Перейти до контенту

Прорізування зубів в дитини – норми в таблицях


прорізання зубів в дитини
- Чи повинна бути біль при прорізуванні зубів?
- Терміни прорізування молочних зубів
- Терміни прорізування постійних зубів

Терміни прорізування зубів можуть свідчити не лише про біологічний, але й про паспортний вік дітей. Термін і процес прорізання зубів залежать не лише від спадкових генетичних задатків, але й від таких зовнішніх і внутрішні чинників, як, наприклад, спосіб харчування, клімат, якість та склад питної води і т.п. Тому терміни прорізування постійних зубів в різних локація дещо коливаються. Як більшості з вас відомо, протягом життя в людини відбувається заміна двадцяти зубів, а ще 8 - 12 зубів є корінними і прорізаються зразу постійними.

Зазвичай в дитини до трьох років прорізуються всі молочні зуби, а починаючи з 5-річного віку вони поступово замінюються постійними зубами.

Молочних зубів всього є двадцять. На верхній і нижній щелепі міститься по 4 центральних зуба (різця), 2 ікла (третій зуб відносно центру), та 4 жувальні зуби (моляри), які є 4 і 5 відносно центру.

В кожної дорослої людини повинно бути від 28 до 32 постійних зубів: по 4 різця, 2 ікла, 4 премоляра, та ще 4-6 молярів на кожній з щелеп. Важливо знати, що третій моляр (зуб мудрості) може бути взагалі відсутній, що не є відхиленням від норми. Може бути й так, що «зуб мудрості» знаходиться всередині щелепи, але на поверхню ясен не прорізується у зв’язку з неправильним положенням або недостатньою кількістю вільного місця. Такі випадки зустрічаються часто.

Після того, як всі молочні зуби прорізались, треми (проміжки) між ними можуть бути відсутні, що також є нормою. Тим не менше, при подальшому рості щелеп, перед початком росту постійних зубів, проміжки між молочними зубами повинні появитись. Такий процес вважається нормою, бо постійні зуби є більшими за молочні. При відсутності проміжків між молочними зубами постійні зуби можуть рости криво, оскільки їм недостатньо місця. Паралельно із збільшенням проміжків між молочними зубами, розсмоктуються їх корінці, що призводить в кінцевому результаті до випадання тимчасових зубів.

Загальних правил, які стосуються термінів прорізування зубів, в медицині не існує. Справа в тому, що всі дослідження вчених-лікарів були проведені в різних країнах та регіонах та протягом багатьох десятиліть минулого і теперішнього століття.

Проте терміни прорізання зубів у дітей можуть бути сильно порушені. Причиною тому служать різні захворювання дитини, особливо ті, які з'являються на першому році життя. Так, наприклад, несвоєчасна поява зубів та порушення їх парності прорізування можуть бути пов’язані з таким розповсюдженим захворюванням дітей, як рахіт.

Діти, що хворіють на рахіт, можуть навіть в 1 рік не мати жодного зуба. Постійні ГРВІ, гострі кишкові інфекції, диспепсії послаблюють імунну систему дитини і можуть уповільнити терміни прорізування як молочних, так і постійних зубів. Затримка прорізування зубів зустрічається в 25% випадків при нормальному психомоторному розвитку дитини.

Іноді зуби прорізуються рано, наприклад, в 3-4 місяці, це зазвичай відбувається у дітей, які схильні до акселерації. Але, на жаль, ранні зуби, більш ніж нормальні, схильні до розвитку карієсу та інших захворювань.

Чи повинна бути біль при прорізуванні зубів?

Коли гострий край зуба долає чутливу тканину ясен, малюк дійсно може відчувати неприємні відчуття, так як невелике роздратування нервових закінчень все-таки присутнє. Якщо при прорізуванні зубів ясна сильно розпухають, з'являється м'який синець, то дитина страждає від болю. Щоб допомогти їй, можна використовувати спеціальні гелі, які володіють знеболюючою дією: Baby Ora Relief Gel, Мундізал-гель і т.п.

Також можна купити дитині спеціальні жорсткі іграшки: зубне кільце або яскраві іграшки з щільної гуми. Через рясне слиновиділення під час прорізання зубів може з'явитися висипка (почервоніння) на шкірі навколо губ і на підборідді. Вся справа в тому, що у новонародженого слини приблизно в 10 разів менше, ніж у однорічної дитини. З шести місяців, в період прорізування перших зубів, слинні залози починають активно функціонувати. Малюк буквально захлинається слиною, тому дитину слід навчити її ковтати.

Зуби, які прорізаються в дитини, можуть викликати кашель, пронос, дратівливість і навіть підвищення температури тіла до 38 градусів. Малюк може відмовлятися від їжі, часто прокидатися ночами від свербіння ясен.

Прорізання зубів в дитини є фізіологічним явищем, яке може служити показником порушеного або правильного розвитку. Як фізіологічний процес, воно не є хворобою і не здатне викликати інших захворювань. Воно повністю залежить від загального стану здоров'я дитини. Своєчасне у відповідній послідовності прорізання зубів означає, що організм дитини розвивається нормально. При цьому затримка прорізування зубів в дитини може свідчити про захворювання рахітом, порушення функції кишечника, інфекційне захворювання та неправильний обмін речовин. Передчасне прорізання є ознакою ендокринних порушень. Відхилення у часі на 1-2 місяці прорізування центральних різців від загальноприйнятого терміну не є патологією.

Як правило, новонароджена дитина не має зубів, однак, в окремих випадках відюувається їх внутрішньоутробний розвиток. В період внутрішньоутробного життя дитини з 6 по 8 місяць з'являються центральні різці спочатку нижньої, а потім верхньої щелепи. З 8 по 12 місяць з’являються в такому ж порядку на щелепах бічні різці. Потім, з 12 по 16 місяць розвиваються перші моляри, до 20 місяця прорізаються ікла, а з 20 по 30 місяць з’являються другі моляри і на цьому етапі завершується формування молочного прикусу.

Прорізування молочних зубів часто впливає на самопочуття дитини. При ослабленому організмі дитини цей процес супроводжується нездужанням, порушенням сну, дратівливістю, капризом і плачем. При цьому може підвищуватись температура до 37,5 градуса, змінюватись характер випорожнень. Також бувають короткочасні висипання на шкірі дитини та почервоніння обличчя. В цей період зупиняється приріст ваги дитини та погіршується імунітет. Щоб точно встановити причину нездужання дитини потрібно звернутись до педіатра.

На 7-му році життя дитини починається заміна молочних зубів постійними, прорізування яких в часі збігається зазвичай з розсмоктуванням коренів тимчасових зубів та їх розхитуванням.

Формування постійного прикусу починається при появі перших молярів на нижній щелепі і закінчується, згідно норми, в 15-18 років. Спочатку в 8-9 років прорізуються центральні різці, потім в 9-10 річному віці з’являються перші премоляри, з 10 до 11 років прорізуються ікла, з 11 до 12 років - другі премоляри, з 12 до 13 років - другі моляри. Важливо знати, що «зуби мудрості», які є третіми молярами, зазвичай виростають пізніше і можуть з’явитись навіть у 20-25 років.

Правильно і вчасно сформований прикус відіграє велику роль для нормального розвитку організму дитини. При порушенні термінів прорізування зубів, послідовності або відсутності певного зуба необхідно звернутись до стоматолога та педіатра, оскільки це може бути свідченням не лише місцевої патології, але й порушень загального характеру.

Терміни прорізування молочних зубів

Зуби Термін прорізання (міс.) Термін формування коренів (років) Початок розсмоктування коренів (вік) Тривалість розсмоктування коренів (років)
I 6 - 8 +2 з 5 років 2
II 8 -12 +2 з 6 років 2
III 16 - 20 +3 з 8 років 3
IV 14 - 16 +3 з 7 років 3
V 20 - 30 +3 з 7 років 3

Терміни прорізування постійних зубів

Зуби Термін прорізання (міс.) Вік формування коренів (років) Остаточне дозрівання емалі (років) Закладка фолікулів
6 5 - 6 (років) 10 в 1 - 3 на 5-му місяці внутрішньоутробного розвитку
1 6 - 8 (років) 10 в 4 - 5 на 8-му місяці в/у розвитку
2 8 - 9 10 в 4 - 5 на 8-му місяці в/у розвитку
4 9 - 10 12 в 5 - 6 в 2 роки
3 10 - 11 13 в 6 - 7 на 8-му місяці в/у розвитку
5 11 - 12 12 в 6 - 7 в 3 роки
7 12 - 13 15 в 7 - 8 в 3 роки

Для дітей грудного віку кількість зубів, котрі прорізались, є одним з об'єктивних критеріїв, за яким оцінюється стан здоров'я дитини. Терміни прорізування зубів і черговість їх появи можуть значно змінюватись. Так, перший зуб може з'явитися в дитини у віці 1 місяць або 1 рік, але частіше все-таки це відбувається з 6 по 8 місяць.

Розміщення зубів(номери вказують

послідовність появи)

Послідовність появи зубів Середній термін появи (місяців)
Нижні центральні різці (1) 6 - 7
Верхні центральні різці (2) 8 - 9
Верхні бокові різці (3) 9 - 11
Нижні бокові різці (4) 11 - 13
Верхні перші моляри (5) 12 - 15
Нижні перші моляри (6) 12 - 15
Ікла (7) 18 - 20
Другі моляри (8) 20 - 30

Для підрахунку числа молочних зубів (N) залежно від віку користуються формулою: N = n-4, де n - число місяців життя дитини. Так, у віці 12 місяців малюк повинен мати 8 зубів.

Зуби Молочні (місяців) Постійні (років)
Нижні центральні різці 6 6 - 7
Верхні центральні різці 8 7 - 8
Верхні латеральні різці 10 8 - 9
Нижні латеральні різці 12 7 - 8
Ікла 17 - 20 9 - 12
Перші моляри 12 - 15 6 - 7
Другі моляри 21 - 24 12 - 13
Треті моляри - 17 - 22
Перші премоляри - 10 - 12
Другі премоляри - 10 - 13