- Порушення судинного характеру
- Порушення режиму харчування дитини
- Головний біль викликає мігрень
- Проблеми неврологічного характеру
- Черепно-мозкові травми
- Психологічні проблеми
- Інші причин головного болю
Якщо дитина відчуває головний біль і при цьому в неї підвищилась температура, почалась лихоманка або з’явились симптоми простудного захворювання, така ситуація для батьків зазвичай є зрозумілою і питань не виникає. Батьки знають, що після огляду лікар встановить діагноз та призначить необхідне лікування, яке допоможе подолати симптоми хвороби і головний біль разом узяті. Однак зустрічаються випадки, коли дитину турбує головний біль без зовнішніх ознак захворювання. Чи слід в таких випадках звертатись до лікаря? Можливо, дитина просто вередує? Адже причин появи головного болю немає? Серед дорослих прийнято вважати, що на відміну від дорослих, в дітей просто так голова боліти не може, і це дуже поширена помилка багатьох батьків.
В дійсності головний біль може виникати в будь-якому віці, як у немовлят та малих дітей, так і в підлітків та молодих людей. Згідно з прийнятим міжнародним класифікатором головний біль прийнято ділити на тринадцять груп та більш ніж півтори сотні видів. Дуже важливо те, що більшість з цих причин головного болю не має до голови абсолютно ніякого відношення. І хоча розглядати кожен вид головного болю зокрема практично неможливо, можна виділити декілька типових причин, які можуть викликати без очевидних підстав сильний головний біль в дітей. Тому в першу чергу слід усунути причини головного болю в дитини.
Порушення судинного характеру
Одним з досить поширених судинних захворювань у дітей є гіпертонія. Цей термін був сформований з грецьких слів hyper і tonos, які в сукупності перекладаються як «зайва напруга». Причина такого неприємного явища криється у порушенні кровообігу в головному мозку дитини. Під час стрибків тиску виникає постійне або тимчасове звуження судин, внаслідок чого погіршується кровопостачання голови та внутрішніх органів. Це призводить до порушень в усіх системах організму, але найбільше уражається від спазмів судин головний мозок дитини. При цьому діагноз гіпертонія в дитини встановлюється у випадку, якщо артеріальний тиск регулярно підвищується з частотою не менш ніж три рази на місяць. При цьому причиною такого явища може бути будь-що: погодні умови, недостатній сон, спадковість, зміна атмосферного тиску і т.п. Тому в першу чергу з метою профілактики гіпертонії в дитини слід забезпечити повноцінний сон та дотримуватись здорового способу життя.
Але не слід відразу давати дитині таблетку для зняття болю. Спочатку спробуйте запропонувати їй прогулянку на свіжому повітрі. Крім цього зняти головний біль в дитини допоможе чай з м'яти або ромашки лікарської, настойка квітів конюшини, гвоздики, хмелю та герані. Столову ложку суміші цих рослин потрібно настояти годину на склянці окропу та давати дитині тричі на добу по третині склянки. Також може допомогти сік з буряка. Він також вживається по третині склянки тричі на день. Якщо в дитини легка форма гіпертонії, то головний біль зникне досить швидко, однак в багатьох випадках обійтись без застосування фармацевтичних препаратів неможливо. Ускладнена форма гіпертонії в дитини може згодом викликати негативні зміни в судинах, що в свою чергу погіршить кровопостачання внутрішніх органів.
Порушення режиму харчування дитини
В дітей віком до п'яти років головний біль інколи виникає після вживання в їжу певних продуктів. Це може бути, наприклад, ковбаса, сосиски та напівфабрикати з переробленого м'яса, що мають у складі нітрити - консерванти, які провокують звуження судин. Для дорослих людей їх доза є незначною, а для організму дитини вона може бути інколи дуже високою, адже дитячий організм є недосконалим і ще не здатен перетравлювати такі хімічні речовини. Напади головного болю в дітей можуть бути викликані й тир аміном - хімічною сполукою, яка міститься в горіхах, сирах та дріжджах. Також відомо, що в дітей голова може боліти у випадку перевищення дози вітаміну А та харчових добавок, які мають у своєму складі хлорид або нітрит натрію, аспартам і ряд інших речовин. Слід зазначити, що в даному питанні важливу роль відіграє харчування матері під час вагітності. При недостатньому харчуванні жінки у першому і третьому триместрі вагітності у крові різко зменшується вміст цукру, а це в свою чергу негативно впливає на роботу головного мозку дитини. Такі немовлята часто страждають від головного болю вже у перші дні свого життя.
Як правило, коли основною причиною головного болю в дитини є порушення режиму харчування, головний біль часто супроводжується розладами шлунково-кишкового тракту і блюванням. Дитині потрібно давати достатню кількість напоїв. Боротись з головним болем в такому випадку допоможе охолоджений відвар березового листя, який готується з однієї столової ложки сировини і склянки окропу. Дуже корисною для малюків є м'ята перцева, яку слід додавати у зелений чай. Помічними в даному випадку будуть також квіти бузини і трава звіробою. Якщо виникають часті головні болі в дитини в першу чергу слід звернути увагу на правильне харчування. Протягом дня дитина повинна приймати їжу п'ять разів. Денний раціон при цьому ділиться на невеликі порції. не слід давати дітям продукти, що містять надто велику кількість вуглеводів, а будь-які добавки та вітаміни повинні застосовуватись тільки з дозволу лікаря при встановленому ним дозуванні.
Головний біль викликає мігрень
Лікарі вважають, що причиною мігрені є ген, який спадково передається дитині від матері. Тобто, якщо в матері є схильність до мігрені, ймовірність такого ж порушення в дитини є досить значною. В дітей при схильності до мігрені має місце недостатній синтез серотоніну - сполуки, яка міститься в головному мозку і пов'язана безпосередньо з больовими відчуттями. При мігрені в дитини починаються напади пульсуючого головного болю, який відчувається в лівій або правій частині голови. Це може викликати запаморочення і нудоту. Відомо, що повністю позбутись мігрені практично неможливо. Більш реально зменшити силу нападів. Зняти напад мігрені в дитини допоможе кілька годинний сон в добре провітреній кімнаті, а також сік калини або чорної смородини.
Добре знімає напади мігрені в дитини й відвар звіробою звичайного. Щоб його приготувати потрібно одну столову ложку сушеного звіробою на 10 - 15 хвилин залити склянкою окропу, після чого варити траву 5 хвилин на малому вогні. Потім відвар настоюють протягом години та дають дитині по столові ложці перед вживанням їжі. Ефективно допомагає при мігрені масаж голови перед сном. Його слід починати з чола та проводити руками аж до потилиці. Ще один відомий народний засіб від головного болю для дітей і дорослих є свіжий сік картоплі. Його дають дітям двічі на добу по дві столових ложки.
Проблеми неврологічного характеру
Головний біль неврологічного характеру в дітей найчастіше пов’язаний з трійчастим нервом. Це може бути ураження потиличного, лицьового або вушно-скроневого нерва. Біль при цьому легко розпізнається по гострих та коротких нападах, що схожі на ураження струмом. Вони повторюються з певним інтервалом. В окремих випадках такий біль може супроводжуватись мимовільним посмикуванням лицьових м’язів та різко посилюватись при кашлі, чханні та повертанні голови в різні боки. Основними причинами головного болю неврологічного походження є патологія шийних хребців, інфекційні та простудні захворювання.
Традиційні медикаменти в таких випадках допомагають лише тимчасово. Неврологічні хвороби найкраще лікуються теплом. Тому для лікування використовуються найчастіше мішечки з нагрітим піском, УВЧ та інші види прогрівань. Від гострого головного болю в дитини при таких нападах можна застосувати теплий компрес з листя капусти, подорожника або соку редьки. Ефективною буде і настойка полину та деревію. Для цього столову ложку рослини настоюють годину на склянці окропу і дають дитині кілька разів на добу по столовій ложці. Попередити головні болі неврологічного походження можна пильнуючи за поставою дитини. Для цього дитину слід класти спати на тверду постіль, а під голову підкладати невеличку подушку валикоподібної форми щоб забезпечити нормальне положення шиї.
Черепно-мозкові травми
Різноманітні травми голови та пов’язані з ними травми головного мозку в дітей є досить поширеними явищами. Основною ознакою черепно-мозкової травми в дитини є втрата свідомості після падіння або удару. В більшості випадків такі травми не дають негативних наслідків. Дитина може поплакати після удару і біль вщухає. Однак згодом батьки можуть помітити вередливість та надмірну активність дитини. При цьому діти часто скаржаться на періодичний головний біль, потемніння в очах, запаморочення та безсоння. В немовлят після сильного удару в голову іноді припухають джерельця, вони постійно намагаються закинути голову і вигинають спинку. Ці ознаки говорять про те, що удар не пройшов безслідно.
Відразу після удару або падіння потрібно розтерти місце забиття, що допоможе уникнути утворення набряку. Допоможе і такий традиційний засіб, як компрес з льоду або прикладання будь-якого холодного предмету. Дитину потрібно покласти на ліжко та вимкнути в кімнаті яскраве світло. Наступні кілька днів дитині слід забезпечити повний спокій та не дозволяти грати в рухливі ігри. Якщо виникли такі симптоми, як блідість, напади блювання та запаморочення, що свідчать про струс мозку в дитини, потрібно відразу звернутись до лікаря.
Психологічні проблеми
Ні для кого не секрет, що здоров’я дитини тісно пов’язане з її емоційним станом. Нервові перевантаження, проблеми психологічного характеру, регулярні стреси призводять до надмірного напруження психіки і часто можуть викликати в дитини головний біль. Під час стресу в мозку дитини проходить ряд специфічних змін біохімічного характеру. При цьому зменшується рівень ендорфіну і серотоніну, а це в свою чергу зменшує відчуття болю. При цьому перевантаження нервової системи пов’язані не лише з впливом негативних емоцій. Такий же ефект забезпечують галасливі та рухливі ігри перед сном, яскраві емоції та надмірні збудження. В таких випадках головний біль в дитини носить монотонний і тривалий характер, хоча й не є дуже сильним.
Застосування знеболюючих препаратів в таких випадках не допоможе. Краще використовувати різноманітні заспокійливі засоби. Добре допомагає настойка півонії. І хоча повністю уникнути стресів дитина не зможе, їй потрібно навчитись застосовувати захисну реакцію від стресу. Батьки повинні подавати дитині приклад і навчити її самостійно заспокоюватись та зберігати витримку в критичних ситуаціях. Однак не варто відмовлятись від таких сучасних методик, як масаж, дихальна гімнастика та психічна релаксація. Важливу роль відіграє і спорт. Дитина повинна отримувати максимум позитивних емоцій, але вони повинні бути спокійними. Це забезпечить хорошу розрядку для нервової системи.
Інші причин головного болю
В грудних дітей головний біль часто викликають і зовнішні фактори. Це може бути гучний або різкий звук, яскраве світло, задуха, різкий запах і т.п. Справа в тому, що немовлята не можуть повідомити про те, що саме їх турбує. Зазвичай вони просто плачуть. Батькам потрібно навчитися розпізнавати причину такого плачу та швидко її усувати. Наприклад, якщо під час плачу дитина заплющує очі та намагається постійно повертати голову в бік, то це може свідчити про головні болі, що викликані подразниками. Протягом перших трьох місяців життя головний біль може навіть викликати в дитини судоми.
В таких випадках добре допомагає сон на свіжому повітрі. При цьому слід забезпечити дитині комфортні умови. Судячи з досвіду багатьох батьків, іноді діти люблять, коли під час засинання в кімнаті працює телевізор, однак спеціально застосовувати його не варто. Освітлення дитячої кімнати має бути приглушене, без спрямованих на дитину ламп. Важливу роль відіграє якісна вентиляція. Особливо про неї слід подбати в період, коли увімкнене опалення. Шкідливо застосовувати й поширені в наш час ароматичні свічки та масла. Такі засоби для заспокоєння можна застосовувати тільки після консультації з лікарем, адже при неправильному застосуванні ароматерапії вона може завдати більше шкоди, ніж принести користі.