Перейти до контенту

В дитини ГРВІ чи ГРЗ?


В дитини ГРВІ - Що означає ГРВІ?
- Чим відрізняється ГРЗ від ГРВІ?

Однією з найактуальніших тем кожного лікаря-педіатра є ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції). Враховуючи те, що на кожну дитину сьогодні припадає в рік від 3 до 8 захворювань, практично всі дитячі лікарі мають достатній досвід лікування. Це професійно набутий досвід, який досить часто отримують лікарі не лише при лікуванні пацієнтів, але і власних дітей, а також самих себе. В загальному аспекти, які стосуються патогенезу, етіології та епідеміології є загальновідомими. Спектр збудників та патогенетичні механізми є повністю висвітлені у більшості підручників інфекційних захворювань. Тим не менше, прикладні питання, які стосуються самих лікувальних заходів, не є повністю узгодженими до теперішнього часу.

Народна мудрість до традиційної медицини відноситься завжди скептично. Як часто кажуть, лікування застуди та грипу зазвичай триває тиждень, а без лікування ці захворювання проходять за 7 днів. ГРВІ, грип та застуда часто люди вважають синонімами, хоча точної диференціації цих термінів не існує і в сучасній медицині.

Що означає ГРВІ з точки зору педіатра?

Прийнято вважати, що до ГРВІ належить група гострих вірусних інфекцій, які вражають ділянки респіраторного тракту і є подібними за своїми клінічними симптомами. Етіологічно ця група представлена епітеліотропним та лімфотропним вірусами. Захворювання, спровоковані цими вірусами, мають семіотичні відмінності. При цьому на вибірковість впливає значна кількість факторів (імунний статус, вірулентність, вік, терапія, умови навколишнього середовища), тому можна судити лише про частоту появи конкретних симптомів. Іншими словами, при ураженні епітеліальних клітин слизової оболонки носа рино вірусом, це не означає, що гострий фарингіт не міг бути причиною цього ураження. Зазвичай ураження гортані відбувається під дією вірусу парагрипу, який також часто може стати причиною риніту або бронхіту.

По суті, грип є всього лише одним з різновидів ГРВІ, проявляючи свої клінічні та епідеміологічні особливості. За допомогою вірусологічних досліджень можна визначити тип збудника та встановити діагноз згідно вимог МКБ (грип, рино вірусна інфекція, парагрипозна інфекція і т.п.). Встановлення клінічних симптомів дозволяє лікарю визначити лише ймовірний тип збудника захворювання. Не підлягає сумніву, що поєднання фарингіту, лихоманки та кон'юнктивіту дозволяє з високою вірогідністю стверджувати наявність аденовірусної інфекції, про RS-інфекцію буде однозначно свідчити гострий бронхіоліт у дитини. Тому більшість лікарів схильні до поєднання таких захворювань під загальним терміном ГРВІ, особливо враховуючи те, що поєднання інфекцій відбувається у багатьох випадках.

При цьому основною ціллю застосування терміну ГРВІ є чітке відокремлення захворювань саме вірусної природи. Це важливо, бо метод лікування мало залежить від того, яким збудником було викликано захворювання. Значно важливішим є місце патологічного процесу. Так, наприклад, відрізняють бронхіт, трахеїт, фарингіт, ларингіт, риніт. Тому доцільно і достатньо встановлення такого діагнозу, як, наприклад, ГРВІ - бронхіт, або ГРВІ - фарингіт.

Чим відрізняється ГРЗ від ГРВІ?

На відміну від діагнозу ГРВІ, гостре респіраторне захворювання (ГРЗ) не вказує на етіологічну структуру захворювання, бо поєднує абсолютно різні в терапевтичному та патогенетичному змісті патологічні стани. Гострі бактеріальні та вірусні інфекції, різноманітні загострення хронічних захворювань носоглотки та бактеріальні ускладнення ГРВІ зазвичай характеризуються схожою зовні симптоматикою, але при цьому тактика лікування захворювань буде значно відрізнятись. Враховуючи вищенаведені міркування, застосування терміну ГРЗ не дозволяє встановити точного діагнозу, що є абсолютно нормальним явищем з позиції фельдшера швидкої допомоги, однак не є коректним та компетентним визначенням з точки зору лікаря.

До некоректних тлумачень, крім терміну ГРЗ, також належить визначення захворювань як застуди. І хоча такий термін зустрічається у вітчизняній медичній літературі вкрай рідко, його досить легко можна знайти в популярних публікаціях, зокрема перекладах, описах до біодобавок та рекламних сюжетах. Якщо висловлюватись прямо, то застуда представляє собою стан переохолодження організму. Зазвичай мова йде про активізацію таких запальних процесів, як тонзиліт, аденоидит. Значно рідше цей термін застосовують до ГРВІ, адже частий розвиток таких захворювань під час або після застуди, можна досить легко пояснити загальним зниженням імунітету організму дитини в цілому та дихальних шляхів зокрема.