Перейти до контенту

В дитини болить вухо – ймовірні причини та захворювання


болить вухо - Чому в дитини болить вухо?
- Як визначити, що в дитини болить вухо?

Вушний біль є поширеним явищем в дітей, особливо молодшого шкільного віку. Відразу звернемо увагу на те, що при виникненні болю у вухах лікування дитини потрібно починати негайно, оскільки ускладнення починають розвиватися дуже швидко.

Крім цього, хворі вуха спричиняють сильний дискомфорт дитині, оскільки біль може бути колючою, стріляючою, часто супроводжуватись виділеннями. У той же час бувають випадки, що початок запалення вуха проходить практично без больових симптомів. Тут дуже важлива увага батьків, особливо це стосується немовлят, які ще не можуть пояснити, що і де їх турбує. А тим часом захворювання починає набирати обертів. Як завжди, для початку розберемо основні причини вушного болю в дітей.

Чому в дитини болить вухо?

Чи відомо вам, що приблизно у 75% дітей, хоча б один раз у віці до 3-х років виникають проблеми з вушними інфекціями? Вражаюча цифра, чи не так? Це пов'язано з тим, що у дітей євстахова труба має особливу будову, непритаманну дорослим людям.

По-перше, вона коротка та ширша. По-друге, вона розташована приблизно на одному рівні з горлом. До всього цього, євстахова труба в дітей погано відкривається та закривається, що в сукупності сприяє швидкому проникненню мікробів з носоглотки безпосередньо у вухо.

Однак, чим старшою стає дитина - тим вдосконалюється ця труба: вона видовжується, звужується та приймає положення під кутом до глотки. Саме тому випадки, коли болить вухо в дитини, з віком виникають дедалі рідше.

До основних причин появи болю у вухах дитини можна віднести:

- середній отит - запалення, характерне для області середнього вуха, зазвичай виникає на тлі ринітофарингіту;
- зовнішній отит - запалення зовнішньої частини слухового каналу (фурункул, або рана в слуховому проході);
- захворювання, при яких виникає запалення горла і біль віддає у вухо (наприклад, ангіна або зубний біль);
- ускладнення після ГРВІ, ГРЗ;
- потрапляння у вухо дитини рідини або чужорідного тіла.

До речі, рідина може потрапити у вухо дитини в будь-який момент: при купанні, під час годування або навіть під час сну, коли дитина відригнула і молочко затекло їй у вушко. В результаті починається запальний процес.

При вірусних та застудних захворюваннях, як відомо, неминучим симптомом є нежить, а це зайва рідина, причому вона містить величезну кількість хвороботворних бактерій.

Враховуючи будову вуха дитини, нескладно здогадатися, що саме ці захворювання підвищують ризик виникнення у дитини отиту. Тому слід бути особливо уважним до своєї дитини і періодично перевіряти чи не болять в неї вушка.

Як визначити, що в дитини болить вухо?

Першим симптомом появи дискомфорту у вухах дитини може бути підвищена увага до хворого вушка: дитина чіпає його рукою, чухає, тримається за вушко, або треться головою об подушку.

Під час годування дитина плаче, нервує або зовсім відмовляється від їжі. Це пов'язано з тим, що в вусі виникає тиск і дитині боляче ковтати. Також біль у вухах сильніше турбує дитину в нічний час. Дитина може прокидатися від різкого болю, кричати та здригатися.

Найпростіший спосіб переконатися, що в дитини болить саме вухо - це акуратно натиснути на частину вуха, розташовану спереду і ніби прикриває вхід в слуховий канал.

Якщо припущення підтвердяться, при натисканні на цю область вуха дитина дасть знати про появу болі здриганням, криком або плачем. Іншими симптомами вушного болю в дітей можуть бути: підвищення температури, виділення з вуха, неспокійний сон.

Тепло та вертикальне положення тіла трохи зменшують больові відчуття у вухах. Тому, коли ви берете дитину на руки, вона може тимчасово заспокоюватися. У будь-якому випадку, якщо виникає підозра на виникнення болю у вухах дитини, обов'язково потрібно показати її лікарю. Якщо ж в дитини з’явились виділення з вуха, до лікаря слід звернутись негайно.