Перейти до контенту

Прорізування зубів – як допомогти дитині?


прорізання зубів - Терміни прорізування зубів
- Фактори, що впливають на терміни прорізування зубів
- Симптоми прорізування зубів у дітей
- Допомога дитині при прорізуванні зубів
- Догляд за прорізаними зубами

Прорізування зубів у дітей - фізіологічний процес виходу коронкової частини зуба на поверхню альвеолярного відростка щелепи та ясен. Прорізування молочних зубів супроводжується місцевими ознаками (почервонінням, набряком та «сверблячкою» ясна, рясниою слинотечею) і загальними симптомами (занепокоєнням, зниженням апетиту, порушенням сну). Для полегшення процесу прорізування зубів можна давати дитині спеціальні «прорізувачі», проводити масаж ясен, використовувати анестезуючі гелі, робити аплікації з лікарськими травами. При погіршенні загального самопочуття доцільно проконсультуватися з педіатром або дитячим стоматологом.

Прорізування зубів у дитини є одним з етапів розвитку зубощелепної системи, що характеризується появою молочних або постійних зубів. Прорізування та зміна зубів є природними процесами, які, з одного боку, обумовлені розвитком та ростом організму дитини, а з іншого - відображають рівень її соматичного здоров'я, паспортний та біологічний вік. Даний процес відбувається у визначені терміни. Під час цього процесу навіть у здорових дітей можуть спостерігатися індивідуальні відхилення. В людини протягом життя повний цикл прорізування зубів відбувається двічі: молочні (тимчасові) зуби з'являються в період з 6 по 30 місяць, а з 5 по 14 рік життя дитини вони замінюються постійними зубами.
Сьогодні в дитячій стоматології спостерігається тенденція до скорочення термінів розвитку та більш раннього прорізування зубів, що пов'язується із загальною акселерацією. Оцінка правильності протікання прорізування зубів у дитини може бути встановлена дитячими спеціалістами - педіатрами та стоматологами.

Терміни прорізування зубів

Критеріями фізіологічного прорізування зубів є певні терміни, визначений порядок та парність (одночасна поява однакових зубів у правій та лівій половині щелепи).

У новонароджених в порожнині рота зуби відсутні, слизова оболонка покриває край альвеолярного відростка, утворюючи щільний валик. Тим не менше, процес закладки зубів починається вже на 6-8 тижні ембріогенезу. До моменту народження в кожній щелепі дитини вже залягає по 10 тимчасових та 8 постійних фолікулів (зачатків зубів), які знаходяться на різній стадії розвитку і мінералізації. Решта зачатки постійних зубів формуються в щелепах вже після народження.

Прорізування молочних зубів у дітей в середньому починається на 6 місяці життя, коли закінчується формування коронки зуба та починає розвиватися його корінь. Першими в порожнині рота з'являються нижні центральні різці, потім (у 8-9 місяців) верхні центральні різці.
Прорізування верхніх бічних різців відбувається в дітей на 9-11 місяці, а нижніх бічних - в 11-13 місяців. Далі приблизно в 1,5 року з'являються перші верхні моляри (корінні зуби), слідом за якими прорізаються перші нижні моляри. Потім послідовно прорізуються ікла на верхній та нижній щелепі (з 16 по 20 та з 17 по 22 місяць). Прорізування молочних зубів завершується у віці 2-2,5 роки появою других нижніх та верхніх молярів.

Таким чином, молочний прикус в дітей налічує 20 зубів. При цьому пре молярів в дітей ще немає. В педіатрії для орієнтовної оцінки кількості зубів у дитини до року використовується формула: N - 4, де N - вік в місяцях. Терміни прорізування зубів у нормально розвинутих дітей можуть зміщатись в ту чи іншу сторону. Наприклад, в одних дітей молочні зуби з'являються у віці від 4 місяців до 2 років, а в інших – від 8 місяців до 3,5 років.

Відразу після прорізування молочні зуби мають пористу та шорстку емаль, в якій міститься мало мікроелементів. Тому при недотриманні належного гігієнічного догляду за зубами, режиму харчування, стоматологічної профілактики (герметизації фісур, аплікації препаратів фтору, глибокого фторування) існує високий ризик розвитку карієсу молочних зубів. Наслідком внутрішньоутробного недорозвинення тканин зуба може служити гіпоплазія емалі.

Терміни прорізування постійних зубів зазвичай збігаються зі строками випадання молочних. Як правило, вже слідом за випаданням тимчасового зуба в лунці видно горбик або частинну ріжучого краю постійного зуба. Прорізування постійних зубів починається з перших молярів у віці 5-6 років. Постійні центральні різці (нижні, потім верхні) з'являються в 6-8 років. Після них в 8-10 років відбувається заміна бічних різців. Прорізування іклів, перших та других премолярів (малих корінних зубів) припадає на вік 10-12 років. Останніми в 13-14 років прорізуються другі моляри. До 17-25 років з'являються зуби мудрості (іноді вони не прорізуються зовсім).

Дитячі постійні зуби значно відрізняються від зубів дорослої людини за своїми анатомічним особливостям. Зокрема, у постійних зубів об'єм порожнини і пульпи значно більший, а кількість твердих тканин - менша, тому різні екзогенні фактори можуть легко викликати карієс і пульпіт.

Фактори, що впливають на терміни прорізування зубів

На терміни та особливості прорізування зубів у дітей впливають спадкові та середовищні фактори. Серед останніх провідна роль відводиться обтяженому перинатальному анамнезу: токсикозам при вагітності, резус-конфлікту, внутрішньочерепним родовим травмам, недоношеності дитини, інфекційним захворюванням в період народження та ін. В таких дітей терміни прорізування зубів можуть затримуватися приблизно в 2 рази. Більш пізніше прорізування зубів відзначається і в дітей, народжених від матерів з вадами серця, які перенесли герпетичну інфекцію, токсоплазмоз та інші захворювання.

Правильне формування зубощелепної системи багато в чому залежить від розвитку дитини в перший рік життя. Так, помічено, що терміни прорізування молочних зубів порушуються при вродженому гіпотиреозі та рахіті. Порушення процесів прорізання та зміни зубів можуть відзначатися при патології гіпофіза, повній відмові від грудного вигодовування, сепсисі новонародженого, частих ГРЗ, перенесенні пневмонії. У свою чергу, порушення прорізування зубів у дитини може призвести до формування неправильного прикусу.

Деякі вчені відзначають, що у первістків зуби прорізуються раніше, ніж у наступних дітей. При цьому в хлопчиків - пізніше, в дівчаток – раніше. Також зуби в дітей молодих батьків прорізаються пізніше, ніж у дітей, батьки яких більш старшого віку. Зустрічаються випадки народження дітей з уже прорізаними зубами (частіше центральними нижніми різцями). Причини внутрішньоутробного прорізування зубів невідомі, проте чітко можна стверджувати, що передчасно прорізані зуби є неповноцінними за своєю структурою і мають несформовані до кінця коріння. Такі зуби підлягають видаленню незабаром після прорізування. В іншому випадку при ссанні вони будуть постійно травмувати сосок матері, що може призвести до розвитку маститу.

Симптоми прорізування зубів у дітей

Незважаючи на поширену думку, що прорізування зубів у немовлят неминуче супроводжується «зубною лихоманкою» (підвищенням температури, блювотою, проносом, шкірними висипаннями, епізодами судом), дитячі стоматологи наполягають на хибності подібних уявлень. Будучи фізіологічним процесом, триваючим протягом 2,5 років, прорізування зубів не може і не повинно супроводжуватися ніякими патологічними проявами.

Велика частина симптомів, що відзначаються в цей період, не пов'язана безпосередньо з прорізанням зубів, а служить проявом загальної інфекції порушень харчування. Це пов'язано з введенням прикорму, винятком захисного впливу материнського молока, дефіцитом вітамінів та іншими факторами, які збільшують сприйнятливість дитини до різних інфекцій. Часто період прорізування зубів хронологічно збігається з ГРВІ, гострою кишковою інфекцією, вірусним стоматитом, ангіною, ринітом, тонзилітом, отитом, реакцією на щеплення або появу нового продукту в раціоні дитини.

Разом з тим, прорізування зубів у більшості дітей грудного віку супроводжується однотипними проявами, що дозволяє розглядати їх як симптоми саме даного стану, а не фонових захворювань. Зазвичай провісники прорізування зубів з'являються за 3-5 днів до виходу верхівки зуба з слизової оболонки ясен і відразу після цього вщухають. Місцевими ознаками служать набухання та почервоніння ясен. Іноді за 2-3 тижні до прорізування зуба на яснах з'являється гематома у вигляді невеликої пухлини синюшного кольору. Зазвичай наявність гематоми не вимагає втручання, проте при її збільшенні в розмірах проводиться надріз слизової та евакуація вмісту. Іноді процес супроводжується незначною кровотечею з ясен.

Наслідком механічного подразнення чутливих нервів ясна зубами служить так звана сверблячка ясен, яка виражається в тому, що дитина починає тягнути в рот різні предмети, гризти та кусати їх яснам. З цієї ж причини під час прорізання зубів відзначається посилене слиновиділення. Рясна слинотеча частково пояснюється новим для дитини сидячим положенням, а також незначною глибиною порожнини рота та невмінням вчасно ковтати слину, тим самим регулюючи її кількість. Внаслідок слинотечі може з'явитися подразнення і висип в області рота, підборіддя, щік, грудей.

Симптомом прорізання зубів може служити підвищення температури тіла понад 37,5 градусів, яке не пов'язане з захворюваннями; а також блювота, викликана заковтуванням слини, та кашель, обумовлений попаданням слини в дихальні шляхи. У дітей може порушуватися сон, знижуватися апетит (аж до відмови від їжі), з'являтися дратівливість та плаксивість.

Допомога дитині при прорізуванні зубів

При значних відхиленнях термінів прорізування зубів слід проконсультуватися з дитячим стоматологом. У цьому випадку необхідне виконання ортопантомограми для оцінки стану зачатків зубів та виключення адентії.

Полегшити стан дитини можна, оточивши малюка батьківською турботою та ласкою, регулярно проводячи нескладні процедури. Для зняття свербіння і болю використовуються спеціальні гелі з анестезуючим ефектом (Калгель, Бободент, Дентинокс), які можна втирати в ясна кілька разів на добу. Можна обробляти ясна розчином соди, відваром шавлії, ромашки або кори дуба. При вираженому больовому синдромі допустиме застосування знеболюючих препаратів (ібупрофену, парацетамолу та ін.). Якщо дитина погано переносить прорізання зубів, можна заздалегідь відвідати дитячого гомеопата, який порекомендує індивідуальні гомеопатичні препарати.

В період прорізування зубів доцільно використовувати так звані прорізувачі - спеціальні іграшки з м'якого пластику, які дитина може гризти без ризику пошкодити ясна. Допомогти малюкові може спеціальний масаж ясен пальцем, загорнутим марлею, змоченою в холодній воді.

Догляд за прорізаними зубами

Профілактичний візит дитини до стоматолога має відбутися незабаром після прорізування перших зубів або в 1 рік. Під час консультації спеціаліст оцінить будову щелепно-лицьового апарату, стан вуздечок язика і губ, порекомендує правильний догляд за зубами. Надалі відвідування дитячого стоматолога повинні стати регулярними, не рідше 2 рази на рік для профілактики карієсу.

Перші молочні зуби слід чистити 2 рази на день за допомогою шматочка марлі або силіконової щітки, без використання зубної пасти. З 1 року можна чистити сухою зубною щіткою, а з 2 років можна використовувати дитячу зубну пасту.

Здоров'я постійних зубів багато в чому залежить від стану молочних. Різні ураження тимчасових зубів можуть пошкодити зачатки постійних, тому лікування карієсу молочних зубів є обов'язковим. Для правильного перебігу процесу мінералізації емалі необхідно збагачення раціону продуктами, багатими фосфором, кальцієм, вітаміном С та обмеження вживання солодкого.