей бувають такі психо-вегетативні порушення, як астенія, тривожний стан, необґрунтовані жахи, підвищена психомоторна збудливість.

В окремих дітей при пролапсі клапана виникають різноманітні диспластичні стигми: пупкові та пахові грижі, дисплазія тазостегнових суглобів, вальгусна деформація стоп, порушення постави, остеохондроз, деформація грудної клітки, нефроптоз, плоскостопість, міопія та ін.

Якщо в дитини вторинний пролапс мітрального клапана, тоді найбільш очевидним будуть симптоми основного захворювання. В результаті пролапсу можуть виникати такі ускладнення. як перфорація стулки клапана, відрив хорди, серцева недостатність, збої в ритмі серця, тромбоемболія, бактеріальний ендокардит, синдром раптової серцевої смерті та ін.

Діагностика пролапсу в дітей

На те, що в дитини пролапс мітрального клапана, може в першу чергу вказати кардіолог або педіатр, встановивши типову аускультативну тріаду: хордальний писк, характерні шуми серця і наявність кліків (клацання). Точно встановити характер і природу шумів серця можна за допомогою фонокардіографії.

Під час інструментального обстеження дитини, в якої є підозра на серцеву ваду, застосовується ЕхоКГ, рентгенографія серця та електрокардіографія. Зробивши ЕКГ, в дитини можна виявити порушення провідності та ритму (екстрасистолію, брадикардію, синусову тахікардію, блокаду правої ніжки пучка Гіса). Слід зазначити, що електрокардіографія дозволяє встановити вади не лише в стані спокою, але й під час холтерівсього моніторування або ортостатичних проб.

Доплер-ЕхоКГ при визначенні пролапсу мітрального клапана показує зміни, що відбуваються в структурі підклапанного апарату і самого клапана, а також встановити степінь порушення геодинаміки, виразність регургітації та оцінити степінь пролабування стулок. Рентгенограми в дітей показують, як правило, нормальні або трохи зменшені розміри серця, а дуга легеневої артерії трохи вибухає в результаті неповноцінності сполучних тканин.

Диференціальна діагностика пролапсу мітрального клапана застосовується при аневризмі міжпередсердної перегородки та у випадку мітральної недостатності.

Лікування пролапсу мітрального клапана в дітей

Якщо в дитини безсимптомний пролапс мітрального клапана, лікування як такого не призначається. Дитячий лікар лише обмежується рядом загальних заходів, що передбачають правильне внормоване фізичне і розумове навантаження, дотримання режиму дня і т.п. Якщо в дитини було виявлено мітральну регургітацію та збої ритму серця, кардіолог та педіатр радять зменшити фізичні навантаження і призначають спеціальний комплекс ЛФК.

Якщо в дитини діагноз пролапс мітрального клапана, лікарі в основному застосовують симптоматичну терапію. Наприклад, при наявності вегетативних розладів дитині дають седативні препарати, призначають масаж, дарсонвалізацію, гальванізацію, електрофорез та інші фізіотерапевтичні процедури.

При виявлені порушень реполяризації міокарда шлуночків необхідне проведення метаболічної та кардіотрофічної терапії за допомогою таких препаратів, як левокарнітін, пан ангін, рибоксин, вітаміни групи В та ін. Якщо в дитини порушений ритм серця, ефективними будуть β-адреноблокатори обзидан, атенолол, або інші препарати що нормалізують ритм роботи серця.

Для того, щоб запобігти розвитку інфекційного ендокардиту в дитини перед та після незначного хірургічного втручання лікарі призначають імуномоделюючу та антибактеріальну терапію.

У випадку клінічно значущої мітральної регургітації, або при ускладненому пролапсі клапана необхідно відвести дитину на консультацію до кардіохірурга, щоб він визначив, чи існує необхідність в протезуванні або проведенні пластики клапана методом хірургічної корекції пороку серця.

Профілактика і прогноз пролапсу

В більшості випадків пролапс мітрального клапана у дітей має доброякісний перебіг і ускладнення зустрічаються дуже рідко. Однак при ігноруванні обстеження та відповідного лікування клапанна недостатність може поступово прогресувати і призвести до мітральної регургітації та виникнення важко корегованих пороків серця в дорослому віці. У зв’язку з цим дуже важливими в дитинстві є лікувально-профілактичні заходи і своєчасне обстеження.

Профілактика пролапсу в дітей зазвичай передбачає попередження розвитку ускладнень і порушень в роботі клапанів серця. Таким дітям призначається індивідуальна програма фізичного навантаження з одночасною терапією супутніх патологій. Крім цього проводиться обов’язкове диспансерне обстеження кардіологом, педіатром, неврологом, ревматологом, а також періодично використовується ЕКГ та ЕхоКГ.