Перейти до контенту

Тополя чорна – властивості та використання у народній медицині


дерево тополя в народній медицині Тополя чорна (Populus nigra, P. sosnowskyi, осокір) - це дводомне листопадне дерево висотою до 25 - 30 метрів, яке відноситься до родини вербових. Рослина має циліндричний стовбур та розлогу крону. Стовбур дерева покритий ясною, сіро-попелястого відтінку корою. Його нижня частина, особливо старого дерева, має майже чорну кору, на поверхні якої знаходяться глибокі тріщини. Бруньки тополі чорної клейкі, голі. Листя чергове, має голі, довгі, приплюснуті черешки та ромбічну або яйцеподібну трикутну форму. Біля основи листя широкої клиноподібної форми або майже пряме обрізане, верхні листки витягнуті у довгий гострячок. Всі листки скраю залозисто-пильчасті, знизу більш ясного відтінку, оголені з обох сторін. Квіти тополі чорної одностатеві, зібрані у пониклі сережки, містять пурпурові пиляки, жовті приймочки, відігнуті, дволопатеві. Плоди цього дерева коробочки, воно цвіте з березня до травня, аж до появи листя.

Тополя чорна зустрічається на всій території нашої країни, за винятком Карпат. Це дерево росте у долинах і на берегах річок, біля озер та в заплавах, іноді утворюючи чистий лісостан. Дерево часто садять як фітомеліоративну та декоративну рослину.

Заготівля та хімічний склад тополі чорної

Для приготування лікарських препаратів та засобів використовують листкові бруньки цього дерева (Gemmae populi), що зібрані під час цвітіння рослини. Їх відламують від гілок, відрізаних секатором або пилою під час догляду та часткової вирубки. Приготовані бруньки сушать у наметах на відкритому повітрі без доступу сонячних променів або у спеціальних теплих кімнатах х вентиляцією. Сировину розкладають шарами товщиною 2 - 3 см на папері або тканині та періодично перегортають. Готових для зберігання та застосування сушених бруньок виходить приблизно 20 %. Їх зсипають у паперові пакети, які складають в сухих приміщеннях з ефективною вентиляцією.

Хімічний склад тополі чорної дуже різноманітний. Бруньки мають у складі фенол глюкозиди поплін та салі цин, близько 8 % флавоноїду апігеніну, кемпферол, ізальпінін, кверцетин, генкванін та галангін, три-метиловий ефір кемпферолу і три-метиловий ефір галангіну, рамноцитрин, рамнетин, піностробін, піноцембрин, ізорамнетин, хмизин, рамназин та тектохризин. Крім цього бруньки тополі чорної містять бензойну, кавову, коричну, галову, яблучну і Федулову кислоти, майже 1 % ефірної олії, до складу якої входить жирна олія, вітамін С, гумулен, цинеол, а-каріофілен та неідентифіковані сесквітерпеноїди.

Лікувальні властивості та використання тополі чорної

Лікувальні засоби з тополі чорної мають потогінні, діуретичні та антисептичні властивості. Їх часто застосовують при лікуванні ниркових хвороб, циститів, болісному сечовипусканні, нетриманні сечі, особливо після хірургічних операцій, при гіпертрофії простати та вагітності.

Також препарати з цієї рослини використовуються при невралгія, неврозах, геморої, артритних захворюваннях, діареї, атонії кишечника, грипі, простудних захворюваннях, надмірному збудженні статевих органів, а також як засіб нормалізації менструації.

При лікуванні різноманітних запальних процесів дихальних шляхів препарати з тополі чорної використовують як антисептичний засіб, що сприяє розрідженню харкотиння. Зокрема лікування цими засобами ефективне при хронічному бронхіті.

Дуже важливим є те, що ліки з тополі не проявляють побічної дії на організм людини навіть після довготривалого застосування.

При використанні препаратів з тополі чорної у якості зовнішніх засобів вони проявляють антимікробні, протизапальні, анестезуючі та кровоспинні властивості.

Враховуючи це, ліки з бруньок тополі (настої та мазі) застосовуються часто для лікування виразок, ран, порізів, опіків, травм, забитих місць та геморою. Помічена також їх ефективність при застосуванні від випадання волосся, дерматиті, свербінні шкіри, а також при лікуванні ревматизму і подагри.

Рецепти з тополі чорної

Внутрішньо вживають настій, приготований з 2 чайних ложок подрібненої сировини та склянки окропу. Ліки настоюють протягом 20 - 30 хвилин, відціджують та випивають невеликими ковтками протягом дня у кілька прийомів.

Настій на горілці з бруньок тополі готують з двох чайних ложок подрібненої сировини та 100 грам горілки. Ліки витримують тиждень та вживають по 20 - 30 крапель три рази на добу.

Для зовнішнього застосування готують сидячі ванни з трьох столових ложок подрібнених бруньок. Сировину варять 5 хвилин у літрі води, потім відставляють і настоюють 4 години. Після цього відвар проціджують і виливають у ванну. Такі ванни є ефективними при геморої.

Настій з бруньок тополі чорної на олії готують з 1 частини сировини та 5 частин олії. Подрібнені бруньки варять пів години в олії, потім настоюють 15 діб та відціджують. Цей засіб використовують для розтирання та змащування уражених ділянок шкіри.

Також можна приготувати комбіновану настойку з бруньок тополі чорної та берези бородавчастої, взятих у рівному співвідношенні. Сировину заливають горілкою в пропорції 1 до 10 і витримують протягом 14 днів. Отримані ліки використовують для змащування ділянок тіла, що уражені мікозом.