- Симптоми та види інтоксикації в дітей
- Гостра інтоксикація в дітей
- Хронічна інтоксикація в дітей
- Туберкульозна інтоксикація
- Лікування інтоксикації в дітей
- Профілактика інтоксикації
Інтоксикація в дитини - це потрапляння в організм значної кількості шкідливих токсичних речовин, що вражають та руйнують внутрішні органи, порушуючи їх правильне функціонування. Основною причиною інтоксикації у дітей зазвичай є отруєння організму екзотоксинами та ендотоксинами, котрі з'являються в організмі у результаті впливу певних несприятливих зовнішніх або внутрішніх факторів. Слід зазначити, що симптоми інтоксикації у новонароджених та грудних дітей дещо відрізняються розвитком токсичного синдрому. Давайте розглянемо, що представляє собою поняття токсичного синдрому, та які його ознаки.
Токсичний синдром в дитини - це специфічний патологічний стан, при якому дитина має млявий вигляд, часто вередує, у неї понижується артеріальний тиск, порушується апетит, частішає серцебиття. Дуже часто синдром інтоксикації у дітей батьки плутають з різноманітними простудними та іншими захворюваннями. Тому не слід займатися самолікуванням дитини, адже це викликає ризик посилення інтоксикації, погіршення загального стану та виникнення ускладнень. Потрібно пам'ятати, що токсичний синдром є серйозним і небезпечним сигналом для батьків, який свідчить про необхідність термінового звернення до педіатра. Справа в тому. що дитина з інтоксикацією потребує негайної госпіталізації і термінового огляду лікарями. При цьому лікування основного захворювання завжди супроводжується комплексною терапією із застосуванням додаткових препаратів, які призначаються для усунення не лише токсичного синдрому у дитини, але й послаблення симптомів та зниження ризику розвитку ускладнень.
Симптоми та види інтоксикації в дітей
Залежно від проявів та симптоматики, лікарі розрізняють гострий і хронічний види інтоксикації в залежності від того, наскільки довго дитина перебуває у стані отруєння токсичними речовинами. Крім цього, як особлива форма, виділяється туберкульозну інтоксикацію організму в дітей.
Гостра інтоксикація в дітей
У більшості випадків гостра інтоксикація в дитини виникає під час вживання великої кількості різноманітних ліків та допоміжних медичних препаратів. При цьому в дітей можуть проявлятися наступні ознаки токсичного отруєння хімічними речовинами:
- загальна слабкість;
- відсутність апетиту;
- періодичний або постійний головний біль;
- нудота.
Токсичні речовини здатні дуже швидко потрапляти у кров дитини, змінюючи її хімічний склад, після чого токсини розповсюджуються по всіх органах та тілу дитини з потоком крові та лімфи, порушуючи їх правильне функціонування.
Хронічна інтоксикація в дітей
Значна шкода організму дитини завдається під час хронічної інтоксикації у випадку, якщо тривалий час була відсутня необхідна допомога. Слід зазначити, що дана форма інтоксикації здатна спричинити дуже важкі наслідки і лікується досить складно. Враховуючи це, батькам не рекомендується починати самолікування дитини, а слід якомога швидше звернутися до лікаря за допомогою, щоб забезпечити необхідне та повноцінне лікування в стаціонарних умовах.
Під час перебігу хронічної інтоксикації в дитини, вона зазвичай скаржиться на погану пам'ять, дуже швидко втомлюється, відчуває постійний головний біль та запаморочення. Інші ознаки захворювання при такій формі перебігу можуть взагалі не спостерігатись. Навіть лікарі під час огляду дітей часто помилково пов'язувати такий стан з простим нездужанням або початком якого-небудь іншого захворювання.
Туберкульозна інтоксикація
Туберкульозна інтоксикація в дитини є однією з форм та проявів туберкульозу, під час якої проявляється характерна специфічна симптоматика без локальних ознак самого захворювання. При цьому лікарі встановлюють діагноз первинного інфікування дитини мікобактеріями туберкульозу. Туберкульозна інтоксикація в дітей найчастіше має ряд таких специфічних особливих симптомів:
- порушення сну;
- дратівливість;
- надмірна збудженість;
- головні болі;
- неврівноваженість;
- нервозність.
Крім цього, до зовнішніх характерних симптомів токсичного синдрому в дитини можна віднести також:
• збільшення печінки, селезінки, які виявляються на дотик;
• збільшення лімфатичних вузлів;
• порушення роботи травної системи;
• блідість шкіри.
Первинна туберкульозна інтоксикація в дитини розвивається зазвичай на першому році життя в початковий період захворювання туберкульозом, у результаті зараження організму мікобактеріями.
Клінічна симптоматика первинної туберкульозної інтоксикації:
- дратівливість, стомлюваність, зниження апетиту, погіршення сну, слабкість,;
- нейровегетативні розлади: тахікардія, пітливість, головний біль;
- в крові: збільшення ШОЕ, еозинофілія, лейкоцитоз, нейтрофільоз;
- збільшення периферичних лімфатичних вузлів;
- схильність до інтеркурентних хвороб;
- позитивна проба Манту після щеплення;
- зменшення маси тіла.
Перелічені типові симптоми мають місце на стадії ранньої туберкульозної інтоксикації.
Через кілька тижнів симптоми отруєння організму дитини токсинами можуть при позитивній туберкуліновій пробі. Під час цього періоду в дітей може виникати вузлувата еритема та зростати температура тіла до субфебрильних значень. В період, коли туберкульозна інтоксикація перетинає межу хронічної інтоксикації, можливе відставання дитини у фізичному розвитку. При цьому колір шкіри у дитини є дуже блідим, а лімфовузли є значно збільшеними. Також в період переходу інтоксикації в хронічну форму в дитини часто з'являється кон'юнктивіт і різноманітні алергічні реакції. Діти з такими порушеннями часто сплять, уникають гучних та рухливих ігор, швидко стомлюються.
Лікування інтоксикації в дітей
Терапія гострої форми токсичного синдрому в дитини на сьогоднішній день набула значного розвитку, не є складною і зазвичай забезпечує позитивний результат. При цьому головним фактором успішності лікування е своєчасність, щоб отруєння організму дитини не набуло значного розвитку і не залишило поганих наслідків в організмі. Батькам рекомендується уважно стежити за станом здоров'я та поведінкою свого малюка. Не слід ігнорувати скарги дитини на погане самопочуття, безсоння та загальну слабкість. Потрібно вчасно здати загальний аналіз крові та аналіз сечі, щоб лікар зміг точно визначити причину токсичного синдрому і встановити правильний діагноз.
Дитячі лікарі, призначаючи курс лікування, завжди додають до переліку ліків спеціальні абсорбуючі препарати, що всмоктують та видаляють з організму дитини токсичні речовини. При цьому не слід ігнорувати лікарськими рослинами. Ефективним є застосування різноманітних настоїв та відварів, які можуть застосовуватись у формі клізм або вживатись внутрішньо. Всі ці комплексні методи досить ефективно допомагають подолати симптоми отруєння дитини шкідливими речовинами.
Також слід зазначити, що процес лікування туберкульозної інтоксикації триває значно довше, ніж звичайної. Однак перед тим, як почати курс лікування, дитина повинна пройти повний курс обстеження та діагностики, щоб їй було призначено лікування найбільш ефективними препаратами. Іноді госпіталізація дітей з інтоксикацію не вимагається, хоча у більшості випадків при важкій симптоматиці дітям призначають перебування у стаціонарі. Діагностика інтоксикації зазвичай включає в себе бактеріологічні дослідження, бронхоскопію і томографію.
Перший період лікування туберкульозної інтоксикації в дитини триває приблизно 3-4 місяці. Після завершення основного курсу лікування дитині призначається відновлювальна терапія з метою нормалізації роботи внутрішніх органів та систем. Період відновлення організму дитини може тривати від 5-6 місяців до кількох років.
Якщо в дитини визначена хронічна туберкульозна інтоксикація, лікування може тривати навіть більше одного року. При цьому хворій дитині призначається одночасне вживання кількох протитуберкульозних препаратів, тобто, виконується специфічна хіміотерапія. Серед препаратів, які зазвичай застосовуються для лікування хронічної інтоксикації, особливе місце займають етамбутол, ізоніазид та рифампіцин. Паралельно із застосуванням цих ліків дітям призначають препарати для лікування алергії.
Профілактика інтоксикації
Під час та після завершення лікування інтоксикації у дітей особлива увага приділяється відновленню функціонування органів та імунітету. Основними методами є дихальні вправи, вітамінотерапія та спеціальні фізичні вправи з помірним навантаженням. Важливо пам'ятати, що після терапії туберкульозної інтоксикації дитині необхідний постійний нагляд лікаря у туберкульозному диспансері. Крім цього, під час відновлення організму обов'язковою умовою є дотримання певний час спеціальної дієти, вживання біодобавок та вітамінів, які сприяють більш швидкому відновленню імунітету та здоров'я дитини в цілому.