- Графіки щеплення дітей
- Можлива реакція на щеплення
- Можливі ускладнення від вакцини
- Протипоказання щеплення
- Куди вводять вакцину?
Дифтерія і правець - це небезпечні інфекційні хвороби. Не менш небезпечними вважаються і їх наслідки. Тому щоб попередити зараження цими інфекціями, дітям після 4 років пропонується щеплення АДП-М. Батьки можуть дати згоду на проведення вакцинації або написати відмову. Однак для того щоб прийняти оптимальне рішення, батькам потрібно ознайомитись з інформацією про те, що собою представляє ця вакцинація.
Відомо, що графік проведення щеплень у дітей містить АДП-М. Однак, що це таке, знають далеко не всі батьки. Це окремий варіант вакцини АКДП без одного компонента, що спрямований проти коклюшу.
Щеплення АДП-М від дифтерії та правця застосовується на сьогоднішній день для повторної вакцинацій, тобто, чергового введення препарату для активації набутого в минулому імунітету, щоб додатково продовжити його термін дії. Цей препарат для щеплення містить половинні дози правцевого і дифтерійного анатоксинів.
На сьогоднішній день батькам можуть запропонувати декілька вакцин:
- вітчизняна АДП-М;
- імпортна Імовакс Д.Т.Адюльт (майже не викликає побічних реакцій);
- одновалентні вакцини від правця і дифтерії окремо (називаються відповідно АП і АТ).
Цілком зрозуміло, що імпортний препарат коштує значно дорожче, однак, він є більш безпечним для дітей, ніж вітчизняна вакцина. Крім того, батьки повинні знати ще багато корисної інформації про цю процедуру.
Розшифровка щеплення АДП-М - адсорбована дифтерійно-правцева у малих дозах. Коли ж її рекомендується робити дітям, якщо в перші місяці життя малюкам вже проводиться щеплення проти цих інфекцій, але вакциною АКДП?
Графіки щеплення дітей
Дитячий графік щеплень АДП-М залежить безпосередньо від того, чи було зроблено дитині в ранньому віці щеплення АКДП. Якщо препарат був введений відповідно до загального календаря щеплень, в подальшому схема має бути така:
- у 6 років (донедавна у 4 роки) дітям робиться щеплення r2 АДП-М (тобто ревакцинація № 2);
- в 16 років вона називається вже r3 АДП-М, оскільки позначає ревакцинацію № 3 (якщо попереднє щеплення було зроблене в 4 роки, то наступне потрібно проводити в 14, тобто, через 10 років після другого).
Хоча й дуже рідко, але буває й так, що маленький організм не переносить АКДП. У випадку такого відторгнення приходить на виручку щеплення АДП-М, яке роблять маленьким діткам згідно з графіком: 3 міс; 4,5 міс; 6 міс; 1,5 року (ревакцинація).
Далі застосовується загальний для всіх дітей календар щеплень АДП-М (в 6 та 16 років). У більш дорослому віці вакцинація проводиться що 10 років, бо на цей термін під дією препарату формується імунітет від правця і дифтерії.
Знаючи про те, коли роблять щеплення АДП-М дітям, батьки не повинні пропустити таку важливу вакцинацію в житті власної дитини. Однак до сих пір фіксується досить великий відсоток відмов від процедури, оскільки батьки бояться наслідків щеплення для здоров'я своїх дітей. Наскільки виправданий такий страх?
Можлива реакція на щеплення
Як і на будь-яке інше щеплення, організм дитини також реагує на введення вакцини АДП-М. В одних випадках ця реакція досить бурхлива, а в інших вона практично непомітна. Батькам потрібно бути особливо уважними і спостережливими по відношенню до дитини протягом перших 3 днів після щеплення. По-перше, легкі нездужання та зміна поведінки дитини в цей період не повинні їх лякати, оскільки це вважається нормою. По-друге, потрібно стежити за тим, щоб побічні ефекти після щеплення АДП-М не затягнулись у часі. Тобто, якщо якісь відхилення тривають більше ніж тиждень, потрібно звернутися до лікаря.
Нормальними на дане щеплення вважаються наступні реакції:
- підвищення температури (може утримуватися на 37 градусів, а може піднятися навіть до 39 градусів). В таких випадках дитині потрібно дати жарознижуючий засіб;
- місцеві реакції у вигляді ущільнення, набряклості, почервоніння, болю, відчуття жару в місці введення вакцини;
- можливе утворення гулі на декілька тижнів, однак гріти або мазати її не можна, вона щезне сама по собі;
- в окремих випадках порушується рухливість кінцівки через больового синдрому в області ін'єкції (якщо щеплення АДП-М у дитини болить дуже сильно, заважає спати і вести звичний спосіб життя, протягом перших 3 днів можна застосовувати знеболюючі препарати або прикладати ненадовго лід до місця уколу);
- примхливість та занепокоєння;
- пронос і блювота;
- загальмованість;
- погіршення апетиту.
Всі ці симптоми не повинні лякати батьків, бо вони ніяк не позначаються на здоров'ї дитини в майбутньому і проходять самі по собі протягом декількох діб. Але в окремих випадках наслідки такого щеплення можуть бути не такими вже й легкими. При недотриманні протипоказань для щеплення АДП-М у дітей можуть розвинутися ускладнення.
Можливі ускладнення від вакцини
Ускладнення після щеплення АДП-М у дітей розвиваються дуже рідко. Як правило, їх частота не перевищує в середньому 2 випадки на 100 000 дітей. До ускладнень слід віднести такі стани, як:
- важкі алергічні реакції (анафілактичний шок, ангіоневротичний набряк);
- менінгіт;
- енцефаліт;
- шок.
Не варто батькам боятися розвитку після щеплення АДП-М у дитини неврологічних порушень, оскільки правцевий і дифтерійний анатоксини, як показали дослідження, не впливають на нервові тканини та оболонки мозку. Слід зазначити, що перераховані вище ускладнення можуть виникнути тільки у випадку недотримання протипоказань до щеплення АДП-М. Про це обов’язково потрібно знати батькам щоб захистити свою дитину від небезпечних наслідків.
Протипоказання щеплення
Перед тим як зробити дитині будь-якого віку щеплення АДП-М, потрібно виявити протипоказання для проведення такої вакцинації. До протипоказань належать:
- індивідуальна непереносимість одного з компонентів препарату;
- надмірно бурхлива реакція на попереднє щеплення АДП-М;
- гострий перебіг будь-яких захворювань;
- загострення хронічних патологій;
- сильний імунодефіцит.
Лікарі зазвичай розпитують батьків, як дитина в загальному переносить вакцинацію, а також дивляться її медичну картку, щоб встановити особливості організму. Проводиться невелике, але досить ретельне обстеження щоб виявити зазначені вище протипоказання. Лише після цього лікарем приймається рішення про можливість щеплення. Багато батьків запитують, куди зазвичай роблять щеплення АДП-М, бо різним по віку дітям щеплення роблять у різних місцях.
Куди вводять вакцину?
Щеплення АДП-М передбачає використання адсорбованої вакцини. Це означає, що препарат в кров буде потрапляти повільно, поступово провокуючи реакцію імунної системи, яка призведе до формування несприйнятливості інфекцій. Тому щеплення АДП-М вводиться тільки внутрім'язово.
Якщо препарат потрапить у підшкірну клітковину, це призведе до дуже повільного всмоктуванню його у кров. Зазвичай це призводить до утворення ґулі в місці введення вакцини та неефективності щеплення в цілому. В такому випадку вакцинацію доведеться переробляти. Для того, щоб забезпечити внутрім'язове введення препарату АДП-М, всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує робити уколи дітям в наступні місця:
- зовнішня частина плеча, межа між верхньою його третиною і середньою (якщо в дитини добре розвинені м'язи);
- стегно (при погано нерозвинених м'язах у дитини, оскільки м'язи стегна завжди розвинені краще і знаходяться близько до шкіри);
- підлопаткова область (це запасний варіант, що використовується лікарями у випадку, коли в дитини дуже виразний підшкірний жировий шар, який покриває м'язи стегон і плечей).
Досить часто батьки цікавляться, чи можна мочити місце щеплення АДП-М. Звичайно можна, бо водні процедури ніяк не впливають на самопочуття дитини в подальшому та місцеві реакції.