- Причини виникнення хвороби
- Симптоми дуоденіту в дитини
- Діагностика та можливі ускладненні дуоденіту
- Лікування дуоденіту в дітей
- Профілактика захворювання
Дуоденітом у дитини називають функціональний розлад дванадцятипалої кишки, що зазвичай супроводжується розвитком запального процесу слизової оболонки або стінки цього внутрішнього органу. У випадку, коли захворювання прогресує і стан дитини погіршується, можливе виникнення дистрофії дванадцятипалої кишки. Коли запальний процес поширився далі, на слизову оболонку шлунка, лікарі діагностують в дитини гастродуоденіт.
Отже, дуоденіт у дитини - це запалення дванадцятипалої кишки, яке виникає у слизовій оболонці. Ця хвороба може мати хронічний або простий перебіг, бути вторинною або первинною.
Причини виникнення хвороби
Оскільки причин виникнення цього захворювання існує досить багато, ми назвемо тільки декілька найпоширеніших. Першою причиною розвитку дуоденіту є неправильне харчування дитини. Так буває в сім’ях, де батьки не звертають уваги на режим і раціон харчування дитини. Також хвороба може розвинутися внаслідок тривалого вживання медичних препаратів (особливо саліцилатів). Дуоденіт може виникнути і при захворюваннях жовчних шляхів. Жовчний сік може містити забагато кислоти і пепсину. Ще одна причина виникнення дуоденіту в дітей – глисти (лямблії та гельмінти), які часто бувають в дитячому віці. Останні дві поширені причини виникнення дуоденіту – слабкий імунітет і вірусні захворювання.
Симптоми дуоденіту в дитини
Симптоми захворювання бувають різні, тому ми перерахуємо тільки найбільш типові.
- зменшення артеріального тиску (якщо до цього він був завжди в нормі);
- дитину нудить і виникає блювота;
- раптове збільшення температури тіла;
- підвищене виділення слини у дитини;
- значні головні болі без очевидних причин;
- дитина жаліється на біль під ребрами і в області живота;
- скарги на нічні болі в районі живота;
- біль в животі відчувається перед вживанням їжі та після завершення її вживання;
- порушення сну в дитини через сильні болі;
- виникнення запорів (дитина не може сходити в туалет);
- дитина стає слабкою і млявою, у неї погіршується (або взагалі зникає) апетит.
Діагностика та можливі ускладненні дуоденіту
Діагноз дуоденіт у дитини може поставити тільки гастроентеролог. При цьому лікар призначить рентген кишечника і здачу необхідних аналізів. Іноді може знадобитись ендоскопічне обстеження, перевірка внутрішніх органів методом УЗД, обстеження стравоходу за допомогою гастроскопії. Лікар також обов’язково перевірить лужність дуоденального секрету і шлункового соку.
Під час діагностики лікар встановлює наявність або відсутність інших супутніх захворювань внутрішніх органів дитини. У тому випадку, коли лікування було почато із значним запізненням, дуоденіт може викликати ряд ускладнень, серед яких найчастіше зустрічається гастрит, панкреатит (гостра форма), рефлюкс, виразка дванадцятипалої кишки, непрохідність кишечника (наслідок утворення спайок) і кровотеча.
Лікування дуоденіту в дітей
Якщо в дитини проявляються відповідні симптоми дуоденіту, батькам слід негайно звернутись до лікаря. У більшості випадків застосовується комплексна терапія. Лікування, як правило, проводиться в амбулаторних умовах. Однак, при недостатній ефективності амбулаторного лікування можлива госпіталізація дитини і продовження лікування дуоденіту в стаціонарі. В першу чергу дитині призначають строгу дієту без жирних, копчених, смажених і солених страв. Також не бажано дозволяти малюку їсти сухарики, чіпси і пити газовану воду. Не рекомендується і вживання майонезів, гострих соусів та кетчупів.
Основна умова здорового харчування дитини при дуоденіті — ретельне пережовування їжі, бо куски продуктів значного розміру будуть подразнювати слизову дванадцятипалої кишки. Крім дієти дітям також дають знеболюючі препарати і комплекс вітамінів. Батьки повинні постійно стежити за дітьми, щоб вони не пропускали прийом призначених лікарем препаратів. Додатковими оздоровчими засобами є лікувальна фізкультура, якщо в дитини немає кишково-шлункових кровотеч. Режим дня дитини має бути максимально продуманий і збалансований. Фізична активність повинна чергуватися з відпочинками достатньої тривалості. Перевтома - один з найбільш негативних факторів, які впливають на швидкість одужання дитини. Всі супутні хвороби зазвичай лікуються паралельно з дуоденітом.
Профілактика захворювання
У якості профілактики рекомендується санаторно-курортне лікування. Але обирати потрібно саме санаторій з гастроентерологічним напрямком.
Після завершення курсу лікування дитина повинна ще деякий час дотримуватись дієти і правильно вживати їжу, харчуючись 5 разів на добу та добре пережовувати їжу. При цьому бажано, щоб час прийому їжі кожен день співпадав. Також дуже важливо дотримуватись режиму дня і виконувати всі вказівки лікаря. Якщо в дитини є запальні захворювання травної системи, їх потрібно відразу лікувати. Негативно на дитину будуть впливати емоційні розлади і нервові напруження.
Не рекомендується самостійно лікувати дуоденіт у дітей лікарськими травами і народними засобами без консультації лікаря. Народна медицина це добре, але її можна застосовувати як додатковий засіб до традиційного лікування і з метою покращення імунітету. Не можна давати дитині різного роду напівфабрикати, всі продукти мають бути свіжі та ретельно вимиті.