Перейти до контенту

В дитини гепатит В – що робити?


в дитини гепатит В
- Причини виникнення гепатиту В у дитини
- Ознаки та симптоми гепатиту В
- Діагностика гепатиту В
- Лікування гепатиту В у дитини
- Профілактика гепатиту В

Гепатит В у дітей – це інфекційне ураження печінкової паренхіми, що викликається гепатотропним вірусом типу В. Специфічні прояви гепатиту В у дітей розвиваються в період жовтяниці, коли з'являється потемніння сечі, знебарвлення калу, жовте забарвлення очних склер, слизових та шкірних покривів, важкість і біль у правому підребер'ї. Діагностика гепатиту В проводиться на підставі клініко-лабораторних даних (симптоматики, біохімічного аналізу крові, визначення маркерів). Базова терапія гепатиту В у дитини включає дієту, інтерферонотерапію, дезінтоксикаційну терапію, призначення гепатопротекторів, сорбентів, вітамінів. У важких випадках призначають також плазмаферез і гемосорбцію.

Гепатит В у дитини (парентеральний або сироватковий гепатит) - специфічне вірусне запалення печінки, що протікає в гострій або хронічній формі. Збудником гепатиту В є ДНК-вірус, високо патогенний і надзвичайно стійкий до впливів навколишнього середовища. При інфікуванні дитини цим вірусом в перинатальний період або грудному віці ймовірність хронічного ураження печінки зростає до 70-90%. У 20-35% людей, інфікованих гепатитом В у дитячі роки, надалі розвивається цироз печінки або первинна гепатоцелюлярна карцинома. Профілактика та підвищення ефективності лікування гепатиту В у дітей служить одним із пріоритетних завдань педіатрії.

Причини виникнення гепатиту В у дитини

Гепатит В є типовою антропонозною інфекцією. Джерелом зараження виступають як хворі люди, так і вірусоносії. Існують три основні шляхи інфікування дітей: трансплацентарний (внутрішньоутробне зараження), інтранатальний (в процесі пологів), постнатальний (післяпологовий).

Трансплацентарний шлях передачі реалізується в 6-8% від всіх зафіксованих випадків. Особливо часто інфікування плода відбувається на тлі фетоплацентарної недостатності і відшарування плаценти. Внутрішньоутробне інфікування плода вірусом гепатиту В загрожує передчасними пологами. Інтранатальна передача вірусу гепатиту В дитині (близько 90%) зумовлена контактом дитини з біологічними рідинами і кров'ю інфікованої матері при проходженні по родових шляхах. Постнатальне зараження дитини відбувається в процесі годування грудьми або догляду за немовлям: при порушенні цілісності шкіри і слизових оболонок у дитини, тісному контакті з інфікованою матір'ю, виділення вірусу з кров'ю з тріщин сосків.

В старшому віці зараження дітей гепатитом В може відбуватися при використанні загальних рушників, мочалок, зубних щіток та інших предметів гігієни, а також статевим шляхом (у підлітків). Не виключається можливість інфікування дітей гепатитом В при проведенні гемотрансфузії, інвазивних лікувально-діагностичних процедур. Ризик розвитку гепатиту В буде підвищеним в дитини, яка знаходяться на нирковому діалізі. Висока ймовірність інфікування серед підлітків-наркоманів, що використовують загальні голки та шприци.

Незрілість імунної системи дітей обумовлює швидке поширення вірусу гепатиту через рідкі середовища організму та ураження паренхіми печінки. Зазвичай гостра форма гепатиту В у дитини протікає швидко і закінчується одужанням з виробленням стійкого довічного імунітету до вірусу. При латентному, безсимптомному перебігу захворювання в дітей у дорослому віці може бути випадково виявлена рубцева зміна тканини печінки. Діти з хронічним гепатитом В є довічними вірусоносіями.

Ознаки та симптоми гепатиту В

Циклічний перебіг гепатиту В включає інкубаційний (латентний), переджовтяничний, жовтяничний періоди та період реконвалесценції. Тривалість інкубаційного періоду становить 2-4 місяці і визначається інфікуючою дозою, шляхом зараження і віком дитини. При переливанні інфікованих компонентів крові тривалість латентного перебігу гепатиту В у дитини зменшується до 1,5-2 місяців, при інших шляхах зараження може збільшуватися до 4-6 місяців. Чим менший вік дитини - тим коротшим є інкубаційний період. На даному етапі клінічні прояви гепатиту відсутні, проте в кінці періоду в крові виявляються маркери гепатиту В (НВsAg, НВeAg, анти-НВсAg IgM) та висока активність печінкових ферментів.

В переджовтяничний період, який триває від декількох годин до 2 - 3 тижнів, переважає загальна інфекційна астенія (слабкість, млявість), міалгії і артралгії, шкірні висипання, абдомінальний синдром, відрижки, блювота, зниження апетиту, метеоризм, дисбактеріоз. Іноді першими клінічними ознаками гепатиту В у дітей служать потемніння сечі і знебарвлення калу. У крові відзначається підвищений рівень трансаміназ та прямого білірубіну, та виявляється ДНК вірус.

Період жовтяниці може тривати від 7 днів до 2 місяців. Появі жовтяниці у всіх випадках передує зміна кольору сечі та калу. Інтенсивність жовтяничного забарвлення шкіри і видимих слизових оболонок наростає протягом 7 днів і зберігається до 2 тижнів. На відміну від гепатиту А, при гепатиті В з появою жовтяниці загальний стан дитини не покращується, а інтоксикаційний синдром, навпаки, посилюється: температура тіла підвищується до 38 градусів, посилюється млявість, загальмованість, адинамія. В дітей з гепатитом В може відзначатися поява плямисто-папульозної висипки на шкірі, артеріальної гіпотонії, збільшення розмірів печінки, іноді також селезінки. В пік розвитку жовтяничного періоду в крові виявляється максимальна активність трансаміназ, зниження ПТІ, гіпоальбумінемія.

При сприятливому перебігу гепатиту В у дітей захворювання закінчується періодом реконвалесценції, який триває 3 - 4 місяці. Поступово зникає жовтяниця, нормалізується апетит, сон, активність, показники крові. Гепатит В у дитини може мати гострий (до 3 місяців), затяжний (до 6 місяців) і хронічний (більше 6 місяців) перебіг.

У грудних дітей переважають середньоважкі та важкі форми захворювання, можливі летальні результати внаслідок злоякісного перебігу захворювання. В останньому випадку в дитини швидко наростає картина печінкової енцефалопатії, печінкової недостатності, розвивається печінкова кома.

Діагностика гепатиту В

Встановленню точного діагнозу сприяє огляд дитини педіатром і дитячим інфекціоністом, аналіз відомостей про розвитку та перебігу захворювання (циклічність, характерна симптоматика), епідеміологічний анамнез (попередні гемотрансфузії, ін'єкції, інвазивні маніпуляції, операції).

Основна роль при діагностиці гепатиту В у дитини належить лабораторним методам: виявленню маркерів (HBsAg, HBeAg, анти-HBs, анти-НВе, анти-НВс), зміни біохімічних показників крові (підвищення рівня білірубіну та збільшення активності трансфераз).

При підозрі на гепатит В у дитини в переджовтяничний період слід виключити грип, ГРВІ, харчові токсикоінфекції, артрит, а в жовтяничний період - вірусні гепатити А, С, Е, жовту лихоманку, інфекційний мононуклеоз, цитомегаловірусну інфекцію, синдром Жильбера, ЖКБ, холангіт, панкреатит, цироз печінки та ін. З метою диференціальної діагностики додатково проводиться МР холангіографія, УЗД печінки і жовчного міхура, сцинтиграфія печінки, біопсія пункції печінки.

Лікування гепатиту В у дитини

Діти з таким діагнозом підлягають госпіталізації в інфекційне відділення. Протягом усього жовтяничного періоду показаний постільний режим, потім - обмежений режим. Призначається дієта з переважанням молочно-рослинної, механічно і хімічно легкої їжі, велика кількість напоїв.

Основний метод лікування гепатиту В у дітей включає вітаміни груп В, С, А, Е, спазмолітики (папаверин, дротаверин), гепатопротектори, жовчогінні засоби. При важких формах захворювання призначається також інтерферон, дезінтоксикаційна терапія, трансфузії плазми та альбуміну, а при необхідності - глюкокортикоїди, гепарин, сечогінні препарати, плазмаферез, гемосорбція.

Диспансерне спостереження реконвалесцентів проводиться протягом 1 року (кожні 3 місяці) з оглядом шкіри і видимих слизових, визначенням розмірів печінки та селезінки. Оцінюється колір сечі та калу, визначаються лабораторні показники. Дітям, які перенесли гепатит В, рекомендується санаторне лікування в установах гастроентерологічного профілю.

Профілактика гепатиту В

Типові форми гепатиту В, як правило, закінчуються одужанням. Перехід в хронічну форму відбувається в 2-18% випадків. Перенесений в дитинстві гепатит В закінчується виробленням в організму дитини стійкого довічного імунітету.

Ускладненнями гепатиту В у дітей можуть бути хронічний гепатит або цироз печінки, та іноді підвищується ризик розвитку гепатоцелюлярної карциноми в дорослому віці. При злоякісному перебігу гепатиту В летальність серед дітей вкрай висока – до 75%.

Найнадійнішим способом профілактики гепатиту В є вакцинація, яка здійснюється трикратно: у першу добу після народження дитини, на 1 та 6 місяці життя рекомбінантними вакцинами Регевак, Енджерікс В, Еувакс В, Комбіотех та ін. Вакцинація проти цього захворювання забезпечує 95% захист від інфекції на 15 років.