- Що таке режим дня немовлят?
- Переваги складання погодинного графіка
- Кращий режим годування новонародженого
- Як правильно організувати режим дня?
- Дотримання розпорядку дня
- Приблизний режим дня немовлят
- Перевернутий режим - шляхи вирішення проблеми
- Як привчити дитину спати всю ніч?
- Як відновити правильний режим дня?
Довгоочікуваний момент, коли малюк з'явився на світ, це тільки початок численних проблем, які починаються у батьків з його появою. Багато молодих мам лякаються, коли їм більш досвідчені жінки пояснюють, як багато всього потрібно встигнути зробити: нагодувати, погуляти, сповити малюка, випрати його одяг, приготувати їжу і ще сто інших справ. Тільки грамотно заплановані дії допоможуть батькам не тільки впоратися з усіма справами, але й повноцінно відпочити.
Що таке режим дня немовлят?
Для немовлят в перші місяці їх життя головними подіями є сон, їжа та адаптація до зовнішнього світу. Фахівці радять спочатку використовувати щось подібне на графік, в якому всі заходи по догляду за малюком будуть виконуватися в певний період часу. Це допоможе дитині швидше звикнути до свого оточення і життя, що позитивно позначиться не тільки на впорядкованості дій батьків, але й на здоров'я самої дитини.
Суперечки щодо використання спеціального графіка виникають як серед фахівців, так і серед матерів. При цьому одні стверджують, що режим не завжди виправданий спосіб у вихованні малюка, а інші вважають, що такий підхід допомагає вирішити велику частину проблем, пов'язаних з доглядом та вихованням.
Переваги складання погодинного графіка
Формування дитячого організму відбувається під впливом різних факторів, тому саме режим допоможе вирішити більшість проблем по догляду. Фахівці виділяють ряд позитивних моментів, які досягаються завдяки використанню графіка.
▼ Користь від застосування режиму, як способу швидше привчити дитячий організм до їжі та адаптації до зовнішнього світу, доведена. Вся справа в тому, що, незважаючи на вік, людський організм швидко звикає до впорядкованості. Особливо гостро це для дитячого організму, який тільки-тільки починає звикати до життя поза утробою матері.
▼ Дитина швидко звикає до прийому їжі, прогулянок і часу для відпочинку за запропонованим графіком або розпорядком дня. Це допомагає мамі налаштувати дитину на правильний біологічний час. Малюк, сам того не розуміючи, освоює поняття: сон - це ніч, неспання - це день.
▼ Графік зручний для всіх - не тільки для батьків, які будуть встигати в проміжках між прогулянками і годуванням вирішувати інші проблеми з немовлятами, а й для новонароджених.
▼ Для батьків, які привчили дітей до певного розпорядку, залишається час не тільки на необхідні приготування по догляду за дитиною, але й звільняється кілька годин для віддаленої професійної діяльності.
▼ Дитина, привчена з перших місяців життя до певного графіка, може в подальшому мати час для власної самоосвіти.
Кращий режим годування новонародженого
Деякі мами вважають, що малюк повинен їсти на першу вимогу. Іншими словами, харчування малюк отримує тоді, коли він, проявляючи нетерпіння, так би мовити, почне просити їжу. Це не тільки неправильно, але є ще грубим порушенням догляду за дітьми грудного періоду. Фахівці радять з перших днів життя привчати немовлят до погодинного годування.
▼ Перерва між годуваннями повинен складати не більше 4 годин.
▼ Процес годування для дитини означає не тільки своєчасну подачу необхідної кількості їжі, але й контакт з мамою.
▼ Для малюка проведення часу з матір'ю є необхідним психологічним періодом, що необхідний для адаптації.
▼ Вважається, що найбільш сприятливим періодом для новонародженого між годуваннями, є проміжок тривалістю 4 години, але фахівці попереджають, що дитина може не з'їдати повну порцію їжі за один раз, тому вона може зголодніти раніше.
Фахівці радять молодим мамам якомога ретельніше придивлятися з перших годин до поведінки малюків і відповідно робити висновки щодо періоду перерви між годуваннями. Це допоможе не тільки привчити дитину до регулярного прийому їжі, але й уникнути проблем з органами травлення.
Як правильно організувати режим дня?
Для новонароджених в перші місяці життя основними моментами є сон, їжа та адаптація до зовнішнього світу (в першу чергу до батьків). Приблизний режим допоможе немовлятам потрохи звикати до тих умов життя, які їх чекають в майбутньому.
У перший місяць режим допомагає освоювати основні моменти в життєдіяльності малюка. Щоб зрозуміти, як це виглядає в реальності, варто кожному з моментів приділити більше уваги.
▼ Сон. Немовлята перші 14 днів практично сплять, відволікаючись тільки для годування. Трохи пізніше малюки починають більше спати. Тривалість часу між годівлею не зменшується, але немовля вже спить набагато менше, починаючи звикати до предметів та звуків.
▼ Харчування. Лікарі радять молодим мамам дуже відповідально ставитися до графіка харчування немовлят. В ідеалі дитину треба підносити до грудей через кожні 3 години, тоді кишково-шлункова система малюка і його система травлення швидше звикне до нового формату засвоєння їжі. Існує й інша точка зору щодо годування малюка, яка не вимагає чіткого розкладу, а годування відбувається тоді, коли малюк сам захоче їсти. Тут суперечка в обох сторін має свої переваги і недоліки, з тієї простої причини, що обсяг їжі та частота годування є індивідуальними для кожного новонародженого.
▼ Купання. З купанням все набагато простіше. Вся справа в тому, що водяне середовище новонароджені опановували ще в утробі матері, тому до нього вони звикають швидко. Правильніше за все виконувати процедуру незадовго перед вечірнім прийомом їжі та сном. Для цього потрібно використовувати тільки спеціальну ванночку, де малюк може повністю поміститися. Деякі мами роблять температуру води на дотик, але правильніше буде використовувати термометр. Температура води повинна бути 37 градусів.
▼ Прогулянки. Цей вид догляду за малюком є надзвичайно важливим для його життєдіяльності. Дитина обов'язково повинна не тільки дихати свіжим повітрям, але й потроху звикати до сонячних променів. Напевно, всі знають, що діти набагато краще засинають на свіжому повітрі. Тому чим частіше дитина буває на прогулянках, тим краще для її здоров'я. Дітей народжених здоровими і без ускладнень фахівці рекомендують вже на 10 день виносити на прогулянку на свіже повітря. Перші прогулянки не повинні перевищувати 10 - 15 хвилин, особливо в зимовий період.
▼ Масажі та гімнастичні вправи. Цей вид догляду за немовлятами дуже важливий для його розвитку. Під процедурою слід розуміти легке погладжування спинки, грудей і живота малюка, виключаючи натиснення. Гімнастичні вправи зводяться до найпростішого згинання рук та ніжок немовляти. Такий догляд виконується як мінімум за півгодини перед тим, як дитину нагодують.
Дотримання розпорядку дня
Щоб дитина більш активно поводилась в денний час, а вночі спала, батьки повинні серйозно віднестись до розпорядку дня. Фахівці радять організувати такі заходи по догляду за немовлятами.
▼ Спостерігаючи за поведінкою новонародженого, можна відразу відзначити бажання дитини вдень спати, а вночі навпаки, не спати. Ситуацію можна дещо змінити, якщо збільшити тривалість денних прогулянок. В цей час малюк добре засинає, тому можна таким способом прогулюючись з дитиною, змушувати її спати тоді, коли це потрібно батькам.
▼ Вранці потрібно привчати малюка до того, що настав час, коли він може більше гуляти. Можна акуратно після пробудження обтерти обличчя дитини вологою серветкою. Догляд гігієнічного характеру також потрібно проводити в один і той же час: почистити носові канали, змастити кремом попрілості, протерти вушні раковини. Таким чином дитина почне звикати до процедур і до часу їх проведення.
▼ Під час нічних годувань найкраще використовувати нічники з тьмяним освітленням. Це виключить тривале неспання, що потім з часом позначиться на звичках малюка.
▼ Незадовго до сну потрібно прибрати яскраве освітлення, використовуючи в якості світильників нічники з тьмяними лампами. Це допоможе в подальшому привчити до того, що малюк почне розуміти, що час йде до сну.
Приблизний режим дня немовлят
Дитина перші півмісяця практично проводить уві сні, прокидаючись тільки для того, щоб поїсти. В цей час її складно починати привчати до розпорядку, але коли малюк почне більше не спати, дитячі лікарі радять привчати його до інших процедур.
▼ Ранок. Якщо малюк ще самостійно не прокидається в ранковий час, не обов'язково його торсати. Досить взяти дитину на руки і легенько погладити обличчя долонею. На пробудження потрібно від 5 до 15 хвилин. Ще 15 хвилин буде потрібно на туалет, після чого малюка потрібно погодувати. Мами повинні пам'ятати, що дитина, перебуваючи практично в лежачому стані, може спітніти, що в свою чергу викликає попрілість в складках шкіри. Для того, щоб дитина не відчувала дискомфорту, потрібно постійно обробляти ділянки шкіри спеціальними присипками.
▼ День. В цей час дитину, окрім годування, потрібно виносити на прогулянки. У зимовий час прогулянки не повинні спочатку перевищувати 10 - 15 хвилин, а в літній час, якщо температура навколишнього середовища не перевищує 28 - 30 градусів, можна гуляти до півгодини. В післяобідню перерву мами повинні повторно виконати ряд гігієнічних процедур по догляду за шкірою, очищення носових і слухових каналів.
▼ Вечір. Незадовго до відпочинку дитину потрібно покупати і провести ряд гімнастичних вправ, які допоможуть їй правильно розвиватися. Після того як малюк буде вимитий і просушений, його слід погодувати і трохи з ним погуляти.
▼ Ніч. У цей період доби малюк повинен тільки їсти і спати, тому потрібно дотримуватися тиші та спокою. Над ліжечком дитини потрібно встановити нічник, світло від якого не буде потрапляти їй в обличчя. Найкраще для цього підійде настільна лампа з щільним абажуром.
Перевернутий режим - шляхи вирішення проблеми
Для батьків, які виховують дітей самостійно, немає нічого гіршого, ніж ситуація, коли малюк сприймає добовий режим навпаки, переплутавши світлий час доби і ніч. Це складна ситуація, яку практично неможливо виправити за один день. Батькам варто приготуватися до того, що доведеться витратити максимум зусиль, щоб біологічний час малюка знову прийшов у норму.
Як привчити дитину спати всю ніч?
Немовлята практично увесь час вночі сплять і єдиний період коли вони не сплять, це проміжки годування. Якщо дитина вночі не спить, потрібно з'ясувати причину, чому це відбувається. Найчастіше причиною є особливість органів шлунково-кишкового тракту - або малюк переїдає, або навпаки, недоїдає. Тут вже батьки повинні самостійно з'ясувати негативний фактор. Також дитина може не спати через переповнений підгузник, проблеми зі здоров'ям і дуже сильний шум.
Щоб малюки спали вночі, як це і належить, потрібно в першу чергу привчити малюка до режиму. Вночі важливо не давати дитині приводу для неспання: виключити зайвий шум, використовувати тільки нічне освітлення, по можливості якомога швидше погодувати малюка.
Як відновити правильний режим дня?
Батькам доведеться запастися терпінням, щоб їх малюк звик до правильного харчування, відпочинку та прогулянок. Вони повинні ретельно стежити за тим, щоб в приміщенні, де знаходиться дитина, на момент сну не створювався шум, не включалось яскраве світло. Для цього кімнату потрібно обладнати світлозахисними шторами та нічним освітленням. Також важливо:
▼ У денний період доби активно проводити час, відведений для прогулянок.
▼ Якомога частіше провітрювати дитяче приміщення, особливо перед сном.
▼ Встановити дитяче ліжечко в місці, де відсутній будь-який рух.
Якщо вдасться відрегулювати режими сну і прийому їжі, з усіма іншими проблемами труднощів не буде. Головне вчасно помічати зміни, що відбуваються і вчасно їх виправляти.
Загалом, перший місяць життя дитини може спочатку лякати молодих батьків, але якщо грамотно скласти режим дня, то нічого складного в цьому немає. Головне не намагатися підлаштувати дитину під себе, під свій режим і насолоджуватися часом, проведеним з малюком.