- Причини шумів у серці дитини
- Різновиди шумів у серці
- Симптоми шумів у серці дитини
- Вікові особливості шумів серця
- Діагностика шумів серця у дітей
- Лікування шумів серця у дітей
- Прогнози при шумах у серці
- Профілактика шумів у серці
Якщо в дитини лікар виявив шуми у серці, то батьки відразу лякаються, адже всі захворювання, які пов'язані з цим життєво важливим органом, прийнято вважати дуже серйозним. Насправді ж у більшості випадків діагноз виявляється страшним лише на перший погляд і в переважній більшості випадків він не дає приводу для занепокоєння.
Для того, щоб розвіяти всі переживання, необхідно пройти діагностику і вислухати думку лікарів, які визначать причини шумів і при необхідності призначать лікування.
Людське серце - чотирикамерне, воно складається з чотирьох частин: двох передсердь і двох шлуночків. Між ними розташовуються клапани, які постійно відкриваються і закриваються. По черзі серце наповнюється кров'ю (фаза діастоли) та спорожняється (фаза систоли) при скороченні. Таким чином створюються тони, які ми називаємо стуканням. Між цими фазами є паузи, але іноді під час цих пауз прослуховуються сторонні шуми в серці, яких в принципі бути не повинно.
Більшість причин цих сторонніх звуків пов'язана з анатомічними відхиленнями будови серця. Одні шуми можуть призвести до інвалідності дитини на все життя, а інші можуть бути абсолютно безпечні для здоров'я. Тому дуже важливо визначити, які саме причини їх викликають.
Причини шумів у серці дитини
Зазвичай причини шумів у серці пояснюються рядом відхилень в організмі дитини.
Аномалії серцевих клапанів:
- стеноз легеневої артерії;
- мітральний або аортальний стеноз;
- мітральна або аортальна регургітація;
- стеноз або недостатність тристулкового клапана.
Аномалії отворів:
- відкрита артеріальна протока;
- дефекти міжкамерної перегородки.
Аномалії серцевого м'яза:
- вроджені вади (гіпертрофічна кардіоміопатія);
- набуті вади (інфаркт міокарда, високий артеріальний тиск, серцева недостатність).
Інші захворювання (зазвичай вроджені):
- тетрада Фалло;
- коарктація аорти;
- аномалія Ебштейна;
- додаткова хорда (фактор спадковості);
- синдром гіпоплазії відділів (зазвичай лівих);
- ендокардит (інфікування оболонок камер і клапанів);
- серцева міксома (доброякісна пухлина м'яких тканин серця).
Шуми можуть також виникати при анемії або порушеннях гемодинаміки (швидкості кровоточу). Вказані причини можуть привести до порушення кровоточу і виникнення додаткових звукових ефектів. Залежно від того, де саме вони прослуховуються, а також від їх характеру та природи, в кардіології існує декілька класифікацій такої патології.
Різновиди шумів у серці
Шуми, що прослуховуються у серці дитини, прийнято ділити на декілька видів.
Відносно місця утворення:
- інтракардіальні, пов'язані з неправильною роботою серцевих клапанів;
- судинні, які виникають внаслідок пошкодження або патології судин;
- екстракардіальні, що зумовлені роботою самого серця і не залежать від клапанів.
Відносно фаз серцевого ритму:
- систолічний шум у серці дитини відчувається під час скорочення шлуночків;
- діастолічний шум виникає коли рух крові зустрічає в шлуночках звуження.
За серйозністю ураження:
- органічний, який виникає при вадах і може мати серйозні наслідки для дитини;
- функціональний шум в серці дитини виникає при незначних анатомічних неточностях будови клапанів та серцевого м'яза (такі шуми не створюють небезпеки для кровообігу і не впливають на інші органи дитини).
Відносно виникнення:
- стенотичні - наслідок аортального стенозу або стенозу легеневих артерій;
- регургітаційні - систолічний шум на верхівці серця, що виникає при недостатності мітрального або тристулкового клапана, а також при дефекті міжшлуночкової перегородки.
Відносно форми:
- спадаючі шуми;
- ромбоподібні (зростаюче-спадаючі);
- наростаючі;
- спадаюче-зростаючі.
В дитячій кардіології за характером та інтенсивністю сторонніх шумів у серці дитини всі перераховані діагнози можуть бути ще більш уточнені та деталізовані. Наприклад, лікарі розрізняють ще шуми Грехема-Стілла, Флінта, Виноградова-Дюразьє, Сиротиніна-Куковєрова, Траубе та ін.
Незважаючи на таке різноманіття причин та різновидів, основним завданням є визначення серйозності ураження. В першу чергу слід встановити, органічне воно чи функціональне. При органічній патології буде чітка клінічна картина.
Симптоми шумів у серці дитини
Функціональні доброякісні шуми в серці ніяк себе не проявляють, оскільки вони не вливають на роботу інших органів. А ось органічні шуми, що свідчать про патологію та відхиленнях, можуть мати наступні симптоми:
- погіршення стану при фізичних навантаженнях;
- посиніння губ та кінчиків пальців у дитини;
- нерегулярне або швидке серцебиття;
- швидке або ускладнене дихання;
- головні болі та запаморочення;
- уповільнений розвиток;
- швидка стомлюваність;
- непритомність;
- біль у грудях;
- набряклість.
При виникненні перших симптомів батьки повинні відразу відправити дитину на обстеження до кардіолога. Потрібно розуміти, що при проблемі з серцем іноді важлива кожна хвилина. Однак при цьому варто враховувати й вікові особливості шумів. Іноді вони пояснюються формуванням дитячого організму і взагалі не створюють ніякої загрози.
Вікові особливості шумів серця
З віком серцево-судинна система дитини змінюється, продовжуючи формуватися, щоб поступово наближатися до параметрів дорослої людини. Збільшення розмірів серця і довжини кровоносних судин іноді не відстає від зростання організму в цілому, хоча може деколи й випереджати його. Це часто викликає появу шумів. Для того, щоб не турбуватися даремно, батькам корисно буде дізнатися про вікові особливості цього відхилення.
Від народження до 1 місяця
У пологовому будинку неонатолог обов'язково прослуховує шуми в серці новонароджених дітей. В незначній степені вони в цьому віці є у всіх немовлят і виникають через те, що кровообіг перебудовується, а прямий кровотік між легеневою артерією та аортою припиняється. Тут багато що залежить від професіоналізму лікаря, бо приблизно 1,5 % немовлят народжуються з вродженими пороками, які потрібно відразу виявити і встановити правильний діагноз.
Від 1 до 12 місяців
Якщо в пологовому будинку нічого серйозного не виявили, але шум в серці дитини не припиняється після 1 місяця життя, малюка повинен послухати дільничний лікар на плановому огляді. При цьому вже ніякі вікові відхилення не повинні впливати. Найчастіше саме на цьому етапі ставлять невтішні діагнози.
Якщо батьки почали помічати у дитини до року задишку, посиніння губ або носо-губного трикутника, відставання в розвитку, все це можуть бути ознаки вад. Якщо стан звичайний і малюк нічим не відрізняється від однолітків, це можуть бути функціональні відхилення, які повинні з часом зникнути самостійно.
Від 1 до 2 років
В 1 рік всім дітям має проводитися планове обстеження на наявність серцевих захворювань. Нерідко саме під час такого огляду виявляються шуми, яких раніше не було. Причини можуть бути різними: лікар раніше не звернув на них увагу, підвищена тривожність, швидкий ріст організму, за яким серцево-судинна система не встигає розвиватися. Більш ніж у 90 % випадків шуми в річної дитини мають функціональний характер, оскільки вроджений порок давно був би виявлений.
Від 2 до 3 років
Якщо вірити статистиці, то кожна третя дитина віком до 3 років стоїть на обліку в кардіолога через шуми в серці. При повторному виявлені вони можуть пояснюватися суто зовнішніми факторами: обстеження проводилося, коли у малюка була підвищена температура або він знаходився в стані тривоги. Також причиною може бути те, що малюк набігався перед тим, як зайти в кабінет.
Досвідчений кардіолог виключить всі ці обставини, щоб зробити результати досліджень максимально точними. Саме у 2 - 3 роки незрозумілі шуми, що виявлені в серці на першому році життя, повинні щезнути.
Від 5 до 7 років
У дошкільному віці (5 - 7 років) можуть прослуховуватися так звані доброякісні шуми, які спричинені зовнішніми факторами. Це можуть бути значні фізичні навантаження, тривога, лихоманка або гіпертиреоз. І як тільки з життя дитини усунути ці провокуючі фактори, шуми в серці повинні зникнути.
Від 10 до 15 років
У підлітковому віці (після 10 років) з початком статевого дозрівання у дитини можуть прослуховуватися функціональні юнацькі шуми в серці, про які раніше не було й мови. Вони пов'язані із змінами гемодинаміки, тобто, коли зростання судин у ширину й довжину є непропорційним і нерівномірним.
Типові вікові особливості функціональних шумів представлені нижче у таблиці. Вони не включають в себе органічні. З часом ці відхилення зникають самостійно без наслідків, тому не повинні викликати занепокоєння у батьків.
Шум | Вік | Вікові особливості | Причина |
Шум периферичного стенозу легеневої артерії | Новонароджена дитина | Систолітичний шум | Біфуркація легеневої артерії |
Вібруючий шум Стілла | 3 - 8 років | Систолітичний шум | Невідомо |
Каротидний шум | 3 - 8 років | Систолітичний шум | Сонні артерії |
Венозний шум "дзиґи" | 3 - 8 років | Безперервний шум | Яремна і верхня порожниста артерії |
Шум легеневого кровотоку | 8 - 16 років | Систолітичний шум | Клапан легеневої артерії |
Щоб точніше визначити, які саме шуми було прослухано, призначаються різноманітні діагностичні дослідження. Чим серйозніша ситуація - тим більше буде цих досліджень.
Діагностика шумів серця у дітей
Тільки шляхом проведення кваліфікованих досліджень можливо точно визначити, що означає шум у серці дитини та чи існує необхідність медичного втручання. Встановлення діагнозу дозволяє визначити подальшу тактику лікування.
Направлення на обстеження в таких випадках може виписати дільничний педіатр. Після цього до обстеження підключається вже кардіолог, який користується однією з наступних діагностичних методик:
1. УЗД серця.
2. Прослуховування.
3. Електрокардіограма.
4. Ангіокардіографія.
5. Рентгенограма грудної клітини.
6. Томографія - магнітно-резонансна і комп'ютерна.
7. Ехокардіограма - вважається найбезпечнішим та досить інформативним методом діагностики патологічних шумів серця у дитини. Лікар не лише бачить тривимірне зображення органу, але й може встановити швидкість кровотоку.
8. Катетеризація - виявляє проблеми з функціонуванням, структурою і кровопостачанням серця.
9. Аналіз крові - дозволяє визначити захворювання, які впливають на роботу серця: проблеми з нирками, інфекційні та аутоімунні захворювання.
Електрокардіограма і рентгенограма грудної клітки дитини часто не показують функціональні шуми, а після проведення УЗД причина шумів стає зрозумілою. Буде значно краще, якщо дитина постійно відвідує одного лікаря, який зможе регулярно фіксувати та відслідковувати динаміку, характер і тембр шуму. Це дозволить визначити правильну тактику і призначити курс лікування.
Лікування шумів серця у дітей
Функціональні шуми серця у дитини не потребують лікування. Швидше всього лікар порадить не допускати переживань, стресів і заборонить спортивні заняття у звичайному обсязі. При виявленні патологій серця після обстежень дітям зазвичай призначається операція:
- дефектні клапани серця замінюються штучними;
- коригуються вроджені вади;
- видаляються пухлини.
Після хірургічного втручання у серце дитини потрібна тривала реабілітація, яка може продовжуватись до 2 років. Вона передбачає спеціальний лікувальний режим, поступове збільшення фізичного навантаження, вживання ліків для розрідження крові. Позитивно на роботу серця впливає санаторно-курортне лікування.
З різних причин хірургічне втручання не завжди доступне. Висока вартість, відсутність потрібних матеріалів, згаяний час, вік дитини, наявність інших серйозних захворювань - все це може призвести до затягування або відмови від операції. Альтернативою в даному випадку є медикаментозне лікування, мета якого зводиться до зменшення патології серця та компенсації дисфункцій.
Для лікування шумів серця дитині можуть призначити:
- при серцевій недостатності: сечогінні, інгібітори;
- при міокардиті: вітаміни, глюкозу, амінокислоти;
- при ендокардиті: антибіотики.
Універсальних методів та засобів лікування шумів серця у дитини не існує. Вони підбираються індивідуально, адже сторонні тони може спровокувати надто багато причин. При вчасно проведеній операції та своєчасному лікуванні прогнози досить втішні.
Прогнози при шумах у серці
Органічні шуми в серці дитини при відсутності медичного втручання можуть призвести до летального наслідку, оскільки орган не зможе впоратися з навантаженням при наявності серйозної патології. З функціональними шумами все набагато простіше, вони рідко позначаються на способі життя.
Функціональні шуми
Якщо дитині був поставлений такий діагноз, тоді дитина буде перебувати на обліку в дитячого кардіолога, щоб не допустити ускладнень. З часом, під впливом вікових змін в організмі, ситуація зазвичай повністю нормалізується, хоча шуми можуть і збільшитися. Якщо вони незначні, дитині дозволяється займатися спортом.
Органічні шуми
Ситуація набагато серйозніша, якщо у дитини виявляють органічні шуми серця. При важкій патології серця можуть бути різні шляхи розвитку ситуації. Іноді дітей негайно госпіталізують та оперують. Якщо ж хірургічне втручання неможливе, призначається медикаментозна терапія. Іноді буває й так, що дитина все життя просто стоїть на обліку.
Наслідки вроджених вад
Якщо шуми в серці дитини виникли через вроджені вади, вона частіше ніж однолітки буде страждати від анемії та інфекційних захворювань. В таких дітей часто виникають проблеми з нервовою системою, адже на її функціонування впливає кровообіг.
У випадку затримки хірургічного втручання при такому діагнозі дитина стає інвалідом. Таким дітям недоступні рухливі ігри і доводиться досить важко в процесі навчання. Післяопераційна летальність при вроджених вадах серця у дітей складає близько 3 %. Успішна операція є гарантією того, що в майбутньому дитина зможе повноцінно жити і вчитися.
Профілактика шумів у серці
Профілактика функціональних шумів у серці дитини не є необхідною. Однак вона дозволяє зменшити ризик розвитку патологічних тонів.
Під час вагітності мамі рекомендується:
- регулярно проходити обстеження;
- не вживати алкоголь і не палити;
- вести здоровий спосіб життя;
- правильно харчуватися;
- відвідати генетика;
- уникати стресів.
Після народження дитини батьки повинні:
- своєчасно лікувати фарингіт в дитини та інші інфекційні захворювання;
- додавати до раціону малюка тільки здорову їжу, фрукти та овочі;
- обмежувати кількість жирів, солі, рафінованого борошна;
- давати дитині напої, що покращують роботу серця (чаї з глоду, меліси, хвоща, рути, валеріани, розмарину);
- привчити малюка до регулярних фізичних навантажень;
- стежити за рівнем холестерину, тиском та рівнем заліза в крові.
Якщо у дитини виявили шуми в серці - панікувати не варто. В більшості випадків вони носять функціональний характер, а значить, не є небезпечними для здоров'я. Але навіть якщо дитина потрапила в 1,5 % малюків з пороком серця, впадати у відчай не потрібно. Сучасний рівень медицини дозволяє проводити успішні операції зовсім крихітним діткам і вчасно виправляти вроджені патології без суттєвих наслідків.