Перейти до контенту

Псоріаз у дітей – причини і методи лікування


як лікувати псоріаз у дітей
- Епідеміологія псоріазу в дітей
- Прояви і симптоми псоріазу
- Діагностика псоріазу в дітей
- Методи лікування псоріазу
- Прогноз при лікуванні

Псоріаз у дитини - це аутоімунне хронічне захворювання, що представляє собою запалення суставів та шкіри. Цій хворобі характерні складні зміни під час наростання і відмирання епідермісу, а також судинні, імунні та біохімічні порушення. Слід зазначити, що псоріаз у дітей зустрічається досить рідко (не більше 4 % від загальної кількості дерматозів у дітей віком до 16 років). Зазвичай псоріаз уражає організм дитини, один з батьків якої (або обоє батьків) має це захворювання. Ця хвороба не заразна і не може передаватись від однієї дитини іншій.

Характерна еритематозна висипка в дитини може з'явитись в районі паху, сідниць, рідше на поясниці, і ще рідше на обличчі. Потім, під час прогресування хвороби вона уражає кінцівки в області колін та ліктів. Також висипка може з'явитися під колінами і на спині дитини. У немовлят псоріаз, як правило, виникає в місцях, які контактують з підгузниками. Іноді уражаються нігті на руках і ногах дітей. Організм дитини може бути уражений будь-якою формою псоріазу крім каплеподібного.

Діагностика псоріазу в дітей досить проста і не вимагає застосування лабораторних аналізів. В окремих випадках лікарі беруть зішкріб з ураженої поверхні шкіри з метою диференціації псоріазу з низкою інших шкірних захворювань.

Успішність лікування псоріазу в дитини буде залежати від важкості форми, відсутності або присутності ураження суглобів, а також від віку дитини і досвіду лікування захворювання (якщо були до цього випадки рецидивів). Певної методики для системного лікування псоріазу в дітей поки що немає. Лікарі зазвичай намагаються звести до мінімуму вживання дітьми різноманітних препаратів, які представляють собою гормональні засоби, оскільки вони небезпечні для здоров'я дітей. Нижче ми розглянемо лікування цього захворювання більш детально.

Епідеміологія псоріазу в дітей

Навіть враховуючи той факт, що за статистикою псоріаз буває в дітей дуже рідко, поки що немає достовірних даних про поширеність цього захворювання. У більшості випадків на початкових стадіях хвороба розвивається без симптомів, тому дитину нічого не турбує і батьки не звертаються до лікаря за медичною допомогою. Як свідчать дані, майже 50 % від загальної кількості дітей, що хворіють на псоріаз, виявляють у себе симптоми хвороби ще до 16 років. Однак в окремих випадках зустрічається так званий вроджений псоріаз. Лікарями було встановлено, що у дівчаток віком до 16 років псоріаз зустрічається на 20 % частіше, ніж у хлопчиків.

Відомо, що при наявності в одного з батьків псоріазу ймовірність розвитку захворювання в дитини становить 50 %, а якщо на псоріаз хворіють обоє батьків - ризик появи хвороби в дитини буде близько 65 %. При ураженні псоріазом одного з одно яйцевих близнят, інший у 75 % випадків теж буде уражений цим захворюванням.

Незважаючи на те, що за останні 20 років у світі було проведено майже 100 різноманітних досліджень, метою яких було визначення причин розвитку захворювання, точні причини появи псоріазу так і не були встановлені. Крім цього, точного підтвердження спадкової передачі захворювання лікарі на разі так і не встановили.

Будь-які зовнішні фактори впливу можуть бути лише тригерами, які спонукають до розвитку псоріазу в дітей. Це можуть бути травми ділянок шкіри (садна, подряпини, порізи), інфекційні хвороби (грип, пневмонія, стрептококові ураження), застосування ряду медичних препаратів (особливо тих, які мають у своєму складі літій), а також куріння, вживання алкоголю, нервові стреси, метаболічні та ендокринні захворювання.

Прояви і симптоми псоріазу

Ознаки цього захворювання у дітей дещо відрізняються від симптомів псоріазу в дорослих людей. Зазвичай захворювання розпочинається з виникнення почервоніння складок шкіри. Це найчастіше спостерігається в малих дітей віком до 2 років. Часто поява псоріазу має ознаки попрілостей у місцях, де підгузники контактують зі шкірою. При цьому ураження шкіри дитини псоріазом, на відміну від контактного дерматиту, має більш виразне і чітке забарвлення. При цьому чітко виділяються уражені ділянки шкіри, особливо в області пахових складок. Іноді у дітей виникає свербіння шкіри.

При досягненні дитиною двох років вже спостерігаються чітко розділені еритематозні бляшки і папули з характерним лущенням шкіри. Свербіння шкіри максимально відчутне у випадку виникнення псоріазу на кінцівках. Після досягнення десяти років у дітей, як і в дорослих, псоріаз часто уражає шкіру голови, що покрита волоссям.

Якщо в дитини вроджений псоріаз, то на поверхні шкіри після народження відразу помітні виразні ознаки захворювання, хоча такі випадки зустрічаються дуже рідко. Слід зазначити, що вроджений псоріаз у дитини потребує негайної лікарської допомоги. При виникненні специфічних симптомів у новонароджених дітей необхідно провести диференціальну діагностику, яка допоможе відрізнити захворювання від атопічного дерматиту, кандидозу, іхтіозу, стафілококового синдрому (хвороби Ріттера), імунодефіциту, мастоцитозу і синдрому токсичного шоку.

У більшості випадків шкіру дитини уражає плямистий псоріаз (більш ніж у 55% від загальної кількості захворювань). Було досліджено, що ця форма захворювання виникає зазвичай після лікування стафілококової інфекції (приблизно в 80 % випадків). При цьому папули діаметром до 1 см утворюються найчастіше на кінцівках і тулубі. В окремих випадках розмір зони ураження збільшується, що свідчить про прогресування псоріазу.

Пустульозний псоріаз у дітей зустрічається дуже рідко. Цій формі властиве утворення лише декількох папул, що залишаються впродовж декількох тижнів, після чого поступово зливаються між собою, утворюючи незначну за розміром зону ураження з псоріатичною еритродермією.

Псоріатична еритродермія у дітей має менш виразний перебіг, ніж це буває у дорослих людей. В дитини виникає специфічний набряк шкіри та починається лущення на ділянках локалізації захворювання.

Найчастіше у дітей зустрічається асиметрична форма псоріазу або псоріатичний артрит, при якій спочатку уражаються суглоби кінцівок. При цьому перед розвитком захворювання, зазвичай, відбувається ураження шкіри. Слід зазначити, що ця псоріатичний артрит починає розвиватись у дітей приблизно через 10 років після виникнення першої висипки на поверхні шкіри. Якщо в дитини ювенільний псоріатичний артрит, вона часто скаржаться на болі в суглобах, які посилюються під впливом фізичних навантаженнях.

Псоріаз нігтів у дітей буває приблизно у 15 % випадків серед усіх форм захворювання. Досить часто перед першими ознаками ураження шкіри виникає висипка на шкірі у дитини, яка протягом років буває лише однією зовнішньою ознакою псоріазу.

Діагностика псоріазу в дітей

Щоб встановити діагноз псоріаз в дитини не потрібно проводити якихось специфічних аналізів чи досліджень. Зазвичай досвідчені лікарі чітко встановлюються діагноз при звичайному огляді дитини, враховуючи типові прояви хвороби. Лише в окремих випадках застосовується гістологічне дослідження ділянок шкіри щоб відрізнити захворювання від таких хвороб, як екзема, себорейний дерматит, папульозний сифіліс, поверхневий мікоз, бульозне імпетиго, акродерміт, червоний вовчак і т.п.

Методи лікування псоріазу

Лікування псоріазу в дитини представляє собою довготривалу процедуру, яка в основному передбачає контролювання перебігу хвороби і покращення якості життя. На жаль поки що не розроблено жодної ефективної методики лікування псоріазу, яка б забезпечила повне одужання дитини. Тому всі методи терапії дозволяють тільки зняти загострення перебігу захворювання на певний час.

Для того, щоб встановити ефективний спосіб лікування псоріазу, потрібно врахувати форму захворювання, область ураження, важкість перебігу, вік дитини, її стать і реакцію на медичні препарати, досвід попередньої терапії, наявність інших захворювань і загальний стан організму. Майже у всіх випадках лікування псоріазу в дітей зводиться до застосування лікувальних кремів та мазей. При дуже активному прояві псоріазу, що майже не піддається лікуванню зовнішніми засобами, лікар може призначити імуномодулятори або фототерапію.

Зовнішнє лікування псоріазу в дітей найкраще застосовувати для монотерапії у випадку легкого перебігу захворювання і невеликій зоні ураження шкіри. При більш серйозних випадках зовнішня терапія, як правило, застосовується в комплексі з системним лікуванням та фототерапією, що дозволяє більш ефективно зняти загострення і зменшити неприємні відчуття в дитини. У якості препаратів для зволоження шкіри можна використовувати мазі на основі мінеральних масел і вазеліну.

Ефективне зменшення загострення при псоріазі забезпечують спеціальні креми, які виготовляють із солідолу. Дієвість цих кремів суттєво покращується при комплексному застосуванні з фототерапією. Слід зазначити, що донедавна всі мазі, які виготовлені з солідолу, вважались канцерогенними, хоча такі прогнози не були підтверджені. Досить ефективними вважаються й деякі інші медикаменти, що виготовлені з дьогтю.

Для зменшення запалення при псоріазі використовуються кортикостероїдні препарати, які зазвичай призначаються для місцевого лікування дорослим пацієнтам. Тим не менше, застосування цього типу препаратів вимагає високої обережності, оскільки вони належать до групи гормональних засобів, що можу негативно відобразитись на здоров’ї дитини. Призначати кортикостероїди має право лише лікар.

Під час лікування псоріазу дітям обов’язково призначається курс вітамінів. При цьому зазвичай застосовуються комплекси, до складу яких входять вітаміни А, В12, В15, D2, піридоксин та аскорбінова кислота. Які дози вітамінів необхідні – це залежить від важкості захворювання та віку дитини.

Якщо на фоні перебігу псоріазу було діагностовано інфекційне захворювання шкіри, тоді використовується терапія антибіотиками. Іноді досить ефективними можуть бути й народні методи лікування псоріазу, однак їх необхідно в любому випадку узгодити з лікарем.

Прогноз при лікуванні

У більшості дітей лікарі діагностують легкі форми псоріазу, які зазвичай добре піддаються медикаментозній терапії. Навіть якщо згодом повторно виникають рецидиви захворювання повторне лікування забезпечує багаторічну тривалу стійку ремісію. На жаль, в деяких дітей швидко розвиваються важкі форми псоріазу, які потребують застосування значно складніших методів лікування. Однак загалом, якщо лікування було розпочато вчасно і був встановлений правильний діагноз, прогноз вважається сприятливим.