- Що таке сріблення зубів?
- Переваги та недоліки сріблення молочних зубів
- Коли потрібне сріблення молочних зубів?
- Психологічні наслідки сріблення зубів у дітей
Дуже часто батьки нехтують здоров’ям молочних зубів своїх дітей. При цьому більшість батьків вважають, що лікувати їх та берегти не потрібно, адже все одно через кілька років молочні зуби будуть змінюватися на постійні. Це типова помилка, яка на сьогоднішній день вже втрачає своїх прихильників. Сьогодні все більше молодих батьків розуміють, що патологічні процеси, які почалися на молочних зубах, нікуди не зникають і продовжують діяти на постійні зуби.
Що ж треба робити, щоб захистити здоров'я зубів у малюків? Способи профілактики карієсу не залежать від віку людини. З появою перших зубів у дитини, їх необхідно починати очищати. Спочатку це робиться за допомогою м'яких силіконових щіточок, які мама одягає на палець. Потім можна переходити до м'яких дитячим щіток з традиційних матеріалів. Сучасна промисловість пропонує величезний вибір дитячих зубних паст і щіток, тому вибрати оптимальний варіант для малюка може кожна мама.
Але навіть якісна та відповідальна профілактика не завжди здатна захистити дитячі зуби від карієсу, тому необхідно періодично відвідувати стоматолога та ліквідовувати почорніння на зубах. Дуже часто для профілактики карієсу сучасні стоматологи пропонують сріблення, але на разі не всі батьки знайомі з таким способом профілактики і більшість з них не впевнені в його ефективності.
Що таке сріблення зубів?
Більшість дітей панічно бояться бормашини, тому навіть простий огляд часто перетворюється в проблему. Саме для таких дітей слід застосовувати сріблення для лікування карієсу. Сріблення не вимагає використання бормашини або висічення тканин і грунтується виключно на антисептичних властивостях срібла. Найбільший ефект сріблення приносить, якщо використовувати його на початковій стадії карієсу, коли руйнування зуба ще не почалося.
Суть методу сріблення молочних зубів полягає в тому, що на спеціально очищену поверхню зуба наносять 30% розчин нітрату срібла і залишають його на кілька хвилин. Для цього використовується звичайний ватний тампон, тому процедура абсолютно безболісна і займає дуже мало часу. Після проведення процедури на зубах залишається плівка, яка зупиняє подальший розвиток карієсу.
Зазвичай сріблення зубів у дітей проводять триразово через кожні 2 - 7 днів. У деяких клініках проводять до п'яти процедур протягом року. У будь-якому випадку це дуже швидка і проста процедура, витримати яку зможе навіть дуже маленький пацієнт.
Сріблення молочних зубів – переваги та недоліки
Одним з головних переваг сріблення є простота і безболісність процедури. Більшість дітей не люблять допускати руки стоматолога до своїх зубів, не кажучи вже про страшну для всіх малюків бормашину. Тривалий процес пломбування стомлює навіть дорослих пацієнтів. Сріблення ж допомагає не тільки захистити зуби від руйнування, але й встановити довіру дитини до стоматолога, позбавивши її страху. Речовина, яка використовується при срібленні, абсолютно не токсична й абсолютно безпечна навіть для немовлят.
Сріблення це простий і дешевий спосіб лікування карієсу та чудовий засіб профілактики його розвитку. Але використовувати його можна тільки на самому початку захворювання, коли немає ще чорних ділянок на зубах, а зони, уражені карієсом, виглядають як білі матові плями. Такі плями підказують, що процес демінералізації зубної емалі вже розпочався і скоро почнеться розм'якшення дентину або твердої поверхні зуба. Якщо провести сріблення на даному етапі, то процес можна зупинити.
Необхідно чітко усвідомити, що сріблення не лікує карієс, а лише зупиняє його розвиток. Це можна назвати своєрідним недоліком даного методу. Процедура сріблення дозволяє законсервувати зуби щоб дочекатися часу, коли вік дитини дозволить провести повноцінне лікування, або коли молочні зуби зміняться постійними. При цьому захисна плівка на зубах з часом буде руйнуватися під впливом кислот, які містяться в продуктах харчування. Тому розраховувати на тривалий ефект не доводиться. Періодично стан зубів необхідно перевіряти і при необхідності повторювати процедуру сріблення.
Сріблення це не лікування в прямому сенсі цього слова, а відтягування часу. Так як результат процедури не дає постійного ефекту, за зубами необхідно постійно стежити, дивитися, чи не порушилося покриття та при необхідності слід його оновити. Якщо руйнування продовжується, тоді необхідно проводити повноцінне лікування.
Одним з головних недоліків сріблення є те, що після цієї процедури зуби назавжди змінюють свій колір. Вони стають чорними і непривабливими. Багато дітей вже з раннього віку досить серйозно ставляться до своєї зовнішності і така «прикраса» може надовго зіпсувати їм настрій. Єдина втіха, з часом чорні зубки заміняться на постійні, білі та здорові.
Ще один недолік сріблення – дуже активний склад 30% розчину нітрату срібла. Якщо дана речовина потрапить на слизову, вона може викликати опік. Крім того, смак складу також дуже неприємний.
Коли потрібно виконувати сріблення молочних зубів?
Дуже часто на сьогоднішній день лікування зубів проводиться не за симптомами, а з метою отримання економічної вигоди і посріблення не є винятком. Його часто застосовують без будь якої причини, однак посріблення молочних зубів слід виконувати лише у випадку, коли на зубах вже помітні процеси демінералізації, але ще немає більш глибокого ураження. Тільки на самій ранній стадії розвитку захворювання дана процедура принесе користь, пізніше від неї можна отримати тільки шкоду.
Якщо вже має місце глибоке ураження дентину і неуважний стоматолог призначить сріблення зубів, він зможе впливати безпосередньо на пульпу зуба і призвести до її загибелі. Відбувається некроз пульпи абсолютно безболісно, тому, ні дитина, ні батьки, нічого не помічають. У цей час в пошкодженій пульпі починається процес розкладання, який призводять до гангрени, а також виникають такі захворювання як стоматит, герпесний стоматит і т.п. Гангрена може відбуватися з утворенням свища в дитини або без нього, але в будь-якому випадку це дуже неприємне явище, яке може мати вкрай негативні наслідки.
Сріблення є хорошим рішенням для батьків, які не мають часу або фінансових можливостей для ретельного догляду за зубами дитини. Якщо ви знаєте, що не можете систематично водити дитину до стоматолога, краще провести сріблення та мінімізувати ці візити.
Психологічні наслідки сріблення зубів у дітей
Як вже було сказано, після сріблення зуби набувають чорного відтінку. Це може здаватися дрібницею для батьків, які дбають в першу чергу про здоров'я дитини, але діти бувають дуже чутливими до такої зміни зовнішності та реакції оточуючих. Іноді після такої процедури діти просто бояться розмовляти або відкривати рот, щоб оточуючі не помітили, що сталося з їх зубками. З цього може навіть початися депресія.
Батькам, які вирішили провести сріблення зубів дитині, необхідно обов'язково обговорити все з малюком, пояснити всі переваги та наслідки процедури, постаратися переконати в її необхідності. Часто діти, особливо 4-5 років, дізнавшись, що буде після сріблення, погоджуються на лікування за допомогою бормашини, щоб не втрачати свою посмішку.
Ще одна проблема - оточення. Якщо дитина відвідує дитячий сад, потрібно поцікавитися, чи є там дітки з посрібленими зубками і як до них ставляться однолітки? При необхідності потрібно попросити вихователя провести виховну бесіду, розповісти дітям про сріблення, та пояснити, чому у одних дітей зуби білі, а в інших чорні.