Перейти до контенту

В дитини краснуха – симптоми та способи лікування


симптоми краснухи
- Збудник краснухи – характеристика та поширення
- Симптоми краснухи в дитини
- Ускладнення в дітей від краснухи
- Діагностика краснухи
- Лікування краснухи в дітей
- Прогноз та профілактика краснухи

Краснуха у дітей є однією з гострих вірусних інфекцій, що проявляються характерними висипаннями на тлі помірної інтоксикації. Захворювання в дитини супроводжується гематологічної реакцією та регіонарною лімфоаденопатією. Вірус краснухи проникає в організм дитини через слизову дихальних шляхів разом з повітрям. Інкубаційний період цього вірусу триває 10 – 25 днів. Типовими ознаками краснухи є поява висипки, починаючи з обличчя, яка потім швидко розповсюджується по всьому тілу, крім підошов і долонь. Для встановлення діагнозу краснухи у дітей застосовуються клінічні методи.

Збудник краснухи – характеристика та поширення

Краснуху в дітей провокує РНК-вірус, що належить до роду Rubivirus. Цей мікроорганізм нестійкий до факторів впливу зовнішнього середовища, тому його легко інактивувати дією УФ-променів, хімічними препаратами та методом нагрівання. Вірус краснухи здатен зберігати життєздатність протягом кількох годин при температурі 18 – 20 градусів. Крім цього він добре переносить заморожування.

Типовим джерелом збудника краснухи є інша хвора дитина або доросла людина. При цьому захворювання на краснуху в дитини може протікати з клінічною, латентною або навіть стертою симптоматикою. Виділення вірусу починається приблизно за 7 днів до появи екзантеми і продовжується протягом 5-7 днів з моменту появи. Якщо в дитини вроджена краснуха, тоді збудник може виділятись з секретом слизової оболонки носоглотки та сечею.

Краснуха між дітьми розповсюджується аерозольним способом передачі інфекції, повітряно-крапельним шляхом. Також є ймовірність зараження контактно-побутовим шляхом, коли діти разом користуються посудом, іграшками і т.п. Контактний спосіб зараження через предмети побуту і руки є епідеміологічно не значимим. У випадку зараження краснухою вагітної жінки відбувається транс плацентарне поширення інфекції на плід. Враховуючи слабку стійкість дітей до вірусу, зараження краснухою можливе тільки при тісному спілкуванні, на відміну від зараження дітей кором та вітряною віспою.

Входом для інфекції зазвичай є слизові верхніх дихальних шляхів дитини. Іноді зараження може відбутись при пошкодженні шкіри. Накопичення і розмноження вірусів краснухи відбувається в лімфатичних регіонарних вузлах. При розмноженні вірус поширюється по кровоносних судинах, вражаючи поступово всі лімфатичні вузли і накопичується в шкірних покривах, чим провокує відповідь імунної системи. Під дією імунітету формуються антитіла, які очищають організм, атакуючи вірус. Постінфекційний імунітет в дитини є стійким і формується довічно.

Симптоми краснухи в дитини

Інкубаційний період краснухи у дітей, як вже згадувалось, складає 10 - 25 днів. Захворювання у дітей починається з продромальних симптомів: підвищується температура тіла (іноді до високих значень), починається загальне нездужання, з’являється слабкість та головний біль. Часто в дитини буває сльозотеча, сухий кашель, помірний нежить, світлобоязнь та першіння в горлі. При огляді дитини виявляється легка гіперемія задньої стінки глотки і зіва, а також може мати місце подразнення кон'юнктиви. Всі ці симптоми спостерігаються протягом 1 – 3 днів. Також слід зазначити, що досить часто у дітей бувають відсутні катаральні ознаки захворювання.

Під час початкової фази захворювання на краснуху в дітей починається лімфаденіт потиличних та середньошийних лімфатичних вузлів, які збільшуються свій розмір і стають болючими на дотик. Тривалість лімфаденіту зазвичай складає 14 - 20 днів.

Катаральний період краснухи у дітей закінчується висипаннями на шкірі. Під час появи висипань дитину турбує свербіж шкіри. Приблизно в 70 – 80 % випадків висипка в дитини з'являється у перший день захворювання, спочатку на обличчі та шиї, потім - за вухами та під волосяними ділянками шкіри. В частині випадків висипання можуть проявлятись в інших місцях. Протягом доби висипка розповсюджується на інші ділянки шкіри, крім долонь і підошов дитини. Найбільш типовими є висипання на спині, сідницях та розгинальних місцях кінцівок, рідше проявляється дрібна енантема на слизовій оболонці рота, яку прийнято називати плями Форхейма. Ця висипка є плямистою, дрібною, вона не виступає над поверхнею шкіри. Колір плям рожевий або червоний, форма округла з рівними краями. Інші ділянки шкіри довкола плям з висипкою залишаються без патологічних змін.

Під час висипання у дітей температура тіла зазвичай зберігається в нормі, але іноді може підійматись до субфебрильних значень з проявами полілімфаденіту. Також можуть мати місце артралгії і міальгії з симптомами диспепсії та помірною гепатоспленомегалією. Тривалість періоду висипань при захворюванні на краснуху в дітей зазвичай складає близько 4-5 днів. Потім висипка повністю щезає, не залишаючи після себе ніяких патологічних наслідків.

В цілому перебіг краснухи в дітей відбувається при менш важких симптомах, ніж у дорослих. При цьому дітей менше виражена катаральна симптоматика, практично відсутня зливна висипка, а ознаки лімфаденопатії є часто майже непомітними.

Ускладнення в дітей від краснухи

Ускладнення від краснухи у дітей бувають рідко. Як правило, вони виникають в результаті приєднання до основної іншої бактеріальної інфекції. До числа таких ускладнень належить вторинна пневмонія, отит та ангіна. В окремих випадках ускладненням краснухи в дитини може бути тромбоцитопенічна пурпура або артрит. У більш дорослих дітей існує ймовірність розвитку таких ускладнень з боку нервової системи, як менінгоенцефаліт, енцефаліт та енцефаломієліт.

Серйозну небезпеку становить захворювання при зараженні вірусом краснухи вагітних жінок. При цьому інфекція не проявляє помітного впливу на організм вагітної жінки, але наслідки для плоду є вкрай негативними. Це може бути вроджена вада розвитку плоду або навіть його смерть в результаті внутрішньоутробної інфекції. Наскільки високою буде ймовірність розвитку вад залежатиме безпосередньо від моменту вагітності, під час якого відбулося зараження краснухою. Приблизно така сама ймовірність стосується розвитку вродженої краснухи. Наприклад у жінок, що захворіли краснухою на 3 - 4 тижні вагітності, ймовірність виникнення патології у дитини складає 60 %, при ураженні вагітної після 13-го тижня ризик краснухи у дитини зменшується до 7%.

Діагностика краснухи

Методи серологічної специфічної діагностики захворювання мають ретроспективне значення, так як виконується дослідження парних сироваток з періодом в 10 днів. При цьому визначається збільшення титрів імуноглобулінів М і G методами РГГА, РСК, ІФА або РІА.

До неспецифічних лабораторних методів діагностики краснухи у дітей належить загальний аналіз крові, який зазвичай вказує на лімфоцитом, притаманний загальній лейкопенії, та підвищення ШОЕ. У підлітковому віці при аналізі крові можуть бути виявлені плазмоцити.

Більш складні та точні методи діагностики при захворюванні дітей краснухою в основному застосовуються у випадку, коли існує високий ризик розвитку ускладнень. При цьому пневмонія діагностується за допомогою рентгенографії легенів. У випадку неврологічних ускладнень виконується ЕЕГ головного мозку, Ехо-ЕГ та реоенцефалографія. Якщо в дитини виникло ускладнення від краснухи у формі отиту, тоді необхідна консультація отоларинголога.

Лікування краснухи в дітей

В більшості випадків краснуха у дітей лікується амбулаторно, а госпіталізації підлягають діти, у яких висока ймовірність розвитку небезпечних ускладнень. Етіотропної терапії краснухи на сьогоднішній не розроблено. В більшості випадків дитина одужує самостійно внаслідок елімінації краснухи, завдяки розвитку імунної відповіді.

У випадку важкого перебігу захворювання у дітей лікування може передбачати застосування симптоматичних і патогенетичних препаратів (дезінтоксикуючі, антигістамінні, седативні та жарознижуючі препарати). У разі розвитку артриту внаслідок ускладнення краснухи дитині призначається на тиждень вживання делагілу. Щодо розвитку неврологічних ускладнень, їх лікують методом дегітратаційної терапії і призначенням преднізолону.

Прогноз та профілактика краснухи

Найчастіше прогноз є сприятливий і захворювання у дітей закінчується повним одужанням без патологічних наслідків. Прогноз краснухи погіршується лише при розвитку краснушного енцефаліту. При перенесенні захворювання вагітною жінкою можуть бути дуже негативні наслідки для плоду у вигляді різноманітних вад розвитку (катаракта, вади серця, мікроцефалія, глухота). Ризик виникнення вад у дитини підвищується при зараженні на більш ранніх стадіях вагітності.

Профілактика краснухи у дітей в основному полягає у проведенні планового щеплення живою асоційованою вакциною від краснухи, паротиту і кору. Також застосовуються моновакцинації. Щеплення від краснухи дітям виконують двічі - перший раз у 12 - 16 місяців і другий раз в 6 років. Додатковій ревакцинації підлягають також дівчатка підліткового віку та молоді жінки.

Екстрена профілактика краснухи проводиться вагітним жінкам і контактним дітям методом введення протикраснушного імуноглобуліну. Спеціальних карантинних заходів щодо хворих на краснуху дітей і контактних осіб не передбачається.