- Ознаки анемії у вагітних
- Діагностика анемії у вагітних
- Лікування анемії при вагітності
У вагітних жінок вважається нормою еритроїдна гіперплазія кісткового мозку та збільшення маси еритроцитів (ККТ). При цьому непропорційне зростання обсягу плазми крові спричиняє гідремію вагітності (гемодилюцію). Слід зазначити, що на пізніх термінах одноплідної вагітності гематокрит зменшується до 35%, а у випадку багатоплідної — навіть до 30%. Цей показник у невагітних здорових жінок зазвичай складає від 38 до 45%. Під анемією слід розуміти такі рівні гематокриту і гемоглобіну (Hb):
- у першому триместрі гематокрит < 33%, Hb < 11 г/дл;
- у другому триместрі гематокрит < 32%, Hb < 10,5 г/дл;
- у третьому триместрі гематокрит < 33%, Hb < 11 г/дл.
Якщо на початковій стадії вагітності рівень гемоглобіну складає < 11,5 г/дл, можливе призначення профілактичних лікувальних заходів, адже після цього гемодилюція може зменшити рівень навіть до < 10 г/дл. Однак навіть при гемодилюції кисень переноситься кров’ю у жінок в достатній кількості впродовж всієї вагітності. Одразу після пологів гематокрит повертається до норми. Важливо знати, що приблизно у третини вагітних у третьому триместрі спостерігається анемія, причинами якої зазвичай є недостача заліза або фолату.
Ознаки анемії у вагітних
Перші ознаки анемії у більшості випадків неспецифічні та незначні, вони виражаються у слабкості, невеликій задишці при фізичних навантаженях, незначних запамороченнях голови і втомленості. Іноді також виникає блідість, а у випадку більш сильної анемії може також турбувати гіпотонія і тахікардія. Важливо знати, що анемія дещо підвищує ймовірність народження дитини з малою вагою, а в окремих випадках спричиняє завчасні пологи і післяпологові інфекції у матерів.
Діагностика анемії у вагітних
Для визначення анемії призначається загальний аналіз крові під час якого проводиться визначення середнього обсягу еритроцитів (MCV). І якщо у жінки було виявлено анемію, наступне обстеження буде залежати від того, високий чи низький обсяг еритроцитів.
У випадку мікроцитарної анемії призначають аналіз на визначення дефіциту заліза (визначається рівень феритину в крові) і за допомогою електрофорезу гемоглобіну виявляється наявність гемоглобінопатій. Якщо ж емпіричне лікування було безрезультативним і не було встановлено діагнозу, необхідно буде звернутись за допомогою до гематолога. Коли мова йде про макроцитарну анемію, тоді визначається рівень вітаміну В12 і фолатів у сироватці крові.
Лікування анемії при вагітності
Якщо спостерігаються важкі симптоми анемії або проявів зі сторони плоду для лікування застосовується гемотрансфузія. Зазначимо, що лікування анемії у вагітних спрямоване зазвичай на відновлення нормального обсягу гемоглобіну в крові. При цьому гемотрансфузія буде ефективною при всіх видах анемії з такими виразними проявами, як слабкість, серцево-легеневі симптоми, запаморочення голови, втомлюваність, тахікардія і задишка. Лікування призначається не враховуючи показник гематокриту.
ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ:
► При Hb < 11,5 г/дл на початку вагітності варто задуматись над профілактикою анемії.
► Найчастіше причиною анемії у вагітних є недостача фолієвої кислоти і заліза.
► При можливості потрібно лікувати анемію, однак виразна симптоматика зазвичай вимагає переливання крові.
► Перенесення еритроцитами кисню залишається нормальним впродовж всього перебігу вагітності, не дивлячись на розвиток гемодилюції у вагітних.
► Анемія збільшує ймовірність завчасних пологів та може сприяти розвитку у жінок інфекцій та ускладнень після пологів.