Перейти до контенту

Синдром Рея у дітей – симптоми, лікування і наслідки


симптоми синдрому Рея в дитини - Причини та розвиток синдрому Рея у дітей
- Симптоми синдрому Рея у дитини
- Діагностика синдрому Рея у дітей
- Лікування синдрому Рея у дітей
- Профілактика синдрому Рея

Синдром Рея в дитини - це захворювання, яке виникає в дітей різного віку та підлітків, що вживають аспірин для лікування захворювань верхніх дихальних шляхів. Синдром Рея безпосередньо впливає на функціонування мозку, нирок і печінки. І якщо вчасно не надати необхідну допомогу дитині, результат може бути летальний.

Аспірин вважається безпечним препаратом і його досить часто використовують для лікування дітей та дорослих. Але мало хто знає про те, що цей препарат може становити загрозу для дитячого організму. Слід також зазначити, що зв'язок між вживанням аспірину та виникненням синдрому Рея повністю не з'ясований.

Ще в 1963 році фахівцями вперше були описані прояви гострої незапальної енцефалопатії та жирової дегенерації внутрішніх органів. Ознаки запалення головного мозку були відсутні, але був присутній його набряк. Крім цього були зафіксовані жирові зміни в печінці та підвищення трансаміназ більш ніж у 3 рази або підвищення рівня амонію.

Причини та розвиток синдрому Рея у дітей

Як було зазначено, точна причина хвороби поки що не встановлена. Основне порушення полягає в гострому генерализованому випаданні функцій мітохондрій. Це явище під час досліджень виникнення синдрому пов'язували з вірусними захворюваннями типу вітряної віспи, герпесу та грипу.

Далі було з'ясовано, що синдром Рея виникає внаслідок вживання саліцилатів для лікування вище названих вірусних захворювань. У 80-ті роки минулого століття в англосаксонських країнах було значно зменшено прийом аспірину. При цьому знизилася і кількість реєстрації цього захворювання.

Синдром Рея у дітей - це клініко-патологічна сукупність симптомів, що характеризується порушенням мітохондрій, іноді до повного порушення мітохондріальної активності. В мітохондріях знижується рівень Ацетил-CoA. Причиною такого порушення можуть бути ендогенні або екзогенні фактори (вроджені патології, інфекційні ураження, ліки).

На підставі клінічних спостережень і вивчення різних моделей на тваринах було доведено участь різних ензимів мітохондрій. Паралельно з порушенням В-оксидації жирних кислот відбувається порушення піруваткарбоксилази, що веде до зменшення вироблення глікогену, а згодом до розвитку гіпоглікемії. У цитратному циклі можна показати зниження малат- і сукцинатдегідрогенази, в області дихального ланцюга зменшення цитохром оксидази, а в мітохондріальній частині цикли сечовини зниження орнтітінтранскарбамілази та карбамілфосфатсинтетази.

Симптоми синдрому Рея у дитини

Першими типовими симптомами синдрому Рея у дітей є нудота, блювання та діарея. Спочатку прояви схожі на кишковий грип та інфекційні захворювання шлунково-кишкового тракту. Однак, згодом виникають такі симптоми:

- порушується функціонування нирок;
- набрякає головний мозок (за цим симптомом синдром Рея схожий на енцефаліт);
- запалюється і наповнюється рідиною печінка;
- дихання частішає, може ставати важчим;
- агресивна та ірраціональна поведінка;
- підвищується рівень аміаку в крові;
- раптово знижується цукор в крові;
- параліч окремих м'язів ніг та рук;
- збільшується кислотність крові;
- втрата свідомості та судоми;
- виникає сонливість і втома;
- виникає нудота і блювота.

Описані симптоми можуть виникати протягом 1 - 2 тижнів.

Діагностика синдрому Рея у дітей

Встановити дитині діагноз синдром Рея досить складно через відсутність специфічних симптомів, які були б властиві тільки для цього захворювання. Тому існує високий ризик лікарської помилки під час діагностики. Для того, щоб уточнити діагноз, потрібно провести цілий ряд досліджень. В першу чергу лікар повинен знати про всі ліки, які найближчим часом давали дитині.

За аналізом крові визначають:

- ферменти печінки, холестерину і фактори згортання крові;
- рівень білірубіну, амілази і ліпази;
- вміст глюкози;
- рівень аміаку.

Також необхідні такі обстеження:

- визначення рівня внутрішньочерепного тиску;
- поперекова пункція спинномозкової рідини;
- біопсія тканин паренхіми печінки;
- комп'ютерна томографія голови;
- електроенцефалограма.

Лікування синдрому Рея у дітей

При виявленні у дитини симптомів синдрому Рея потрібно негайно викликати швидку допомогу. В домашніх умовах захворювання лікувати категорично заборонено. Батьків повинно насторожити значне погіршення стану дитини при перебігу вірусного захворювання. Це захворювання лікується тільки в лікарні.

Лікування складається з:

- лікування гіперамоніємії за допомогою бензоату натрію або гемодіалізу;
- підтримки всіх життєво важливих параметрів (артеріальний тиск, пульс);
- обмеження блювання застосуванням метоклопраміду та церукалу;
- усунення судом за допомогою фенітоїну;
- корекції ацидозу та гіпоглікемії.

За станом хворої дитини повинен постійно стежити лікар. Якщо виникла хоча б одна ознака погіршення функціонування життєво важливих органів і систем, дитину переводять у відділення інтенсивної терапії.

Захворювання може викликати такі ускладнення:

- панкреатит з некрозом тканин підшлункової залози;
- параліч верхніх і нижніх кінцівок;
- гостра дихальна недостатність;
- шлунково-кишкові кровотечі;
- серцево-судинний колапс;
- аспіраційна пневмонія;
- параплегії кінцівок;
- нецукровий діабет;
- сепсис;
- кома.

Профілактика синдрому Рея

Максимальну увагу потрібно звернути на підвищення температури тіла дитини. При виявленні синдрому Рея забороняється давати дитині ліки, до складу яких входить аспірин (ацетилсаліцилова кислота). Потрібно звернути увагу на склад лікарських препаратів, які приймає дитина.

За останні пару десятиліть відмічено мінімальну кількість випадків захворювання на синдром Рея, бо багато батьків знають про небезпеку, яку становлять ліки з аспірином у складі.

Якщо батьки запідозрили, що один або декілька симптомів у дитини вказують на ймовірність цього захворювання, вони повинні терміново звернутись до лікаря або викликати швидку допомогу. Лікування синдрому Рея в дитини необхідно починати якомога швидше, щоб виключити летальний наслідок.